• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Access Kaydet Ve Güncelleme Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

ibrahim858

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
5
Excel V
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
ürünlerürünler

KimlikKodBarkodUrunAdBirimAlisFiyatAlisFiyatKDVDahilSatisFiyatStokKDVOranAnaGrupAlan1KarOranFiyatGuncellemeTarihiMaliyetGuncellemeTarihiIsActive
1​
86933740110118693374011011YAYLA GÖNEN BALDO 1KGADET
62,00​
63,00​
70,00​
487,00​
1​
BAKLIYATYAYLA
18,00​
1.07.2024​
1.07.2024​
Evet​
TABLOM BU ŞEKİLDE GÜNCELLEME VE KAYDETMEDE OBJECT REGUİRED HATASI VERİYOR

Ekli dosyalar

• ürün stok veri.xlsm
    110.2 KB · Gösterim: 9
Merhaba,
Excel dosyasındaki tablo veritabanındaki tablo ile aynıysa başlıklar uyumsuz kontrol edin.Veritabanınızın örneğini de ekler misiniz

conn nesnesi public ya da global olarak tanımlanmadığı halde formdan çağırılmaya çalışılıyor gibi duruyor. conn nesnesini public olarak tanımlamayı dener misiniz?
Access dosyasını da ekler misiniz? Kişisel bilgiler içeriyorsa kayıtları silerek ekleyebilirsiniz.

Modüldeki conn nesnesi böyle tanımlanmış.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

frmStokKayit formunda aşağıdaki satırda hata veriyor olması lazım.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Bu çalışmaz public tanımlanmadığı için.

stok kayıt ve güncelleme de problem .birde frmstoklistesi silme işleminde

Merhaba.
Üstadların dediği gibi Public yani Public conn As Object olarak tanımlanmalı modülde.
Güncellemede hata sebebi eğer txtKarOran boşsa hata veriyor çünkü access alanını sayı olarak tanımlamışsınız.

"KarOran = " & txtKarOran.text & ", " & _ yerine alttaki gibi yazın boşsa 0 ekler null yada boş eklemiyor.
Yada if şartı koymanız gerek KarOran güncellememesi için eğer txtKarOran boşsa.

C#:

Access dosyası bende eski sürüm hatası verdi, access dosyasını açamadım. Üstad Refaz Bey'in dediği gibi KarOran alanı sayı ise önerisini yapmanız daha iyi olur.

Merhaba.
Üstadların dediği gibi Public yani Public conn As Object olarak tanımlanmalı modülde.
Güncellemede hata sebebi eğer txtKarOran boşsa hata veriyor çünkü access alanını sayı olarak tanımlamışsınız.

"KarOran = " & txtKarOran.text & ", " & _ yerine alttaki gibi yazın boşsa 0 ekler null yada boş eklemiyor.
Yada if şartı koymanız gerek KarOran güncellememesi için eğer txtKarOran boşsa.

C#:
kolay gelsin yaptım yine hata verdi objet hatası acses de mitine cevirdim yine aynı hata verdi

sayısal olan birkaç alan var siz değer girmediğinizde oraları boş olarak aldığından hata veriyor
Kod,'1232',
Barkod,'4566',
UrunAd,'as',
Birim,'adt',
AlisFiyat,
100​
AlisFiyatKDVDahil,,
SatisFiyat,
120​
Stok,,
KDVOran,,
AnaGrup,'',
Alan1,'',
KarOran,,
FiyatGuncellemeTarihi,#2024-07-03#,
MaliyetGuncellemeTarihi,#2024-07-03#,
IsActive
0​
koyu kırmızı alanlar boş olduğunda hata veriyor o alanların metin kutularını val(metinkutusu.text) şeklinde yazabilirsiniz.
bu durumda değer girilmediğinde otomatik olarak 0 atanır

sayısal olan birkaç alan var siz değer girmediğinizde oraları boş olarak aldığından hata veriyor
Kod,'1232',
Barkod,'4566',
UrunAd,'as',
Birim,'adt',
AlisFiyat,
100​
AlisFiyatKDVDahil,,
SatisFiyat,
120​
Stok,,
KDVOran,,
AnaGrup,'',
Alan1,'',
KarOran,,
FiyatGuncellemeTarihi,#2024-07-03#,
MaliyetGuncellemeTarihi,#2024-07-03#,
IsActive
0​
koyu kırmızı alanlar boş olduğunda hata veriyor o alanların metin kutularını val(metinkutusu.text) şeklinde yazabilirsiniz.
bu durumda değer girilmediğinde otomatik olarak 0 atanır
olmadı veya ben yapamadım

Kodun son halini ekler misiniz?

Siz IIf(IsNullOrEmpty(txtAlisFiyatKDVDahil.Text), "NULL", Val(txtAlisFiyatKDVDahil.Text)) yazmışsınız yani boş ise null yazsın demişsiniz oysa orası 0 olabilir kodu o kadar uzatmadan tüm sayisal alanlar için sadece val kullanarak yazın yani tüm sayısal alanlar için
Val(txtAlisFiyatKDVDahil.Text)) şeklinde yazin

Siz IIf(IsNullOrEmpty(txtAlisFiyatKDVDahil.Text), "NULL", Val(txtAlisFiyatKDVDahil.Text)) yazmışsınız yani boş ise null yazsın demişsiniz oysa orası 0 olabilir kodu o kadar uzatmadan tüm sayisal alanlar için sadece val kullanarak yazın yani tüm sayısal alanlar için
Val(txtAlisFiyatKDVDahil.Text)) şeklinde yazin

C#:

yine olmadı object reguired hatası verdi

Ben denemiştim public yapınca ve dediğim gibi iif ile boşsa sıfıra çevirince hata vermeden güncelledi.
Zaten access tede denedim sayı sütununa metin girmeyi ve kabul etmedi.
Object hatası herkesin tekrar ettiği public olayı ile alakalı.

Access dosyası bende eski sürüm hatası verdi, access dosyasını açamadım. Üstad Refaz Bey'in dediği gibi KarOran alanı sayı ise önerisini yapmanız daha iyi olur.
Hocam baktım tablo tasarımına sayı biçiminde.
Bundan dolayı metin girişine izin yok.Kod ilede update yaparken textbox vs... boşsa hata veriyor işin özeti bu.Önceki yazdıklarım uygulansaydı sorun çözülmüştüki ben denedim güncellemeler yaptı.

Hocam baktım tablo tasarımına sayı biçiminde.
Bundan dolayı metin girişine izin yok.Kod ilede update yaparken textbox vs... boşsa hata veriyor işin özeti bu.Önceki yazdıklarım uygulansaydı sorun çözülmüştüki ben denedim güncellemeler yaptı.
SİZ DÜZENLERMİSİNİZ ACCSESS DE METİNE ÇEVİRDİM SAYI ALANLARI

Bugün müsait değilim.ilk eklediğiniz excel dosyasındaki kodlar 7.Mesajda yazdıklarımla değiştireceksiniz sadece.Güncelleme içindeki kod idi.

Metin yaptıysanız başına ve sonuna kesme işaretleri konmalı metinsel olan kodları inceleyin update deki.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri