• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

    Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Windows 10 ile Windows 11 Arasındaki Fark Ne?

ExcelCozum

Moderatör
Kullanıcı Bilgileri
Katılım
27 Eki 2021
Mesajlar
16
Aldığı beğeni
92
Konuyu Başlatan

Windows 10 ile Windows 11 arasındaki farklar
Microsoft’un uzun bir süredir sunduğu Windows 10, yavaş yavaş ömrünü doldurmaya başlıyor. Peki şirket yeni işletim sistemi Windows 11 ile ne fark sunuyor, hep birlikte bakalım.

1 – Başlat menüsü​


Windows 11 ile Başlat menüsü varsayılan olarak ortada yer alıyor.
Windows 10 ile Windows 11 arasındaki ilk farklardan biri başlat menüsü. Windows 10’a göz attığımızda sol altta yer alan işletim sistemi logosuyla ulaşabildiğimiz menüyü Windows 11’de merkezde yer alan logo vasıtasıyla tıklayarak açabiliyoruz.

Başlat menüsünün tasarımında basitleştirme yoluna gidilmiş diyebiliriz. Windows 10’da sol alt köşeden Microsoft hesabınıza erişebiliyor ve aynı şekilde sisteminizi kapatabiliyorsunuz. Uygulamaların da birer arka planı olduğunu görüyoruz. Windows 11 tarafında ise uygulamaların artık PNG ikonları olduğunu görebilirsiniz.

Ayrıca Microsoft hesabı alt merkeze, kapatma tuşu ise sağ alta alınmış. Arama çubuğu ise Windows 10’da görev çubuğuyla birlikteyken Windows 11’de Başlat Menüsü’nün en tepesine konumlandırılmış durumda.

2 – Önerilenler​Önerilenler bölümü Windows 10 ile kıyasla Windows 11 içerisinde basit bir kısma taşınmış. Burada son göz attığınız dosyalar ve ayrıca OneDrive hesabınızla oturum açtıysanız eşitlenmiş dosyalarınızı görebilirsiniz.

3 – Sistem uygulamaları​


Windows 10 içerisinde sistem uygulamalarını doğrudan Başlat Menüsü’nün sol tarafında görebiliyorduk. Fakat Windows 11 içerisinde bu kısım kaldırıldığından Windows Araçları adlı kısma girerek görebiliyoruz. Ayrıca Microsoft, Internet Explorer’ı .

4 – İkonların konum farkı​

Windows 10 sürümüne kıyasla Windows 11 tarafında ikonların merkeze taşındığını görüyoruz. Ayrıca sistem uygulamalarını da artık Windows Araçları penceresiyle yönetebilirsiniz.

Windows 11 Araçları


5 – Görev çubuğu​Yakından bakarsanız, Windows 11’deki görev çubuğu da Windows 10’dan biraz daha uzun. Öte yandan bunun fark edilmesi biraz zor.

6 – Görev çubuğu ikonları​


Görev çubuğu ikon farkları
Aktif ve boşta olan programlar için Windows 10 içerisinde keskin kare pencere ikon kullanılıyordu. Windows 11 tarafında ise şeffaf yuvarlak kare olarak değiştirildi.

7 – Eylem gerçekleştiren uygulamanın ikon durumu​


Eylem gerektiren uygulamanın ikon durumu
Windows 10 içerisinde bir uygulama eylem gerektiren izin istediği zaman arka planı koyu renk olarak değişiyordu (örneğin yönetici olarak çalıştırma isteği) fakat görüldüğü üzere Windows 11 içerisinde ikon daha kabarık şekilde beliriyor.

8 – Sistem ikonları hafif dokunuşlar aldı​Sistem ikonlarına da hafif dokunuşlar yapıldığı görülüyor.

9 – Arama fonksiyonu için ekleme​


Arama ikonu işlevi değiştirilmiş
Eski işletim sistemi sürümünde ayarların üzerine gelince sadece arama yapabileceğinizi anlatan bir yazı beliriyor. Fakat yeni sürümde ikonun üzerine gelindiğinde WordPad, Notepad ve Paint gibi uygulamaları hızlı başlatabilmenize olanak sağlanıyor.

10 – Windows renkleri için değişiklik​


Windows 10 içerisinde renkleri değiştirdiğinizde başlat ve aktif olan uygulamaların alt kısmının da rengi seçtiğiniz renk ile değişiyordu. Fakat Windows 11 tarafında bu özellik kaldırılmış durumda.

11 – Görev çubuğu özellikleri​Windows 10 içerisinde Görev Çubuğu sağa, sola ve üste sabitlenebiliyordu. Aynı şekilde metin incelemelerini görüntüleme olanağı da tanıyordu. Lakin Windows 11 içerisinde bu özellikler görev çubuğundan kaldırılmış durumda. Görev çubuğunu artık üste, sola veya sağa değil, yalnızca aşağıya sabitleyebiliyoruz. Ayrıca Görev çubuğu, Windows 11’deki programların metin incelemelerini görüntülemenize izin vermiyor.

12 – Görev çubuğuna uygulama sabitleme​


Windows’un yıllarca sunduğu sabitleme özelliği tam kalkmamış olsa da değiştirildi. 10’da olduğu gibi sürükle bırak yapılarak program kısayolu artık görev çubuğuna eklenemiyor. Onun yerine masaüstündeki kısayola sağ tıklayarak sabitleme yapılabiliyor. Bu özelliğin kaldırılmış olması olumsuzluk katıyor diyebiliriz. Öte yandan Microsoft’un 2022 yılı içinde yayınlayacağı bir güncelleme ile bu durumu düzelteceğini biliyoruz.

13 – Görev çubuğu ayarları​


Görev çubuğuna sağ tıkladığımızda eski sürümde pek çok ayar sunuluyor. Fakat yeni sürümde sadece görev çubuğu ayarları karşımıza çıkıyor.

14 – Sistem uygulamalarının çerçeveleri​


Windows 10’da uygulama çerçeveleri daha keskin iken 11 ile bu durum değişti.
Windows 10 içerisinde uygulamaların köşeleri kare iken Windows 11 içerisinde köşeler artık yuvarlak şekilde yer alıyor.

15 – Simge tasarımları​


Windows 11 ile simgeler daha cana yakın hale geldi.
Windows 10 içerisinde yer alan simge tasarımları Windows 11 içerisinde daha modernize bir hâle getirildi.

16 – Temalar​Microsoft ayrıca Windows 11’de yeni temalar tanıttı. Daha önce Windows 10’un varsayılan olarak ayarlanabilen dört teması vardı. Windows 11’de ise altı tane var.

17 – İşletim sistemi logosu​


Windows 11 ile birlikte Windows logosu da değişti.
Bir önceki işletim sisteminde tıpkı ismi gibi pencere logosu yer alıyordu. Fakat şimdi değiştirilen logo Microsoft’un kendi logosu gibi görünüyor.

18 – Açılış ekranı​


Açılış ekranındaki yazı fontunun değiştirildiğini ve hoş geldiniz yazsının ise aşağıya kaydırıldığını görüyoruz.

19 – Masaüstü sağ tık menüsü​


Windows 11 ile birlikte sağ tık menüsü tamamen değişti.
Windows 11’deki bağlam menüsü artık daha modern görünecek şekilde güncellendi ancak bağlam menüsünde Windows 10’da görünen eskisini görmenize olanak tanıyan Daha fazla seçenek göster adlı bir seçenek var.

20 – Sistem sesleri​

Sistem sesleri açısından Windows 11’in karanlık modu ve aydınlık modu arasında farklılıklar söz konusu. Karanlık mod seslerin çok daha fazla yankılanmasını ve kısılmasını sağlarken, aydınlık modunda daha net ve az yankı var. Aşağıdaki videoda Windows 10, 11 ve 11 karanlık mod arasındaki ses farklarına göz atabilirsiniz:
 
Geri
Üst