• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü yazıcı seçimi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

KemalDurmuş

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
16
Excel V
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba
iki farklı sayfayı yazıcıdan önlü arkalı olarak baskı almak istiyorum.
bunun için örnek bir dosya ekledim.
Aslında sorunun içinde şöyle bir durum var ki.
Sisteme yüklü iki yazıcı var. Aslında yazıcı bir tane ama farklı isimle iki kere yüklenmiş,
biri etiket basmak için seçiliyor, diğeri evrak basmak için,
Örneğimde de göreceğiniz gibi evrak kısmı iki farklı sayfada yer alıyor.
kendim için fatura ve irsaliyeyi önlü arkalı basmak, sevkiyat için ise 3 adet irsaliye basmak gerekiyor.
ardından etiketleri basmam gerekiyor. Bunun için durmadan yazıcı ayarlarına girip yazıcı seçmek gerekiyor.
bunu makro ile çözebiliyormuyuz.
Yardımcı olabilirmisiniz.

Ekli dosyalar

• fatura ve irsaliye basımı.xlsx
    15.4 KB · Gösterim: 10
Eklediğim dosyayı indirip yazıcıları listeleyin. Sonra oluşan yazıcı listesini buradan yazın. Dosyanızda ona göre değişiklik yapalım.

Ekli dosyalar

• Yazıcı Listeleme.xlsm
    21.6 KB · Gösterim: 12
Eklediğim dosyayı indirip yazıcıları listeleyin. Sonra oluşan yazıcı listesini buradan yazın. Dosyanızda ona göre değişiklik yapalım.
Merhaba Ümit bey,
SıraGörünen AdıVBA Adı
1Microsoft Print to PDFNe01: üzerindeki Microsoft Print to PDF
2Kyocera ECOSYS P3145dn KXNe02: üzerindeki Kyocera ECOSYS P3145dn KX
3FOTOKOPİ 2Ne03: üzerindeki FOTOKOPİ 2
4FOTOKOPİNe04: üzerindeki FOTOKOPİ
5EtiketNe06: üzerindeki Etiket
6FaxNe05: üzerindeki Fax
7Microsoft XPS Document WriterNe00: üzerindeki Microsoft XPS Document Writer
8OneNote (Desktop)nul: üzerindeki OneNote (Desktop)

KemalDurmuş
Şimdi Kyocera arkalı önlü yazabilen bir yazıcı.
1- Etiket yazıcısı normal yazıcı değil de etiket basmak için kullanılan bir yazıcı mıdır?
2- Kyocera yazıcısını tek taraflı çıktı almak için de kullanıyor musunuz?

KemalDurmuş
Şimdi Kyocera arkalı önlü yazabilen bir yazıcı.
1- Etiket yazıcısı normal yazıcı değil de etiket basmak için kullanılan bir yazıcı mıdır?
2- Kyocera yazıcısını tek taraflı çıktı almak için de kullanıyor musunuz?
Merhaba
Doğrudur kyocera arkalı önlü yazan bir yazıcıdır.
Etiket yazıcısı Kyoceranın farklı isimle yüklenmiş şeklidir (varsayılan olarak üst tepsiden çalışır ve fırını yüksek ısıya çıkar) etiket yazdırırken bu yazıcıyı kullanıyoruz.
Kyocera yazıcısını tek taraflı çıktı almak için de kullanıyoruz.

KemalDurmuş
Aslında benim sizden isteyeceğim şeyi zaten yapmışsınız. Yazıcınızı farklı isimle tekrar eklemenizi isteyecektim. Burası tamam.
Şimdi soru şu:
Etiket çıktısı ile tek taraflı çıktı almak için yaptığınız işlem aynı mıdır? Yani her iki işlemde de aynı yazıcı aynı işlemi yapıp tek taraflı baskı yapmaktadır. Doğru mudur?
Eğer öyleyse Kyocera isimli yazıcı çift taraflı, etiket isimli yazıcı ise tek taraflı çıktı verecek şekilde kod yazalım.

KemalDurmuş
Aslında benim sizden isteyeceğim şeyi zaten yapmışsınız. Yazıcınızı farklı isimle tekrar eklemenizi isteyecektim. Burası tamam.
Şimdi soru şu:
Etiket çıktısı ile tek taraflı çıktı almak için yaptığınız işlem aynı mıdır? Yani her iki işlemde de aynı yazıcı aynı işlemi yapıp tek taraflı baskı yapmaktadır. Doğru mudur?
Eğer öyleyse Kyocera isimli yazıcı çift taraflı, etiket isimli yazıcı ise tek taraflı çıktı verecek şekilde kod yazalım.
Merhaba
Doğrudur.
Bize lazım olan proğramda yazdır dediğimizde (kyoceradan) önce bir fatura arkasına irsaliye basması ve irsaliyeden tek taraflı olarak 2 adet basması şeklinde bir kod dur.
ilave olarak etiket yazdır dediğimizde de etiket yazıcısını etkin hale getirip etiket basımına geçmesi

Bu dosyayı test eder misiniz?
Öncelikle yazcı sayfasında yazıcıları listeleyin.
Dah sonra I1 ve I2 hücrelerine tıklayarak tek taraflı ve çift taraflı yazıcıları seçin.
Daha sonra giriş sayfasındaki düğmelerle yazdırma işlemi yapabilirsiniz.

Bu arada Kyocera yazıcısının yazıcı ayarlarında varsayılan çıktı ayarın Çift Taraflı şeklinde olması gerekli. Etiket yazıcısının varsayılan çıktı ayarı da Tek Taraflı şeklinde olmalıdır. VBA ile yazıcı seçebiliyoruz. Çıktı sayısını da biz belirleyebiliyoruz. Ama yazıcının dahili ayarlarını yapamıyoruz. Bu sebeple Kyocera ÇT olarak Etiket is TT olarak ayarlanmış olmalıdır. Böylece biz Kyocera yazıcısna çıktı gönderdiğimizde oto olarak 2 taraflı olacak. Etiket yazıcısı ise 1 taraflı olacak.

Ekli dosyalar

• yazıcı.xlsm
    40.8 KB · Gösterim: 8
Son düzenleme:
Naçizane şu şekilde bir kullanım daha güzel olabilir diye ufak bir değişiklik yaptım. Tabii ki siz istedğinizi tercih edebilirsiniz.
Burada düğmeye hangi sayfada tıklarsanız o sayfadan 1 adet çıktı verir. bu şekilde programlamaya ihtiyaç duymadan istediğiniz sayfadan tek ya da çift taraflı çıktı alabilirsiniz. Diyelim dosyanıza yeni bir sayfa eklediniz. Tek yapmanız gereken düğmeleri yeni sayfaya kopyalamak...

Ekli dosyalar

• yazıcı2.xlsm
    41.2 KB · Gösterim: 6
Naçizane şu şekilde bir kullanım daha güzel olabilir diye ufak bir değişiklik yaptım. Tabii ki siz istedğinizi tercih edebilirsiniz.
Burada düğmeye hangi sayfada tıklarsanız o sayfadan 1 adet çıktı verir. bu şekilde programlamaya ihtiyaç duymadan istediğiniz sayfadan tek ya da çift taraflı çıktı alabilirsiniz. Diyelim dosyanıza yeni bir sayfa eklediniz. Tek yapmanız gereken düğmeleri yeni sayfaya kopyalamak...
Merhaba Ümit bey,
İlginiz ve emeğiniz için teşekkür ediyorum.

Yazıcı sayfasında tek taraflı ve çift taraflı yazıcıyı seçtim.
fatura sayfasında iken çift tarflı butonuna bastım
ve fatura sayfasından bir çıktı elde ettim.
beklediğim yada olmasını istediğim şuydu,
çift taraflı seçim yaptığım için kağıdın bir yüzüne fatura diğer yüzüne irsaliye basması.
ama sadece fatura sayfasını bastı
sadece bu isteğimizi yerine getirebilirsek büyük aşama kaydetmiş olacağız.
yardımlarınızı rica ediyorum.
saygılarımla

Dener misiniz?

Ekli dosyalar

• yazıcı.xlsm
    40 KB · Gösterim: 4
Kusura bakmayın unutmuşum.
Set ss1 = ActiveSheet
satırını siliniz.

Son düzenleme:
Önceki mesajlarımda Kyocera yazıcısını ayarlardan varsayılan olarak arkalı önlü olacak şekilde ayarlamanız lazım demiştim. Yazıcının dahili ayarlarını VBA ile yapamıyoruz. Bu sebeple Kyocera yazıcısının ayarlarına girip varsayılan çıktı ayarınız arkalı önlü yapmanız lazım. Etiket yazıcısı da varsayılan olarak tek taraflı olmalıdır. Biz 2 sayfayı birleştirip Kyocera yazıcısına gönderiyoruz. Eğer siz Kyoceranın ayarlarını dediğim gibi ayarladıysanız ve buna rağmen çıktılar tek sayfa olarak geliyorsa maalesef bu noktadan sonrası beni aşar.

Merhaba Ümit bey,
fatura sayfasını ve irsaliye sayfasını seçip yazıcı ayarını çift taraflı yaptım.
iki ayrı sayfayı arkalı ve önlü baskı olarak aldık.
burada irsaliye sayfasını 2 adet daha basmak için benden (etiket yazıcısı yani üst tebsi) kağıt koymamı bekliyor.
doğal olarak biz etiket yazıcısını tek taraflı yazıcı olarak tanımladığımız için böyle davranıyor.

Yani biz Kyoceraya önce fatura ve irsaliyeyi arkalı önlü bas sonra irsaliyeden 2 tane tek yönlü olarak bas diyemiyoruz. Bu yazıcının dahili ayarlarına giriyor herhalde

Neyse sizin de söylediğiniz gibi bizi aşan bazı şeyler oluyor.
Şu an aklıma geldi. Fatura sayfasının altına da bir çeki listesi sayfası ekleyip, yazıcıdan fatura sayfasını arkalı önlü tanımlayıp
irsaliye sayfasını da tek yönlü tanımlayıp bir deneme yapmaya karar verdim. Bakalım ne sonuç alacağız

Tekrar Merhaba
Bu sefer oldu. Fatura sayfasının altına ayrı bir irsaliye ekledim bu sayfayı arkalı önlü tanımladım.
irsaliye sayfasını tek taraflı tanımladım.
yazıcı seçme sayfasında Kyocerayı hem tek taraflı hem çift taraflı yazıcı olarak seçtim.
Buraya 3. satır olarak etiket yazıcısını ekledim.
ayrı bir butonla sadece etiket sayfasının çıktısını almak ve 3. satırı yazıcı olarak aktif etmek kaldı.

dosya ektedir.

Ekli dosyalar

• yazıcı.xlsm
    37.6 KB · Gösterim: 8
Çözüm
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri