• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Access Kaydet Ve Güncelleme Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

ibrahim858

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
5
Excel V
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
ürünlerürünler

KimlikKodBarkodUrunAdBirimAlisFiyatAlisFiyatKDVDahilSatisFiyatStokKDVOranAnaGrupAlan1KarOranFiyatGuncellemeTarihiMaliyetGuncellemeTarihiIsActive
1​
86933740110118693374011011YAYLA GÖNEN BALDO 1KGADET
62,00​
63,00​
70,00​
487,00​
1​
BAKLIYATYAYLA
18,00​
1.07.2024​
1.07.2024​
Evet​
TABLOM BU ŞEKİLDE GÜNCELLEME VE KAYDETMEDE OBJECT REGUİRED HATASI VERİYOR

Ekli dosyalar

• ürün stok veri.xlsm
    110.2 KB · Gösterim: 9
SİZ DÜZENLERMİSİNİZ ACCSESS DE METİNE ÇEVİRDİM SAYI ALANLARI
Dosya yollarını değiştirin.
frmStokKayit daki Private Sub btnGuncelle_Click() içindeki KarOran kısmı ve modül1 deki dim olan yeri değiştirdim.

Ekli dosyalar

• sayisal.zip
    551.4 KB · Gösterim: 3
  • metinsel.zip
    550.9 KB · Gösterim: 3
Çözüm
Bu arada ben alttaki gibi Len kullanmıştım istiyorsanızda zaten function yazılmış olan IsNullOrEmpty olanı kullanırsınız basit olarak ben görmemiştim dosyanızda.

"KarOran = " & IIf(Len(txtKarOran.text) = 0, 0, txtKarOran.text) & ", " & _

"KarOran = " & IIf(IsNullOrEmpty(txtKarOran.text), 0, txtKarOran.text) & ", " & _

Bu arada ben alttaki gibi Len kullanmıştım istiyorsanızda zaten function yazılmış olan IsNullOrEmpty olanı kullanırsınız basit olarak ben görmemiştim dosyanızda.

"KarOran = " & IIf(Len(txtKarOran.text) = 0, 0, txtKarOran.text) & ", " & _

"KarOran = " & IIf(IsNullOrEmpty(txtKarOran.text), 0, txtKarOran.text) & ", " & _
Hocam doğrudan val(metinkutusu) kullanılsa daha pratik olmaz mı?
Veri varsa veriyi getirir yoksa 0

Hocam doğrudan val(metinkutusu) kullanılsa daha pratik olmaz mı?
Veri varsa veriyi getirir yoksa 0
Bu val olayına güven olmuyor hocam önceden başıma gelmişti mesela 14,25 gibi sayı varsa 14 çıkıyordu sonuç.Bazende ne hikmetse çalışıyorki benim bildiğim val olayı metini sayıya çeviriyor ve dediğim gibi bazı durumlarda küsüratsız sonuç oluyor bazende küsüratlı.
Bir daha bir iyive araştırayım bakiyim bu val olayını belki yanılıyorumdur.

Bu val olayına güven olmuyor hocam önceden başıma gelmişti mesela 14,25 gibi sayı varsa 14 çıkıyordu sonuç.Bazende ne hikmetse çalışıyorki benim bildiğim val olayı metini sayıya çeviriyor ve dediğim gibi bazı durumlarda küsüratsız sonuç oluyor bazende küsüratlı.
Bir daha bir iyive araştırayım bakiyim bu val olayını belki yanılıyorumdur.

Şimdiye kadar bir kere olsun başarılı şekilde kullanabilmiş değilim val fonksiyonunu.
Bana hep güvensiz gelmiştir. Dolayısıyla önce textbox'ın kendi kodlarında rakam dışında veri girilmesini engelleyen kodlar yazmak çok daha akıllıca geliyor bana. Textbox boş bırakılırsa da exit olayına 0 yazdırma gibi bir seçenek düşünülebilir.

Ama burada asıl önemli olan textbox'tan değeri nasıl aldığımız değil, asıl önemli olan o rakamsal ifadenin gerçekten null gitmesi gerekliliği var mı? Yoksa default olarak 0 göndermek bizi kurtarıyor mu? Bu da konuyu açan kişinin cevaplayabileceği bir soru.

teşekkürler Refaz hocam
val("12,3")=> 12
val("12.3")=> 12.3 virgül olunca tam sayıya çeviriyor aslında sadece virgülü ondalık ayraç olarak görmediği için sayıyı virgüle kadar olan kısım olarak varsayıyor ama nokta olduğunda küsuratı koruyor diye biliyorum.

frmstoklistesinden textlere aktarıyorum hala object hatası veriyor .hala sebebini bulamadım .sayı alanları metine çevirdim kimlik sütunu otamatik sayı tarihler otamatik verecekalış değiştiğinde maliyet tarihi satış değiştiğinde fiyat güncelleme bu günkü tarihi verecek

frmstoklistesinden textlere aktarıyorum hala object hatası veriyor .hala sebebini bulamadım .sayı alanları metine çevirdim kimlik sütunu otamatik sayı tarihler otamatik verecekalış değiştiğinde maliyet tarihi satış değiştiğinde fiyat güncelleme bu günkü tarihi verecek
Merak ettiğim acaba eklediğim dosyaları denedinimi ve uyguladınızmı.Evetse ve hala hata veriyorsa pes arık :)
Size anlattık hata sebebini.

teşekkürler Refaz hocam
val("12,3")=> 12
val("12.3")=> 12.3 virgül olunca tam sayıya çeviriyor aslında sadece virgülü ondalık ayraç olarak görmediği için sayıyı virgüle kadar olan kısım olarak varsayıyor ama nokta olduğunda küsuratı koruyor diye biliyorum.
Rica ederim abey.Bence kaçınmak gerek çünkü bazı bilgisayarlar nokta ve virgül yer değişik yerde oluyor.

hala sebebini anlamadım .frmstoklistesinden textlere aktarıyorum güncelleme dediğimde aynı hata.sayı alanları metin yaptım oladı bilemedim siz dosyayı hata vermiyeni paylaşırmısınız

hala sebebini anlamadım .frmstoklistesinden textlere aktarıyorum güncelleme dediğimde aynı hata.sayı alanları metin yaptım oladı bilemedim siz dosyayı hata vermiyeni paylaşırmısınız
21.Mesajda eklemiştim bana yazdıysanız.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri