• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü 3 değişkene göre 1 değer

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Hamikeserci

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
10
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba,

Mesela p275nh malzemesi için 16mm den küçük kalınlıkta, 100 derece sıcaklıkta 250 akma değerini verecek vb diğer sıcaklık ve kalınlıklara göre hangi malzeme-kalınlık-sıcaklık seçtiysem ona göre 3 değişkene bağlı bir değer almak istiyorum.

Indis, kaçıncı vb formullerle yapılabilir mi yapılabilirse nasıl yapılır. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Ekli dosyalar

• Yeni Microsoft Excel Çalışma Sayfası (2).xlsx
    10.4 KB · Gösterim: 8
  • 73e74a0c-38d2-4a26-9e67-0a49a27e353d.jpg
    73e74a0c-38d2-4a26-9e67-0a49a27e353d.jpg
    115.3 KB · Gösterim: 5
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Eğer işin içine Kalitede sokacaksanız formülü bu şekilde revize edin

Çözüm
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Eğer işin içine Kalitede sokacaksanız formülü bu şekilde revize edin
C15&b15 dediğiniz kisima kalite yazarak 3veri girmiş olacağım. Peki bu verileri manuel giriş değilde liste yaparak sectigimde de aynı sonucu verir mi? Suan telefondayım bilgisayarda kontrol edeceğim. Çözüm için şimdiden teşekkürler. Bunu defalarca denedim, yalnız bende hep $c$15 şeklinde yazmamı istyrdu. Doğrudan bu sekilde yazarak deneyeceğim. Size bilgi veririm tekrardan teşekkür ederim

Dosyayı paylaşıyım inceleyin

Ekli dosyalar

• Yeni Microsoft Excel Çalışma Sayfası (2) (1).xlsx
    11.9 KB · Gösterim: 8
Girmiş olduğunuz formül dizi formülüdür Formülü yazdıktan sonra entere basmayın Ctrl + Shift + Enter yapın
üstad allah tuttuğunu btc yapsın, sabahdan virgül parantez ne desen deniyorum enter yapıyorum yemiyor. sonuna köşeli parantez ekliyorum yine olmuyordu. indisli işlemlerde dizi aramalrında ctrl+shift+enter daha da unutmam:)(y)(y)

üstad allah tuttuğunu btc yapsın, sabahdan virgül parantez ne desen deniyorum enter yapıyorum yemiyor. sonuna köşeli parantez ekliyorum yine olmuyordu. indisli işlemlerde dizi aramalrında ctrl+shift+enter daha da unutmam:)(y)(y)
Rica ederim konuyu askan ın formülünü göstererek çözüldü olarak işaretlerseniz çok iyi olur. Kolay gelsin

Rica ederim konuyu askan ın formülünü göstererek çözüldü olarak işaretlerseniz çok iyi olur. Kolay gelsin
öncelkle askana çok teşekkür ediyorum. sonrada sana . biriniz balık tutmayı biriniz nerde tutacağımı gösterdiniz sağolun valla (y) ;):)(y)

Selamlar,
Konu çözümlendi...

Ben ise, biraz makro, biraz ad tanımlaması ve biraz da formül ile ekteki dosyayı hazırlamıştım... Alternatif çözüm olarak incelersiniz...

Dinamik alanlar için Ad Tanımlaması yapıldı. Formüllerde ve makroda kullanıldı... (Ad tanımlamaları için Bak. Formüller >>> Ad Yöneticisi)
Kalite kolonu için Kalite : =KAYDIR(Sayfa1!$D$9;;;KAÇINCI("zzzz";Sayfa1!$D$9:$D$100000);1)
Kalınlık kolonu için Kln : =KAYDIR(Sayfa1!$E$9;;;KAÇINCI("zzzzz";Sayfa1!$D$9:$D$100000);1)
Akma Gerilme için Tbl : =KAYDIR(Sayfa1!$F$9;;;KAÇINCI("zzzzz";Sayfa1!$D$9:$D$100000);SÜTUNSAY(Sayfa1!$F$8:$O$8))

Açılır listeler için
Kalite : Makro ile Kalite dinamik alanındaki Benzersiz Kalite kodları, alfabetik olarak listelenip, açılır listeye referans olarak yazdırılıyor.
Kalınlık : =KAYDIR($E$9;KAÇINCI(VDKlt;Kalite;0)-1;;EĞERSAY(Kalite;VDKlt);1) formülü ile listeleniyor.
Sıcaklık : =$F$8:$O$8 formülü kullanılıyor.

Akma gerilmesi DİZİ formülle hesaplanıyor. (CTRL + SHIFT + ENTER) (Not : dosyada, G3 ve H3 hücreleri birleştirildi.. Birleştirilmiş hücrelerde DİZİ formülünün girişine izin verilmez... O nedenle birleştirme iptal edilip, G3 hücresine DİZİ formül girişi yapılır ve sonra G3 ve H3 hücreleri birleştirilir.)
Formül :
=EĞERHATA(1/(1/İNDİS(Tbl;KAÇINCI(1;(Kalite=VDKlt)*(Kln=VDKln);0);KAÇINCI(VDSck;$F$8:$O$8;0)));"")

1629755644679.png

Ekli dosyalar

• Celik_Akmagerilmesi.xlsm
    22.9 KB · Gösterim: 10
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri