• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü ADO İle Excelden Veri Çekmek (Kurum Bilgilerini Güncelleme, Varsa Silme Ve Ekleme İşlemi Yapmak)

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

ERDAL

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
43
Excel V
Office 2013 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba Değerli ExcelCozum.Com kullanıcıları;

Yapmak istediğim; KURUM BİLGİLERİ tablosundaki, İlçe, Genel Müdürlük, Kurum Türü ve Kurum Adı alanlarını, “ Kuru Kodu” kriterine göre 1-ANA TABLO (KURUM-BİLGİLERİ) adlı çalışma kitabında güncellemek. Kurum bilgilerini güncelleme işlemini yapabiliyorum.

Yapamadıklarım ise:
Birinci olarak; 1-ANA TABLO (KURUM-BİLGİLERİ) adlı hedef çalışma kitabında olup, “KURUM BİLGİLERİ” adlı kaynak dosyada olmayan(Muhtemelen kapanmıştır) kurumun “1-ANA TABLO (KURUM-BİLGİLERİ)” adlı hedef çalışma kitabından silinmek, silinirken ise uyarı olarak; MsgBox ("AKKIŞLA-Kaman ilkokulu”, Bünyan-……..Ortaokulu” KAPANNMIŞTIR") diye uyarı vermesi.

İkinci olarak ise; “KURUM BİLGİLERİ” adlı kaynak dosyada yeni eklenen kurumların “1-ANA TABLO (KURUM-BİLGİLERİ)” adlı hedef çalışma kitabına eklenmesi (Kurum Kodu, İlçe, Genel Müdürlük, Kurum Türü, Kurum Adı ve Durumu başlığı altında ise yeni açılan kurumun karşısına “Yeni Açılış” şeklinde not düşmesi). Eklenen kurumlar hedef tablodaki hangi ilçede ise o ilçenin içerisine eklenmesi. Kurum eklenirken; Önce Kurum AdınıA “dan “Z” ye, sonra İlçeleriA” dan “Z” ye sıralayacak ve buna göre nereye geliyorsa oraya ekleme yapacak.
Eklenen kurumların MsgBox ("Bünyan-Fatih İlkokulu”, Melikgazi- Birlik Mensucat İlkokulu”, AÇILMIŞMIŞTIR ") diye uyarı vermesi.

Önce varsa silme işlemini yapacak, sonra ekleme işleme yapacak. Yukarıda anlatmaya çalıştığım silme ve ekleme işlemlerini ben yapamadım.
Ekteki hedef ve kaynak çalışma kitaplarında silinmesi gereken ve eklenmesi gereken kurumları belirttim.

Bu konuda yapacağınız yardımlar için şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• 1-ANA TABLO (KURUM-BİLGİLERİ).xlsm
    430.8 KB · Gösterim: 10
  • KURUM BİLGİLERİ.xlsx
    106.7 KB · Gösterim: 10
Adnan bey;
Elinize emeğinize Sağlık. Fakat silme ve ve ekleme işlemileri 1-ANA TABLO (KURUM-BİLGİLERİ) tablosundaki Sayfa1 üzerindeki kurum Listesi üzerinde olacaktı. Bu formül Sayfa2 ye verileri atıyor. Sayfa2 ile hiç ilgimiz yok. Ayrıca Soru ilk metninde belirtiğim şekilde eklenen ve silinen kurumlar ile ilgili bilgide vermiyor. Kusura bakmayın sıkıntı bende. Anladığım kadarıyla anlatamamışım.

Erdal bey yanlış okuyorsunuz. Sayfa2(Sayfa1) Sayfa1(Sayfa2) şeklinde isimlendirmişsiniz. İşlemler doğru

Mesajları kodlara ekledim aradan alabilirsiniz

Adnan Bey; kusura bakmayın geç bakabildim. Elinize, emeğinize Sağlık. çok teşekkür edirim.

Adnan Bey, Eğer bakabilirseniz;

İçinden çıkamadığım bir konu var. eğer isterseniz yeni konu açarak sorayım. veya bu konuyu kapatmadan bakabilirseniz öğle yapalım. Nasıl derseniz.

Bu sütuna; ("G" sütununa)
bu kısmın içinden çıkamadım. istediğim şekilde gelmiyor. tabloyu ekledim. Üzerinde açıklama yapmaya çalıştım.

Eğer Kurum_Türü " Özel Yurt" ise ve Okul/Kurum Adı içerisinde "ORTAOKUL" ibaresi geçiyorsa, Karşısına "Özel yurt (ORTAOKUL)" Yazsın.

Eğer Kurum_Türü " Özel Yurt" ise ve Okul/Kurum Adı içerisinde "ORTAÖĞRETİM"/"ORTAÖĞRENİM"/ ORTA ÖĞRENİM" ibarelerii geçiyorsa, karşısına "Özel yurt (ORTAÖĞRETİM)" Yazsın.

Bunların daşındakinlere ise; "F" sütünu ne ise onu yazsın.

Ekli dosyalar

• KURUM TÜRÜ.xlsm
    98.3 KB · Gösterim: 3
Örneğiniz ekte

Ekli dosyalar

• KURUM TÜRÜ.xlsm
    89.2 KB · Gösterim: 6
Çözüm
Adnan Bey, elinize, emeğinize sağlık.
Sizi istemiyerekte olsa çok yordum. Hakkınızı helal edin.

Ekran Alıntısı.JPG

Erdal bey resimdeki gibi mause nin sol tıkı ile yan tarafa kırmızı nokta koyun çalıştır düğmesine basın sonra F8 ile adım adım gidin mauseyi sarı olacak yerin üzerine geldiğinde değerini gösterecektir

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri