• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Verilere Göre Arama Yapıp Yazıya Dönüştürme Kod

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

numanegt05

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
4
Excel V
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba Arkadaşlar ....
Numara değerine göre Veri sekmesindeki AdlıListe1 kutucuğundaki karşılığını aratıp basamak değerlerine göre 1 olanları alsın , Sayfa1 sekmesindeki basamak değerlerinin tablodaki karşılıklarını aralarına virgül koyarak örnekteki gibi hücreye yazsın istiyorum.

Ekli dosyalar

• Verilere Göre Arama Yapıp Yazıya Dönüştürme.xlsx
    19.7 KB · Gösterim: 3
Çözüm
R03.png

NUMARA ya göre aratmak
B6 ve B7 hücresindeki formüllerdeki D4 yerine KAÇINCI(B4;Veri!B3:B25;0) ibaresi yazılabilir. Yani D4 = KAÇINCI(B4;Veri!B3:B25;0)
Dolayısıyla B6 daki formül
=EĞERHATA(İNDİS(Veri!P3:p25;KAÇINCI(B4;Veri!B3:B25;0));"")
şeklinde olacaktır.

Not : B4 hücresinde bulunan numara zaten Değer Değiştici ile atanan değere göre bulunmaktadır. Tekrardan bu değeri bulmak fazladan 2. bir işlem yaptırmak gibidir.
Yani Atanan değer ile önce Numarayı bul ve sonra bulunan numaradan Atanan değeri bul gibi bir işlem.
O nedenle direkt olarak atanan değer formülde kullanılmıştı...
Yardımcı sütunlarla oluşturulmuş bir örnek

Ekli dosyalar

• verilere_Göre.xlsx
    20.7 KB · Gösterim: 2
R03.png

NUMARA ya göre aratmak
B6 ve B7 hücresindeki formüllerdeki D4 yerine KAÇINCI(B4;Veri!B3:B25;0) ibaresi yazılabilir. Yani D4 = KAÇINCI(B4;Veri!B3:B25;0)
Dolayısıyla B6 daki formül
=EĞERHATA(İNDİS(Veri!P3:p25;KAÇINCI(B4;Veri!B3:B25;0));"")
şeklinde olacaktır.

Not : B4 hücresinde bulunan numara zaten Değer Değiştici ile atanan değere göre bulunmaktadır. Tekrardan bu değeri bulmak fazladan 2. bir işlem yaptırmak gibidir.
Yani Atanan değer ile önce Numarayı bul ve sonra bulunan numaradan Atanan değeri bul gibi bir işlem.
O nedenle direkt olarak atanan değer formülde kullanılmıştı...

Ekli dosyalar

23.4 KB · Gösterim: 7
Çözüm
Hocalarımın yüksek müsaadesiyle bir alternatif de ben sunayım.
Elinize, yüreğinize, emeğinize sağlık. Çok güzel olmuş fakat sıra değerine göre değil NUMARAya göre ARATIP bulmasını istemiştim. O da olursa 10 numara 5 yıldız.

Ekli dosyalar

16.9 KB · Gösterim: 1
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri