• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü ADO İle Excelden Veri Çekmek (Kurum Bilgilerini Güncelleme, Varsa Silme Ve Ekleme İşlemi Yapmak)

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

ERDAL

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
43
Excel V
Office 2013 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba Değerli ExcelCozum.Com kullanıcıları;

Yapmak istediğim; KURUM BİLGİLERİ tablosundaki, İlçe, Genel Müdürlük, Kurum Türü ve Kurum Adı alanlarını, “ Kuru Kodu” kriterine göre 1-ANA TABLO (KURUM-BİLGİLERİ) adlı çalışma kitabında güncellemek. Kurum bilgilerini güncelleme işlemini yapabiliyorum.

Yapamadıklarım ise:
Birinci olarak; 1-ANA TABLO (KURUM-BİLGİLERİ) adlı hedef çalışma kitabında olup, “KURUM BİLGİLERİ” adlı kaynak dosyada olmayan(Muhtemelen kapanmıştır) kurumun “1-ANA TABLO (KURUM-BİLGİLERİ)” adlı hedef çalışma kitabından silinmek, silinirken ise uyarı olarak; MsgBox ("AKKIŞLA-Kaman ilkokulu”, Bünyan-……..Ortaokulu” KAPANNMIŞTIR") diye uyarı vermesi.

İkinci olarak ise; “KURUM BİLGİLERİ” adlı kaynak dosyada yeni eklenen kurumların “1-ANA TABLO (KURUM-BİLGİLERİ)” adlı hedef çalışma kitabına eklenmesi (Kurum Kodu, İlçe, Genel Müdürlük, Kurum Türü, Kurum Adı ve Durumu başlığı altında ise yeni açılan kurumun karşısına “Yeni Açılış” şeklinde not düşmesi). Eklenen kurumlar hedef tablodaki hangi ilçede ise o ilçenin içerisine eklenmesi. Kurum eklenirken; Önce Kurum AdınıA “dan “Z” ye, sonra İlçeleriA” dan “Z” ye sıralayacak ve buna göre nereye geliyorsa oraya ekleme yapacak.
Eklenen kurumların MsgBox ("Bünyan-Fatih İlkokulu”, Melikgazi- Birlik Mensucat İlkokulu”, AÇILMIŞMIŞTIR ") diye uyarı vermesi.

Önce varsa silme işlemini yapacak, sonra ekleme işleme yapacak. Yukarıda anlatmaya çalıştığım silme ve ekleme işlemlerini ben yapamadım.
Ekteki hedef ve kaynak çalışma kitaplarında silinmesi gereken ve eklenmesi gereken kurumları belirttim.

Bu konuda yapacağınız yardımlar için şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• 1-ANA TABLO (KURUM-BİLGİLERİ).xlsm
    430.8 KB · Gösterim: 10
  • KURUM BİLGİLERİ.xlsx
    106.7 KB · Gösterim: 10
Erdal Bey merhaba, İstediklerinizde mantık hatası bulunmaktadır. önce sil i inceleyelim. Ana dosyada 1373 kayıt var kurum sayfasında 1353 kayıt var. arada 20 adet kayıt farkı var. Şimdi bunları sil desem Ana tabloya eklenmemiş olan kayıtlarda silinmeyecek mi. Cevap evet silinecek ise bunları ayırt edecek bir değer, numara vb bir şeye ihtiyaç bulunmaktadır. Durum böyle iken İsteklerden bir tanesi yapılır. Yada sayfaya olayı belirleyecek başka bir alan eklenerek çözüm üretilebilir

Merhaba Adnan Bey;
23 tane İmam Hatip Ortaokulu(Bünyede) olan okullar kaynak dosyada sadece 1 tane.
Kurum kodları ayını olup, bünyede ortaokul olmasından kaynaklanıyor. Hedef dosyada "KURUM_TÜRÜ-4" başlığı altında "İmam Hatip Ortaokulu(Bünyede)" bu okullar silinmeyecek.

Kaynak dosyada kurum kodu olanların, hedef dosyada da kurum kodu olarak karşılığı varsa silinmeyecek. Hedef dosya 'A' sütunu=kaynak dosya 'A' sütunu ise silmeyecek.

Bu tip data işlemlerinizde tek kaynak dosyada 2 farklı sayfa açarak veritabanını google sheets kullanarak daha sağlıklı veri alabilirsiniz. Ayrı belkide çalıştığınız kurum disiplinli veri tutamıyordur ama her işlem için bir işlem kodu ile açılan tüm datalarda google sheets çok etkili

Kurum dosyasında olupta Anatablo dosyasında olmayan
222222
3333333
kayıt bulunmakta.bunlar silinecek mi?
Anatablo ile kurum tablo eşleştirmesinde çok sayıda kayıt bulunuyor. Bunların doğruluğundan emin değilim. Karşılaştırma kriterlerini net olarak belirlememiz gerekiyor. İsim ve sütun adı (B sütunu gibi) yazılması gerekiyor

Merhaba Adnan Bey;

222222, 3333333 bunlar Ana Tabloda siliniecekler.
iki tabloda örnek olarak eklenecek ve silinecekleri renkli olarak bilirttim. ayırıca karşılarına not düştüm.

karşılaştırma kriterlerini tekrar yazar mısın en az kriterle olacak şekilde

Silinecekler 1-ANA TABLO (KURUM-BİLGİLERİ) tablosundan silinecek, ekleneceklerde 1-ANA TABLO (KURUM-BİLGİLERİ) tabloya eklenecek.
Kaynak dosyada(KURUM BİLGİLERİ) kurum kodu olanların, hedef dosyada(1-ANA TABLO (KURUM-BİLGİLERİ) da kurum kodu olarak karşılığı varsa silinmeyecek.

Kaynak dosyada(KURUM BİLGİLERİ) olup, hedef dosyada(1-ANA TABLO (KURUM-BİLGİLERİ) olmayanlar, 1-ANA TABLO (KURUM-BİLGİLERİ) tablosuna ilk sorgu metninde bilirtiğim şekilde eklenecek.

Kaynak dosyada(KURUM BİLGİLERİ) kurum kodu olanların, hedef dosyada (1-ANA TABLO (KURUM-BİLGİLERİ) da kurum kodu olarak karşılığı varsa silinmeyecek. Hedef dosya 'A' sütunu=kaynak dosya 'A' sütunu ise silmeyecek.

Sadece kurum kodu üzerinden yapın diyorsun diye anlıyorum. Peki kurum kodu mükerrer yazılmışların durumu ne olacak

Adnan Bey,
Bu durumda olan sadece 23 tane İmam Hatip Ortaokulu(Bünyede) olan okullar var. Kaynak dosyada bunlardan sadece bir tane.
kaynak dosyada (KURUM BİLGİLERİ) bunlardan kurum kodu karşılığı varsa, hedef tablaoda 1-ANA TABLO (KURUM-BİLGİLERİ)
2 tane olsada silinmiyecek.

Erdal bey bu gün pek anlaşamadık Yine de işaretlediğiniz alanları bulan kodları yazdım fakat tabloya yazdırmadım. Debug.Print olayında görmeniz için bıraktım. İnceleyin eğer doğru anlamış isem sonucunu getirelim

Ekli dosyalar

• 1-ANA TABLO (KURUM-BİLGİLERİ).xlsm
    423.1 KB · Gösterim: 6
İyi akşamlar Adnan Bey;,
Elinize emeğinize sağlık. Baktım anlama çalıştım, İşlem üzerinde denemeden anlayamam. Adnan Bey, veirileri ADO ile çekiyoruz değil mi burayı anlayamadım. Birde ekleme ve silme işlemleri ilk soru metninde anlattığım gibi mi olacak.

çekeceğim tablo

Erdal bey sorunda zaten burada. Ben konuyu anlayamadım. Dediğiniz gibi yaptım. Alttaki kod ile KURUM KODU ve ilçe yi bu kadar buluyor
99993392 MELİKGAZİ
99993443 MELİKGAZİ
99993549 MELİKGAZİ
99993601 MELİKGAZİ
99993526 MELİKGAZİ
Üstteki kod ise
222222
333333 bu iki kaydı buluyor
Yapılan işlem tam olarak şu
Kurum tablosunda olupta Ana tabloda olmayan kayıtlar ve
Ana tabloda olupta Kurum tablosunda olmayanların tespiti

verileri diziye alıp orada işlem yapıyoruz. ADO kullanmadım. Sonuç olarak işaretlediğiniz alanlar bulunmuş oldu

Adnan Bey, belirtiğiniz kurumlar doğru. Tablolara göre eklenecek ve silinecekler bunlar.

22222,33333 silinecek diğerleri eklenecek hemfikirmiyiz

Bendeki kayıtlar bozulduğu için kodları yüklüyorum. Komple kopyala yapıştır yapınız gerekirse makroyu komut düğmesine bağlayınız
CSS:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Son düzenleme:
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri