• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü ADO İle Excelden Veri Çekmek

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

ERDAL

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
43
Excel V
Office 2013 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba Değerli ExcelCozum.Com kullanıcıları;

Ben uğraştım fakat bir sonuca ulaşamadım. Yapmak istediğim; 1-ANA TABLO (2020-2021)-ÇALIŞMA tablosundaki İKİLİ ÖĞRETİM(OKUL BAZLI) çizelgesine, OKULÖNCESİ_ÖĞRENCİ tablosundan Anasınıfı şube ve Anasınıfı öğrenci sayılarını Kurum Kodu kriterine göre, ÖĞRENCİ_ SAYILARI tablosundan ise 1-12 sınıf şube ve öğrenci sayılarını yine Kurum Kodu kriterine göre ADO ile çizelge üzerinde belirtiğim kısımlara çekmek istiyorum. ADO dışında hızlı ve sağlıklı bir yöntem olursa tabi oda olabilir. Tablo ve çizelgeleri ekledim.​

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• 1-ANA TABLO (2020-2021)-ÇALIŞMA.xlsm
    60.5 KB · Gösterim: 12
  • OKULÖNCESİ_ÖĞRENCİ.xlsx
    82.5 KB · Gösterim: 9
  • ÖĞRENCİ_SAYILARI.xlsx
    749.6 KB · Gösterim: 9
Erdal bey
"OKULÖNCESİ_ÖĞRENCİ tablosundan Anasınıfı şube ve Anasınıfı öğrenci sayılarını Kurum Kodu kriterine göre"; bu seçim sonucu zaten tabloda mevcut.. İstediğiniz oradaki kayıtların ana sayfaya taşınması mı? eğer öyle ise örnek olarak 169764 kurum kodu ana sayfada mevcut değil. İsteğinizi bu kriterler ışığında belirtmenizde fayda var

Adnan Bey merhaba,

Şube ve öğrenciler Ana tablodaki kısımlara aktarılacak. Anasınıfı şube ve öğrenci sayıları OKULÖNCESİ_ÖĞRENCİ tablosundan ANA TABLAYA aktarılacak. Diğer sınıflar ise ÖĞRENCİ_ SAYILARI tablosundan ANA TABLAYA aktarılacak.

Erdal bey kurum kodlarından uyuşmayanlar var bunlar nasıl yazılacak

ANA TABLO daki çizelgenin kodları mı sorunlu

mesela 169764 kurum kodu diğer sayfada var ama ana tabloda yok bunun değerlerini nereye nasıl yazacağız.

adnan Bey Sadece ana tablodaki kurumların verileri getirilecek.

Listeste sadace ikili öğretim yapan okulların listesi.
169764 kodlu kurum ikili öğretim yapmadığı için Ana tabloda yok.

Bu durumda nasıl yol izlenecek kaydı uyuşanlar eklenecek uyuşmayanlar eklenmeyecek mi. Yada söylediğiniz ikili ayırımı nasıl yapılacak

Adnan Bey, bu tablodaki kurumlar ikili öğretim yapanlar.
Bu liste dolacak.

Ekli dosyalar

60.6 KB · Gösterim: 3
Yani uyuşan kayıtlar yazılacak uyuşmayanlar atılacak

Evet. Adnan Bey.

İlgili tablolardan şube ve öğrensi sayıları ikili öğretim yapan okul listesine(Ana Tablo) aktarılacak.

Erdal bey eğer ana sayfadaki kurumlar ve liste sabit ise ado olmadan excell fonksiyon formülleri ile de yapılabilir.
Sizin makronuzda sql ve sql 2 sorguları peş peşe çalıştırılmaya çalışılıyor. Biri sonuçlanmadan diğeri çalışma hatası verir.

Adnan Bey,

ADO dışında hızlı ve sağlıklı bir yöntem olursa (makro ile ) tabi oda olabilir.

Erdal bey başlıkları ve gelen kayıtları resimde ekledim bu kayıtlar nasıl eklenecek
Özel Eğitim Sınıfı
(İlkokul) Şube Say.
Özel Eğitim Sınıfı
(İlkokul) Öğrenci Say.
1. Sınıf Şube Say.1. Sınıf Öğrenci Say.2. Sınıf Şube Say.2. Sınıf Öğrenci Say.3. Sınıf Şube Say.3. Sınıf Öğrenci Say.4. Sınıf Şube Say.4. Sınıf Öğrenci Say.Özel Eğitim Sınıfı
(Ortaokul) Şube Say.
Özel Eğitim Sınıfı
(Ortaokul) Öğrenci say.
5. Sınıf Şube Say.5. Sınıf Öğrenci Say.6. Sınıf Şube Say.6. Sınıf Öğrenci Say.7. Sınıf Şube Say.7. Sınıf Öğrenci Say.8. Sınıf Şube Say.8. Sınıf Öğrenci Say.9. Sınıf Şube Say.9. Sınıf Öğrenci Say.10. Sınıf Şube Say.10. Sınıf Öğrenci Say.11. Sınıf Şube Say.11. Sınıf Öğrenci Say.12. Sınıf Şube Say.12. Sınıf Öğrenci Say.Ekran Alıntısı.JPG

Erdal bey istediklerinizi anlamak için çok uzun zaman harcıyorum. Toplanacak mı gruplanacak mı olduğu gibi mi alınacak. İstediklerinizi daha açık anlaşılır yazarsanız memnun olurum

Adnan Bey, bu kayıt başlıkları ANA TABL da var

Anasınıfı
Şube Say.
Anasınıfı
Öğrenci Say.
Özel Eğitim Sınıfı
(İlkokul) Şube Say.
Özel Eğitim Sınıfı
(İlkokul) Öğrenci Say.
1. Sınıf Şube Say.1. Sınıf Öğrenci Say.2. Sınıf Şube Say.2. Sınıf Öğrenci Say.3. Sınıf Şube Say.3. Sınıf Öğrenci Say.4. Sınıf Şube Say.4. Sınıf Öğrenci Say.Özel Eğitim Sınıfı
(Ortaokul) Şube Say.
Özel Eğitim Sınıfı
(Ortaokul) Öğrenci say.
5. Sınıf Şube Say.5. Sınıf Öğrenci Say.6. Sınıf Şube Say.6. Sınıf Öğrenci Say.7. Sınıf Şube Say.7. Sınıf Öğrenci Say.8. Sınıf Şube Say.8. Sınıf Öğrenci Say.9. Sınıf Şube Say.9. Sınıf Öğrenci Say.10. Sınıf Şube Say.10. Sınıf Öğrenci Say.11. Sınıf Şube Say.11. Sınıf Öğrenci Say.12. Sınıf Şube Say.12. Sınıf Öğrenci Say.Toplam
Şube
Sayısı
Toplam
Öğrenci Say.

Adnan bey, bu sınıfların tabiki toplamları alınacak.

Ekli dosyalar

60.6 KB · Gösterim: 2
Anlaşılmayan nedir. Anlamadım. İnanın kendimden Şüpe etmeye başladım.

Ekran Alıntısı.JPG
AL veya AMP gibi başlıklarda olmayan kayıtların durumu nedir

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri