• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Word'de yer alan bir tabloyu farklı formatta yeniden hazırlamak

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

eumer

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
2
Excel V
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba,
belirli bir formatta hazırlanan ve farklı sınıflara ait farklı sayıda ders sayısından oluşan ders programı tablolarım var. Hücre içindeki verilerde dersin adı, dersin hocası, derslik adı, gibi bilgiler var. Ben bu tabloları "yeni" adlı dosyadaki formata göre dönüştürmek istiyorum. Eski adlı dosyamda saatler sol sütunda, günler ilk satırda iken yeni formatta günler solda ve saatler üst satırda.
Ancak bazı kurallar var.
1-) Eski formatta dersler her saat için ayrı ayrı yazılmış durumda. Yeni formatta tekrar eden ders sayıları teke düşürülüp hücreler birleştirilerek tek hücrede göstermek istiyorum.
2-) bazı sınıflarda aynı gün ve aynı saatte 4-5 ders olabiliyor (bir hücrede 4-5 farklı ders). Bu durumda yine her ders için 1 numarada yer alan işlemler tekrarlanacak. ek olarak birleştirilen hücre ders sayısı kadar yatay bölünerek dersleri alt alta göstermek istiyorum.
3-) Her tablonun satır ve sütun sayısı sabit ancak her sınıfın ders sayısı birbirinden farklı.

Bu durumda word'den word'e aktarım mı daha kolay olur yoksa excel'den word'e mi ? eğer excel'den worde aktarım daha kolay olursa verilerimi excel formatında da kaydedebilirim.

Örnek dosyalar ektedir. Eski adlı tabloda bahsettiğim durumlar ile ilgili örnek dersler yazıp özel olarak renklendirdim. Yeni adlı dosyada da o renkte ki durumu nasıl görmek istediğimi belirttim.

yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• eski.docx
    17.7 KB · Gösterim: 6
  • YENİ.docx
    16.4 KB · Gösterim: 7
Çözüm
Oluşturnak istediğiniz word dökümanının içinde Ekle menüsünden tablo seçeneğine girerek Excel Elektronik Tablosu seçeneği ile wordün içinde çalışan excel tablosu ekleyebilirsiniz ve çift tıkladığınızda wordün içinde excelde çalışmaya başlarsınız. Exceldeki tüm kolaylıklardan faydalanıp formatınızı oluşturduktan sonra worde geri çıktığınızda tablonuz worde eklenmiş bir tablo gibi görünür ve davranır, güncellemek ve değiştirmek istediğiniz zaman yine çift tıklayarak excel olarak çalıştırabilirsiniz. Excele kopyalayıp tekrar worde geri taşımaktan daha pratik bir yöntemdir. Örneklerinizi inceleme fırsatı bulamadım ancak sizin ve Sayın Miraga 'nın yorumuna istinaden alternatif daha pratik bir çözüm önereyim dedim.
Merhabalar
ben buna benzer durumlarda tabloyu Excel e aktarıp düzenleme yaptıktan sonra tabloyu kopyala yapıştır ile tekrardan word e yapıştırmayı tercih ediyorum.

Merhabalar
ben buna benzer durumlarda tabloyu Excel e aktarıp düzenleme yaptıktan sonra tabloyu kopyala yapıştır ile tekrardan word e yapıştırmayı tercih ediyorum.
Merhaba evet bende böyle yapıyorum ancak özel durumlar oluşuyor. Tekrar eden veriler vs. belirli bir formata çevirmem lazım. Ayrıca bunu sürekli kullanacağım için vakit...

Oluşturnak istediğiniz word dökümanının içinde Ekle menüsünden tablo seçeneğine girerek Excel Elektronik Tablosu seçeneği ile wordün içinde çalışan excel tablosu ekleyebilirsiniz ve çift tıkladığınızda wordün içinde excelde çalışmaya başlarsınız. Exceldeki tüm kolaylıklardan faydalanıp formatınızı oluşturduktan sonra worde geri çıktığınızda tablonuz worde eklenmiş bir tablo gibi görünür ve davranır, güncellemek ve değiştirmek istediğiniz zaman yine çift tıklayarak excel olarak çalıştırabilirsiniz. Excele kopyalayıp tekrar worde geri taşımaktan daha pratik bir yöntemdir. Örneklerinizi inceleme fırsatı bulamadım ancak sizin ve Sayın Miraga 'nın yorumuna istinaden alternatif daha pratik bir çözüm önereyim dedim.

Çözüm
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri