• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Yıl Ay Günden giriş tarihi bulma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

talip21

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
184
Excel V
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Hayırlı günler arkadaşlar. Ekli dosyamda yıl, Ay ve gün bilgileri bulunan personellerin geçmişe dönük giriş tarihlerini bulabilme imkanımız var mı acaba.
Bugün tarih itibariyle

Ekli dosyalar

• Hizmet Yılı Sedat.xlsx
    14.4 KB · Gösterim: 11
Çözüm
yani anladığım kadarı ile siz yaş hesabının geriye doğru işlenmesini istiyorsunuz.
ohalde
C++:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
bu şekilde hesaplatın

kontrol etmek için başka bir hücrede
C++:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
yaş hesaplama formulu kullabilirsiniz
yıl 365, ay 30 gün olarak mı hesaplanacak?

Sn. halily nin dediği gibi hizmet süresi dendiği için ay 30 gün yıl 360 gün olarak mı hizmet yılı hesaplanıyor. Bir de olması gereken(İSTENEN) sonuçların manuel doğru olarak işe giriş tarihlerini de yanına yazmanız daha iyi olacaktır.

Sn. halily nin dediği gibi hizmet süresi dendiği için ay 30 gün yıl 360 gün olarak mı hizmet yılı hesaplanıyor. Bir de olması gereken(İSTENEN) sonuçların manuel hesabını da yanına yazmanız daha iyi olacaktır.
30 gün olarak hocam

yıl?

dener misiniz?
Kod:

Ekli dosyalar

• Hizmet Yılı Sedat (2).xlsx
    15.3 KB · Gösterim: 10
siz yalnız ay yıl hesabını 30 a 360 yapmıyorsunuz galiba
yaptığınız hesap gerçek gün hesabı

siz yalnız ay yıl hesabını 30 a 360 yapmıyorsunuz galiba
yaptığınız hesap gerçek gün hesabı
Hocam inan oradaki formülün nasıl olduğunu bilmiyorum. Yalnız 30 ve 360 gün üzerinden olması gerekiyor formül 30 gün olursa sizin formülünüz le aynı sonucu verir.

Talip bey ETARİHLİ fonksiyonu ile hizmet süresi hesaplamışsanız zaten başta yanlış hesaplamışsınız... ETARİHLİ işlevi yıl 365 gün 6 saat gibi hesaplar... Ki ETARİHLİ işlevi tarihler arası süreyi yanlış hesaplama yaptığı için Microsoft tarafından pasif hale getirilen fonksiyonlardan... Ayrıca sorunun başında hizmet süresi yıl ay gün şeklinde vermiştiniz. İşe giriş Tarihini sormuştunuz. İşe giriş tarihleri sütununun manuel doğru hesaplanmış şekillerini yazarsanız daha net çözümler ortaya çıkabilir.

Talip bey ETARİHLİ fonksiyonu ile hizmet süresi hesaplamışsanız zaten başta yanlış hesaplamışsınız... ETARİHLİ işlevi yıl 365 gün 6 saat gibi hesaplar... Ayrıca sorunun başında hizmet süresi yıl ay gün şeklinde vermiştiniz. İşe giriş Tarihini sormuştunuz. İşe giriş tarihleri sütununun manuel doğru hesaplanmış şekillerini yazarsanız daha net çözümler ortaya çıkabilir.
Vallahi hocam kafam çok karıştı. Gerçekten işin içinden çıkamıyorum. işe giriş tarihleri yok hepsi zamanında geçici sürelerle çalışmışlar. Çok defa giriş çıkış. Hizmet yılı manüel olarak hesaplanmış. Oradan işe girişleri bulmak istiyordum. İşe girişleri bulduktan sonra artık hizmetleri günlük artış ile takip etmek istiyordum.
Ama herhalde siz hocalarımın da kafalarını karıştırdım.

syn talip21
Pek formülüzasyondan anlamam ama,
Yukarıda hocalarımın da dediği gibi sanırım 365 gün 6 saat olarak hesaplanmış sizin tablonuz,
Kendimce bir iki deneme formülü yazdım, bir bakın isterseniz,
Sizin verdiğiniz sonuca 1 günle yaklaştım

Ekli dosyalar

• Hizmet Yılı Sedat (3).xlsx
    15.6 KB · Gösterim: 7
Eğer sizin yaptığınız hesap doğru ise DateSerial fonksiyonu ile hesaplanabilir
Hücre ici formülü ile değil ama fonksiyon ile yapmıştım dün
Kabaca
DateSerial ( year(date)-d3,month(date)-e3,day(date)-f3)

yani anladığım kadarı ile siz yaş hesabının geriye doğru işlenmesini istiyorsunuz.
ohalde
C++:
bu şekilde hesaplatın

C++:

Çözüm
ohalde
C++:
bu şekilde hesaplatın

C++:
Hocam deneme yaptım. Tam istediğim şekilde oldu. Size de diğer hocalarıma da çok teşekkür ederim. Soruma en yakın cevap hocamın oldu. Allah razı olsun tüm hocalarımdan.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri