Çözüldü Ado ile Listboxa çekilen kayıtlarda column.width

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

OğuzTürkyılmaz

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
30
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba herkese sağlıklı günler dilerim

Uygulamada Ado ile listboxa kayıtları çekiyorum. Çözmem gereken 3 sorunum var
1-Kayıtlarda 1.SATIR boş geliyor. Dolayısıyla Listcountla kayıtları saydırdığımda bir fazlası sonuç veriyor.
2-Ado ile kayıtları çekerken klasik vba ile çekilen kayıtlarda sütun genişliklerini değiştirebiliyordum. Fakat ADO ile gelen kayıtların sütun genişliklerini değiştiremedim. Bunu nasıl yapabilirim.
3-Saatlerdir uğraşmama, internette aynı tür sorunla karşılaşanların çözümlerine bakmama rağmen çözemediğim sorunum ise listeyi Kapat butonu ile kapattığımda resimdeki hatayı alıyorum onload me yerine me.hide kullandığımda ancak sorun bir şekilde çözülüyor ( ilk form açıldığında ikinci tıklamada form kapanıyor). Fakat aynı formu 3-4 kez yeni baştan tasarlamama rağmen bu sorunu çözemedim. Şimdiye kadar böyle bir sorunla karşılaşmadım. Hatanın kaynağı ve giderilmesi konusunda bilgi vermenizi rica ederim.

Ekli dosyalar

• HATA1.png
    HATA1.png
    20.4 KB · Gösterim: 5
  • HATA2.png
    HATA2.png
    7.5 KB · Gösterim: 5
  • HATA3.png
    HATA3.png
    4.3 KB · Gösterim: 5
  • forum hata.xlsm
    45.3 KB · Gösterim: 4
Çözüm
1- Personeller sayfasındaki gizli 2. satırı silin, listbox da boş satır çıkmaz.
2-" PersonelBilgileriniGetir() kodlarındaki en alttaki "UserForm_PersonelListe.Show" satırını silin, resimdeki hataya düşmez.
3- " ListBox_PersonelListesi.ColumnCount = rs.Fields.count" satırının altına aşağıdaki kodu ekleyin.
ListBox_PersonelListesi.ColumnWidths = "15 pt;35 pt;70 pt;120 pt;60 pt;60 pt;80 pt;60 pt;30 pt;30 pt; 30pt; 40 pt"

Alicimri

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,167
Excel Versiyonu
Office 2007 TR
1- Personeller sayfasındaki gizli 2. satırı silin, listbox da boş SATIR çıkmaz.
2-" PersonelBilgileriniGetir() kodlarındaki en alttaki "UserForm_PersonelListe.Show" satırını silin, resimdeki hataya düşmez.
3- " ListBox_PersonelListesi.ColumnCount = rs.Fields.count" satırının altına aşağıdaki kodu ekleyin.
ListBox_PersonelListesi.ColumnWidths = "15 pt;35 pt;70 pt;120 pt;60 pt;60 pt;80 pt;60 pt;30 pt;30 pt; 30pt; 40 pt"

Çözüm

OğuzTürkyılmaz

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
30
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Alicimri Hocam satırın gizlediğimi unutmuşum. :) ınsert ile SATIR eklediğimden hep a satırındaki biçimlendirmeyle ekliyordu o yüzden satırı gizlemiştim. Çok çok teşekkür ederim. Akşam diğerlerinide evde uygulayıp bilgi veririm. Allah razı olsun.

OğuzTürkyılmaz

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
30
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Alicimri Hocam dayanamadım işyerinde bilgisayarıma indirip, denedim. Çok teşekkür ederim.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar