• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Webden Excele Veri Alırken Tabloların Görünmemesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Osman Gazi

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
11
Excel V
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Değerli arkadaşlar
Bildiğiniz üzere veri sekmesini kullanarak webden excele veri alabiliyoruz ama url yi girince bazı sitelerdeki veriler görünmüyor.
Tablolar görünmediği içinde verileri alamıyoruz.
Bunun çözümü ile ilgili olarak biraz araştırma yaptım ve url yi yazarak direk verilerin alınamadığı adreslerden verileri fonksiyon yazarak alıyorlar.
Link yazınca sıkıntı oluyor mu bilmiyorum ama şimdilik ekliyorum, sorun oluyorsa kaldırabiliriz.
bu adresten veri çekmek istiyorum ama söylediğim gibi url yazarak veri alınmıyor.
Mesela halk yatırımda hisselerin skor kart tabloları var, oradan da direk veri alınmıyor ama bir videoda sorgular ve bağlantılar kısmında fonksiyon yazarak verilerin çekildiğini gördüm. Videoda bütün hisseler için uygulanınca hata veriyordu onun için kullanamadım. Halk yatırımdan veya tradingview den verileri almak istiyorum.
Bu konu ile ilgili bilgisi olan bir arkadaşımız varsa ve yardımcı olursanız sevinirim.

Çözüm
Örnek Reuters verileri de herkese açıktır okuyabilirsiniz ancak alıp kullanamaz veya verileri çekemezsiniz, borsa verileri herkese açıktır ancak özel yetki ve üyeliğiniz olmadan borsa sistemlerinden veri alıp çekemezsiniz, vs bunun gibi binlerce örnek sayabilirim size. Bu bir anlamda verilen hizmetin ücretsiz reklamı gibi size izleme şansı verirken daha fazla ne yapabileceğinizi göstererek üyelik hizmeti satın almanızı teşvik eden sistemdir. Dolayısı ile ücretsiz olarak reklam mahiyetinde de sunuyor olsa fikri mülkiyet temelinde ürün sahibi ücretsiz olarak size bu verileri kullanma yetkisi vermiyor ve url bilgisinde bunu gizliyorsa sadece üyelere özel verileri değil hiçbir şeyi alamazsınız arkadaşım.
özelinde de belirtmiştim bazı web sitelerinden veri alabilmeniz için API kullanmanız gerekir ve bunlar ücretli (abonelik hizmeti vs. gerekçelerle) olabilirler. Web sitesinde ücretsiz olarak izlemenize izin veriliyor olsa bile verilerin alınması, saklanması ve/veya herhangi bir uygulamada kullanılması için üyelik kaydı oluşturup size özel kullancı adı ve şifre ile tanımlı API desteği almanız gerekli. Ücretli bir hizmet için arka kapıdan dolanarak fonksiyon yardımı ile veri almak vs. yapılabilir mi evet kısmen mümkün ancak etik ve legal işlemler değil. O nedenle bu konuda yardım bulma şansınız gerek sitemiz kurallarınca ve gerek yıllarını yazılım sektörüne vermiş biri olarak şahsım adına mümkün değil.

özelinde de belirtmiştim bazı web sitelerinden veri alabilmeniz için API kullanmanız gerekir ve bunlar ücretli (abonelik hizmeti vs. gerekçelerle) olabilirler. Web sitesinde ücretsiz olarak izlemenize izin veriliyor olsa bile verilerin alınması, saklanması ve/veya herhangi bir uygulamada kullanılması için üyelik kaydı oluşturup size özel kullancı adı ve şifre ile tanımlı API desteği almanız gerekli. Ücretli bir hizmet için arka kapıdan dolanarak fonksiyon yardımı ile veri almak vs. yapılabilir mi evet kısmen mümkün ancak etik ve legal işlemler değil. O nedenle bu konuda yardım bulma şansınız gerek sitemiz kurallarınca ve gerek yıllarını yazılım sektörüne vermiş biri olarak şahsım adına mümkün değil.
Üye olmadan görülebilen verilerden bahsediyorum hocam etik ve legal olmayan sadece üye olanların görebileceği verileri almaktır diye düşünüyorum. Veriler herkese açık ve istenildiği zaman ulaşılabildiği için excele de alınması sorun olmaz herhalde. Eğer bir sıkıntı olsaydı verilere ulaşmak için üyelik isteyebilirlerdi. Söylediğim sitede üye olanlara ekstra özellikler açılıyor ama genel verileri herkes görebiliyor. Söylediğim gibi fonksiyon yardımıyla bu verileri alanlar da var zaten. Bu arada siteye zaten üyeyim ve giriş yaptığım halde verileri yine alamıyorum, sorun üyelikle ilgili olmayabilir. Bilmiyorum ama sitenin yapısı veya benim excel ile ilgili bir durum da olabilir, onun için fonksiyon konusunda bilgisi olan bir arkadaşımız varsa belki yardımcı olabilir diye buradan paylaşmak istedim.

Örnek Reuters verileri de herkese açıktır okuyabilirsiniz ancak alıp kullanamaz veya verileri çekemezsiniz, borsa verileri herkese açıktır ancak özel yetki ve üyeliğiniz olmadan borsa sistemlerinden veri alıp çekemezsiniz, vs bunun gibi binlerce örnek sayabilirim size. Bu bir anlamda verilen hizmetin ücretsiz reklamı gibi size izleme şansı verirken daha fazla ne yapabileceğinizi göstererek üyelik hizmeti satın almanızı teşvik eden sistemdir. Dolayısı ile ücretsiz olarak reklam mahiyetinde de sunuyor olsa fikri mülkiyet temelinde ürün sahibi ücretsiz olarak size bu verileri kullanma yetkisi vermiyor ve url bilgisinde bunu gizliyorsa sadece üyelere özel verileri değil hiçbir şeyi alamazsınız arkadaşım.

Çözüm
Tamamdır hallettim hocam teşekkür ederim.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri