• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Soru Web'den ( İnternet Sitesinden ) Veri Alma

Osman Gazi

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
11
Excel V
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba arkadaşlar
Açtığım konuyla ilgili olarak 3 Temmuz 2021 de aynı sorun ile ilgili bir konu açılmış, bazı cevaplar verilmiş ve çözülmüş olarak işaretlenmiş ama cevapları okuduğumda sorunun tam olarak çözülmediğini gördüm ve budan dolayı tekrar bu konuyu açtım. Önceden açılan konunun linkini de ekliyorum.

Sorunu tekrar kısaca özetlemek gerekirse webden veri alırken sorun olmuyor, hatta bir süre çalışıyor ama 10-15 dakika geçtikten sonra bazı tablolardaki bir sütunun bulunamadığı uyarısı veriyor ve sorgular kullanılamıyor.
Örneğin aşağıda paylaştığım dosyada "Finansal Oranlar" tablosundaki "F/K" sütunu ve "Hisse Performansları" tablosundaki "Günlük Getiri(%)" sütununun bulunamadığı uyarısı veriyor ve sorguda hata vermeye başlıyor.
Bu sorunun çözümü ile ilgili bilgisi olan arkadaş varsa ve yardımcı olabilirse çok memnun olurum.
Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.
Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• Webden Veri Alma.xlsx
    123.4 KB · Gösterim: 10
Soru ile ilgilenen bir arkadaş varsa ve söylediğim hatayı almıyorsa, yarın tekrar kontrol edip dönüş yapabilirseniz çok iyi olur. Çünkü yeni bir excel sayfasına verileri alıp o dosyayı yükledim buraya. Dosyayı biraz önce kontrol ettim ve şimdilik sorun görünmüyor ama yarın tekrar hata vereceğini düşünüyorum.

şu anda hata yok. Hata aldığı zaman , tarayıcıdan DİREKT ilgili sayfaya gidip bakın. Orada her şey düzgün mü ? Ben de işyatırım dan veri alıyorum. Zaman zaman site kaynaklı sorun olabiliyor. Denersiniz.

Soru ile ilgilenen bir arkadaş varsa ve söylediğim hatayı almıyorsa, yarın tekrar kontrol edip dönüş yapabilirseniz çok iyi olur. Çünkü yeni bir excel sayfasına verileri alıp o dosyayı yükledim buraya. Dosyayı biraz önce kontrol ettim ve şimdilik sorun görünmüyor ama yarın tekrar hata vereceğini düşünüyorum.
sunucudan kaynaklı sorun olabilir o anlık güncelleme gecikmesi yaşanabilir bağlantınızdan kaynaklanan sorunlar olabilir değişik zamanlarda denemeler yaparak çözülebilir bir sorun

şu anda hata yok. Hata aldığı zaman , tarayıcıdan DİREKT ilgili sayfaya gidip bakın. Orada her şey düzgün mü ? Ben de işyatırım dan veri alıyorum. Zaman zaman site kaynaklı sorun olabiliyor. Denersiniz.
Gün içerisinde güncellemeler yapıldığında hata veriyor büyük ihtimalle. Hata aldığımda tarayıcıdan siteye bakıyorum ama bir sayfa haricinde diğerlerinde sıkıntı görünmüyor. O sayfada eklediğim dosyada yok. Hata aldığımda sitedeki verilerde de sıkıntı yoksa ne yapabilirim, aslında sormak istediğim de buydu hocam

sunucudan kaynaklı sorun olabilir o anlık güncelleme gecikmesi yaşanabilir bağlantınızdan kaynaklanan sorunlar olabilir değişik zamanlarda denemeler yaparak çözülebilir bir sorun
Merhaba SNNAY hocam
Sunucudan kaynaklı olabilir ama nadiren olan bir durum değil, her gün aynı hatayı alıyorum. Haftada bir olsa idare edilebilir ama her gün olması çok sıkıntı oluyor. Sayın Galapagos bu siteden veri alabiliyormuş, onun dışında da birçok kişi var ama bende sıkıntı oluyor. Belki benden kaynaklı bir durum olabilir diye paylaşmak istedim. Hata veren iki sütundan birisi Günlük değişimle ilgili olduğu için gün içerisindeki değişimlerde site kaynaklı bir durum olabilir diyeceğim ama hata veren diğer sütun yani "F/K" en az 3 ayda bir güncellenen bir değer yani günlük değişim söz konusu değil. Belki sitede hepsi birlikte güncelleniyordur, onu da bilemiyorum.
Biraz önce baktım hala sıkıntı yoktu dosyada ama öğlene doğru hata verir büyük ihtimalle.
Hata vermiş halini tekrar paylaşayım da öyle değerlendirelim hocam bu haliyle sorunu çözmek zor olacak.

bendede aynı sorun oluyor iş yatırımdan veri alıyorum, drive'a attığım zaman daha stabil çalışıyor

bendede aynı sorun oluyor iş yatırımdan veri alıyorum, drive'a attığım zaman daha stabil çalışıyor
Geçen hafta çok hata almıştım ama bu hafta hata almadım, onun için şimdilik sıkıntı yok gibi
Drive üzerinden nasıl yapıyorsunuz hocam
Birde tradingview den de veri alabiliyor musunuz acaba
adresinden de veri almak istiyorum ama excelde webden veri al yapınca bu sitedeki verileri görmüyor.

Webden veri çekerken güncelleme işlemleri, sunucu yoğunluğu, bant genişliğinin yetersizleşmesi, yedekleme, arka planda yoğun sorgulamaların çalışması vs. gibi onlarca nedenle hata alabilirsiniz. Bazı web sitelerinden veri alabilmeniz için API kullanmanız gerekir ve bunlar ücretli (abonelik hizmeti vs. gerekçelerle) olabilirler. Web sitesinde bir takım verilerin yayınlanıyor olması, bu verilerin bir hizmet olarak ücretli sunulabileceğini gözönüne alacak olursanız web sitesinde ücretsiz olarak izlemenize izin veriliyor olsa bile istediğiniz gibi çekebileceğiniz anlamına gelmediği aşikardır.

Son düzenleme:
Geri