• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü 3 ayrı sütunda bulunan sayıların en küçüğünü bulma

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

ERKAN YILMAZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
116
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba Üstadlar,

Ek'te göndermiş olduğum dosyada 3 ayrı sütunda firmaların teklif vermiş olduğu fiyatlar bulunmaktadır. I3 hücresine MIN formülünü kullandığım zaman "0" olduğu zaman haliyle en küçük fiyat olarak onu karşıma getiriyor ama 0 sayısını yok saymamız gerekiyor.

Ayrıca j3 hücresine de en küçük fiyatı bulunan üst başlıklarda bulunan firma isimleri gelmesi gerekiyor.

Örnek göndermiş olduğum dosyada baktığımız zaman EKİPHAN 'ın 31.500 fiyatı gelmesi gerekiyor karşılık olarak da EKİPHAN firması gelmesi gerekmektedir.

Konuyla ilgili desteğinizi rica ederim.

Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• örnek.xlsx
    9.6 KB · Gösterim: 8
Çözüm
19 no lu mesajınızdaki resme göre cevap yazıyorum.
Size 2 yol
1.yol :
K - M ve O kolonlarındaki Birim Fiyat * Miktar yani K3 hücresindeki =$I3*J3 formülünüzde, Miktar ya da Birim Fiyat BOŞ olursa 0 değerini üretir. Sayı yerine de Metin olduğunda #DEĞER hatası verecektir.
Sizin yerinizde ben olsam =$I3*J3 yerine =EĞERHATA(1/(1/($I3*J3));"") şeklinde yazardım. 0 ya da #DEĞER hatalarında ""(BOŞ) değeri üretecektir. Ve, Bunun bir avantajı da Minimum hesaplamada sorun yaratmaması olacaktır. Minimum hesaplamasında ""(BOŞ) değerler hesaba katılmayacaktır.
Ve şu formülle hesaplayabilirsiniz.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Burada da aynı yapıyı kullandım. Tüm satır BOŞ ya da Hatalı olduğunda BOŞ değeri üretmesi için...
Küçük formülü:
=EĞER(MİN(C3;E3;G3)=0;KÜÇÜK((C3;E3;G3);2);MİN(C3;E3;G3))

Firma formülü:
=İNDİS($B$1:$G$1;KAÇINCI(I3;B3:G3;0)-1)

Küçük formülü:
=EĞER(MİN(C3;E3;G3)=0;KÜÇÜK((C3;E3;G3);2);MİN(C3;E3;G3))

Firma formülü:
=İNDİS($B$1:$G$1;KAÇINCI(I3;B3:G3;0)-1)

Merhaba Sayın Ümit Bakacak ,

Çok teşekkür ederim desteğin için ancak şimdi bütün firmaları denerken bir hatayla karşılaştım.

Senin formülü uyguladım.

Küçük formülü için mesela ek'te göndermiş olduğum dosyada da görüldüğü gibi sadece galeri kristal firmasına fiyat girdim ve başka değer olmamasına rağmen en düşük fiyat 0 veriyor.

Firma formülü ise ; yanlış firmayı getiriyor ve aşağıda ki satırlarda hiç bir firmanın fiyatı olmamasına rağmen sadece galeri kristal firmasını getirmektedir.

Ekli dosyalar

• örnek.xlsx
    12.3 KB · Gösterim: 5
Birden falza 0 yazarsanız ikinci küçük sayımız da 0 olur. Taktik değiştireceğiz.

Birden falza 0 yazarsanız ikinci küçük sayımız da 0 olur. Taktik değiştireceğiz.

Merhaba,

Formülü bu şekilde değiştirdim =EĞER(MİN(C3;E3;G3)=0;KÜÇÜK((C3;E3;G3);0);MİN(C3;E3;G3))

Ama galeri kristale fiyat girmediğim zaman ekran görüntüsünde ki hatayla karşılaştım.

Buradaki mantık şu 3 firmada da fiyat olsa en küçüğünü bulmak 2 firmada fiyat olsa küçüğünü bulmak 1 firmada fiyat olup diğerlerinde yoksa zaten fiyatı olanı getirmek.

1700564315278.png

merhabalar
  • teklif olmaması durumunda 3 firmada 0 ise) firma kısmı boşmu kalacak yoksa bir ibaremi yazacak
  • aynı fiyatı birden fazla firmanın vermesi durumunda aynı fiyatı veren tüm firmalarımı yazacak

merhabalar
  • teklif olmaması durumunda 3 firmada 0 ise) firma kısmı boşmu kalacak yoksa bir ibaremi yazacak
  • aynı fiyatı birden fazla firmanın vermesi durumunda aynı fiyatı veren tüm firmalarımı yazacak

Merhabalar,

1. Teklif olmaması durumunda 3 firmada 0 ise firma kısmı boş kalacak.
2. Aynı fiyatı veren olmuyor genelde ama verdiler diyelim 3 firma da yazabilir.

Tam anlamadım problemi ama şunu bir dener misiniz:

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Tam anlamadım problemi ama şunu bir dener misiniz:

Kod:

Merhaba sayın askan ,

I3 hücresi = (yani en küçük sayıyı fiyatı bulma için) formül ;

3 firmada C, E, G sütunlarında teklif var ise bunların arasından en küçüğünü bulmak, 2 firmada fiyat var ise en küçüğünü bulmak, 1 firmada fiyat teklifi varsa zaten diğerleri 0 olacağından fiyatı olan firmayı getirmek.

hiç bir fiyat teklifi olmaması durumunda ise 0 gelecek.

J3 hücresi = (en küçük fiyatı veren firmanın adını getirmek)

1. Teklif olmaması durumunda 3 firmada 0 ise firma kısmı boş kalacak.
2. Aynı fiyatı veren olmuyor genelde ama verdiler diyelim 3 firma da yazabilir.

Buyurun. İçiçe eğer il hallettik. Küçük formülü;
=EĞER(EĞER(KÜÇÜK((C3;E3;G3);1)=0;KÜÇÜK((C3;E3;G3);2);KÜÇÜK((C3;E3;G3);1))=0;KÜÇÜK((C3;E3;G3);3))

Firma formülünü şu şekilde değiştirin:
=EĞER(I3=0;"";İNDİS($B$1:$G$1;KAÇINCI(I3;B3:G3;0)-1))

I3 ► =EĞER(MİN(C3;E3;G3)=0;((C3+E3+G3))-MAK(C3;E3;G3);MİN(C3;E3;G3))
J3 ► =EĞERHATA(İNDİS($B$1:$G$1;1;KAÇINCI(I3;B3:G3;0)-1);"")

Deneyiniz:
Kod:

Merhaba Üstadlarım,

Çok teşekkür ederim sayenizde istediğime ulaşmadım şu anda herhangi bir sıkıntı yok.

Her birinizin ellerinize, emeklerinize ve yüreğinize sağlık....

Ulaştığınız sonuçta 0 değeri hariç diğer 2 firma AYNI fiyatı veriyorsa, ikisi de sonuca yansıyor mu ?

Ulaştığınız sonuçta 0 değeri hariç diğer 2 firma AYNI fiyatı veriyorsa, ikisi de sonuca yansıyor mu ?

Merhaba Sayın Galapagos,

Güzel bir konuya değindin ve sorunu görür görmez denedim ama malesef : -(

2 aynı fiyat olduğu zaman sadece birini gösteriyor.

1700572193285.png

19 no lu mesajınızdaki resme göre cevap yazıyorum.
Size 2 yol
1.yol :
K - M ve O kolonlarındaki Birim Fiyat * Miktar yani K3 hücresindeki =$I3*J3 formülünüzde, Miktar ya da Birim Fiyat BOŞ olursa 0 değerini üretir. Sayı yerine de Metin olduğunda #DEĞER hatası verecektir.
Sizin yerinizde ben olsam =$I3*J3 yerine =EĞERHATA(1/(1/($I3*J3));"") şeklinde yazardım. 0 ya da #DEĞER hatalarında ""(BOŞ) değeri üretecektir. Ve, Bunun bir avantajı da Minimum hesaplamada sorun yaratmaması olacaktır. Minimum hesaplamasında ""(BOŞ) değerler hesaba katılmayacaktır.
Ve şu formülle hesaplayabilirsiniz.
Kod:
Burada da aynı yapıyı kullandım. Tüm satır BOŞ ya da Hatalı olduğunda BOŞ değeri üretmesi için...

2. yol
Tablonuzda, K-M ve O sütunlarındaki formüllerde değişiklik yapmaksızın
Hesaplamayı Birim Fiyat kolonundan yapıyoruz. Çünkü, Firma isimleri birleştirilmiş hücrelerde ve onları kullanacağız. Birim fiyatları bulup, I kolonundaki Miktar ile çarpacağız.
Kod:

Firma isimleri için ise ,Birden fazla firma aynı teklifi vermesi durumu göz önüne alındığında, Excel2019 ve üzeri versiyonlar için,
her durumda, birim fiyatlar kullanılacak. Çünkü firma isimleri birleştirilmiş hücrelerde olup, birim fiyatların kolonlarında yazmakta.
Kod:
ya da
ÇOKEĞERMİN kullanılmadan, Q3 hücresinde hesaplanan değeri kullanarak,
Kod:
yazılabilir. (Burada dikkat edilecek bir durum var...Q3/I3 bazen 15 basamak olayı yaratabilir.I3 hücresindeki değere bağlı olarak)

Örnek dosyayı ekliyorum..... (saat 17:35)
Ekleme (saat 18:50)
Excel 365 kullanıcısı olduğunuzdan Dosyaya 365 ile Tek Formül ile dökülmeli çözüm de eklendi...

Ekli dosyalar

• örnek_014.xlsx
    14.1 KB · Gösterim: 2
Son düzenleme:
Çözüm
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri