• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Yol izni takip formülü

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

teyadih

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
107
Excel Versiyonu
Office 2016 EN
Konuyu Başlatan
Merhaba arkadaşlar. Ekli tabloda izin takibi yapıyorum. Kişi görev yaptığı ilde geçirdiği yıllık izinlerde yol izni kullanamıyor. Bu nedenle E sütunu X olanlarda D sütunundaki metinlerin içinde AC sütunundaki görev yaptığı il dışında AG sütununda yazanlardan herhangi 1 tanesi varsa UYGUN, yoksa UYGUN DEĞİL yazacak formüle ihtiyacım var. Yani sadece AC sütunundaki görev yaptığı ilde geçirdiği izinlerde yol izni kullanamaz, ancak kendi görev yaptığı il ile beraber AG de belirtilen diğer illerde veya yurt dışında kullandığı izinlerde kullanabilir. Sonucun W sütunundaki gibi olması gerekiyor. Umarım anlatabilmişimdir. Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• İl Adları.xlsm
    185.7 KB · Gösterim: 9
Çözüm
İstediğini şekilde tablonun çalışması için
bazı değişiklikler yaptım.
1. değişiklik: d sütunundaki şehir adlarının ayrı ayrı yazılması. yani d sütununun yanında 2 adet E v F sütunları eklenerek şehir adları ayrıldı.
2. değişiklik: yardımcı sütun adında yeni bir sütun ekledim. bu şekilde otomatik çalışıyor.
lütfen inceleyiniz...
hocam istediğiniz şey mümkün değil çünkü D sütununda personel kafasına göre istediği şeyi yazıyor sabit kelimeler yok bu işi biraz otomatik hale getirmek istiyorsanız "İzini Geçireği Adres" başlığının yanına "gidilen il" olarak ayrı bir başlık olması gerekiyor. Diğer türlü personelin bu sütuna ne yazdığını anlayacak bir excel formülü yok bunun için yapay zeka kullanılması gerekiyor oda excelde yok :D

İstediğini şekilde tablonun çalışması için
bazı değişiklikler yaptım.
1. değişiklik: d sütunundaki şehir adlarının ayrı ayrı yazılması. yani d sütununun yanında 2 adet E v F sütunları eklenerek şehir adları ayrıldı.
2. değişiklik: yardımcı sütun adında yeni bir sütun ekledim. bu şekilde otomatik çalışıyor.
lütfen inceleyiniz...

Ekli dosyalar

• İl Adları.xlsm
    192.2 KB · Gösterim: 5
Çözüm
Elinize sağlık sayın Ortak Akıl bu haliyle tamam teşekkür ederim.
Sayın Mana97'nin de bahsettiği gibi ne yazacakları belli olmadığından E ve F sütunu da yetmeyebilir. Bu nedenle AG sütununda olanlardan herhangi birisi varsa şartını eklemiştim.
Daha kısa bir çözüm gelmezse kullanacağım. Tekrar teşekkür ederim

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri