Çözüldü Acces'ten excel userform listbox a veri alma

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

tukayf

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
97
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Değerli hocalarım. Ekteki dosyada userform page2 deki listbox2 ye veri almak istiyorum. Hangi verilerin getirildiği önemli değil. Sadece bir örnek istiyorum, gerisini umarım kendim yapabilirim. Yapamazsam tekrar sorarım.

Ekli dosyalar

• PTS.zip
    558.5 KB · Gösterim: 8
Çözüm
aşağıdaki kod işinize yarayabilir. önce RS.Open ile recordset açılır
sonra recordsetteki kayıt sayısına bakılır eğer kayıt sayısı 0 dan farklı ise listboxa atanır
RS.GetRows recordsetteki kayıtları diziye dönderir
ListBox2.ColumnCount = RS.Fields.Count'<==burada recordsetteki alan sayısına göre listboxtaki sütun sayısı belirtilir
If RS.RecordCount <> 0 Then Me.ListBox2.Column = RS.GetRows'eğer kayıt sayısı 0dan farklı ise atama yapılır
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

halily

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,878
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Kodu doğrudan bu şekilde yazarsani hata verir
listbox a aldıktan sonra bunları yeniden excele aktarmak istiyorum. Bu nedenle veritabanı alan adlarını başlık şeklinde excele aldırabilir miyiz
Siz excele aktaracağım dediniz ben de exceldeki bir sayfaya aktarma kodunu yazdım
SayfaAdi burası excel sayfanız olacak
Excel sayfalarının 2 ismi vardır;
1 - normal excel penceresinde gördüğümüz isim ve
2 - vba penceresindeyken sol taraftaki bölmede gördüğümüz kod isim
Diyelim ki sayfa adınız xx ise ama vba sayfasındaki kod adı sayfa1 ise
Worksheets("xx").cells.... gibi yada kod adına göre sayfa1.cells.... olacak
Kodları kullanırken ezbere kullanmayın, her kodu açıklamamızı da beklemeyin buna her zaman zamanımız olmaz, internette de araştırıp anlamaya çalışmanız sizin yararınıza olur.

tukayf

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
97
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Hocam kusura bakmayınız. Sayfaya aldırma değil listboxa aldırabilir miyiz diye sormuştum. Sonra yoğunluktan kafam karıştı. Acces tablosundaki başlıklar listboxa alınabilir mi bunu sormak istemiştim. Emekleriniz için çok teşekkürler.

halily

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,878
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
2 farklı yerde excele aktaracağım demissiniz şimdi listbox diyorsunuz!!

tukayf

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
97
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Emekleriniz için teşekkürler hocam. Listboxa alan adlarını aldırıp excele aktarmak istiyordum yoğuunluktan herşey birbirine karışmış. Kusura bakmayınız. Neyse başka bir çözüm bulacağız artık.

halily

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,878
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Kod:
kodunu yukardaki gibi degistirip kullanarak alan adlarını alabilirsiniz ama excelde kullanılan listboxlara başlıklar doğrudan aktarilamiyor diye biliyorum yan yollardan eklenebilse de listbox o satırı başlık olarak değil normal SATIR olarak görür
EĞER listboxa aktarılacak verilerin aynısı yerel excel sayfasinda da olacaksa listbox'in verileri dogrudan excelden almasi da sağlanabilir

tukayf

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
97
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
EĞER listboxa aktarılacak verilerin aynısı yerel excel sayfasinda da olacaksa listbox'in verileri dogrudan excelden almasi da sağlanabilir
Hocam siz projeyi biliyorsunuz. lisboxa almamıza da gerek yok aslında. Her yaptığımız acces sorgusunu excele aktartma yoluyla da yapabiliriz.. Onun için yeni konu açayım. Yanıtınız için çok teşekkürler.

halily

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,878
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Emekleriniz için teşekkürler hocam. Listboxa alan adlarını aldırıp excele aktarmak istiyordum yoğuunluktan herşey birbirine karışmış.
amacınızı net ifade etmediğinizden yapmak istediğinizi tam anlamadım
Ama listboxa eklenenler excele de aktarılacak bu durumda önceki mesajımda belirttiğim mantığı kullanmanız daha uygun olur

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar