• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Veri girilince Tarih ve Gün Bilgisinin Gelmesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

ibrahim.yavuz

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
55
Excel V
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Asıl sayfasında c7 hücresinden aşağı doğru veri girilince tarih ve gün bilgisi gelmektedir. Sistem Doğru Çalışıyor.

İstediğim şey; örnek sayfasındaki D7 hücresine veri girilince A7 ve B7 hücresi boş oluyor. Formül buraya kadar doğru çalışıyor. C8 hücresine veri girilince A8 ve B8 hücresinin dolu olması gerekiyor. Fakat A8 ve B8 hücresi boş oluyor.
Çözümü varmı acaba? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Forum üyesi arkadaşlarıma iyi çalışmalar dilerim.

Ekli dosyalar

• Kitap1.xlsx
    52.5 KB · Gösterim: 12
merhabalar
istenilen ler aşağıdakiler gibi mi oluyor
*c7 dolu ise a7 ye tarih atacak
*d7 dolu ise a7 deki tarih boş olacak
*d7 dolu c8 dolu ise boş olandan günden sonraki tarih mi yazacak
kontrol edermisiniz

Ekli dosyalar

• Kitap1 (17).xlsx
    42.3 KB · Gösterim: 4
Selamlar
A7 hücresine formülü kopyalayın aşağı doğru çekin
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Sayın Mdemir63, çalşıma kitabındaki benim formül ile sizin formülünüz aynı.

Benim istediğim, örnek sayfasındaki D7 hücresi dolu ise A7 ve B7 hücresi boş olmalı burada formülde
sıkıntı yok.

Fakat D8 hücresi boş ve C8 hücresi dolu iken, A8 hücresindeki tarih E7 deki tarihin bir gün sonrasından başlaması gerekiyor. Yani Tarih 03.08.2023 olmalı.
İlginiz için teşekkür ederim.

Selamlar
Benim istediğim, örnek sayfasındaki D7 hücresi dolu ise A7 ve B7 hücresi boş olmalı burada formülde

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Fakat D8 hücresi boş ve C8 hücresi dolu iken, A8 hücresindeki tarih E7 deki tarihin bir gün sonrasından başlaması gerekiyor. Yani Tarih 03.08.2023 olmalı.
Kod:

merhabalar
istenilen ler aşağıdakiler gibi mi oluyor
*c7 dolu ise a7 ye tarih atacak
*d7 dolu ise a7 deki tarih boş olacak
*d7 dolu c8 dolu ise boş olandan günden sonraki tarih mi yazacak
kontrol edermisiniz
Sayın siyar0044,
Mantık kısaca şöyle:
C8 hücresi dolu ise A8 ve B8 dolu olacak.
D8 hücresi dolu ise A8 ve B8 boş olacak.

Selamlar

Kod:

Kod:
Mdemir63,
Mantık kısaca şöyle:
C8 hücresi dolu ise A8 ve B8 dolu olacak.
D8 hücresi dolu ise A8 ve B8 boş olacak.

Selamlar,
Yanlış yorumluyorsam eğer, yazdıklarımı dikkate almayın lütfen.

Bence kurgu hatası var.
R365.png
Aralarda BOŞ satır/satırlar varsa, hangi tarihin BAZ alınacağı problem olmakta.
Burada, Benim yorumum şöyle : Arada BOŞ satır bırakmak demek, resme göre, 02.08 den sonra 3 işgünü çalışılmadı ve buradaki tarih 08.08 Salı günü olacak.
Kısaca, A kolonundaki tarihin manuel yazılması çözüm olabilir.

Benim anladığım / yorumladığım komple durum ise şöyle :
1 - Başlangıç ve Bitiş tarihleri arasındaki her İŞGünü için 1 saat izin hak edilmekte.
2 - Bu izinler, iş günü olup da, personelin çalıştığı günlerde kullanılabilir.
3 - Hak edilen TOPLAM izin saatinden fazla izin kullanılamaz.
4 - Emin olmamakla birlikte, Personel bu izinleri, çalıştığı gün için, birkaç saat toplu alarak kullanabilir. Buradaki şart, personelin o işgününde çalışıyor olması.

Buna göre, bana göre olması gereken tablo şu şekilde,
R366.png
1 - A kolonunda, Başlangıçtan Bitişe tüm İşgünleri listesi var.
Not : Tatil sayfasında, Arife günleri de listede. Arife günleri çalışma gününden sayılacaksa, listeden o satırları silmek gerekecek. Ya da arife günlerinin olduğu tarihler silinecek.
2 - C kolonunda ise, Personelin çalıştığının E (Evet) ile belirtilmesi gerek. Çünkü 1 saatlik izin hak edebilmesi için çalışıyor olma koşulu var. Ayrıca, izin kullanabilmesi için de çalışıyor olması gerek.
3 - D kolonunda, formülle hak edilen izin saatini yazılır.
4 - E kolonuna Kullanılacak izin saatleri manuel olarak yazılır. Hatalı yazılması durumları olabilir elbette.
a- Çalışılmayan güne yazıldığında Koş. Biç. ile renklendirme var.
b - Fazla saat yazıldığında ise, kalan izin saate göre kontrolunun yapılması durumu var.
c - Değerlendirmediğim durum, Personel çalıştığı gün için maxi kaç saat toplu izin kullanabilir kısmı.
5 - F kolonu otomatik olarak 4. maddede yazdıklarımın kontroluna göre, izin saat için geçerli olan değeri hesaplar. Her şey düzgün kayıt edilecekse, böyle bir kolona gerek yok. Ya da bu kolon gizlenebilir.
6 - G kolonunda ise, izin kullanıldıkça, Kalan izin saatlerinin durumu mevcut.

Not : Hak edilen izin bittiğinde ise, hak edilecek izin kalmamıştır ve de bilgi girişi yapsanız bile değerlendirme dışında kalacaktır.

Dosyayı da ekliyorum.

Tekrar söylemek isterim ki, yanlış yorumluyorsam eğer, bu yazdıklarımı dikkate almayın lütfen.

Ekli dosyalar

• Or_003.xlsx
    33.3 KB · Gösterim: 6
Mesajımda belirttiğim gibi, sizin dosyanızda,
1 - Aralara BOŞ satır bırakmadan izin kullanılan tarihleri MANUEL yazın.
Örneğin A7 : 01.08.20203, A8 : 04.08.2023, A9 : 11.08.2023 ... gibi
2 - Hak edilen izin saat kolonunda, A kolonunda yazdığınız tarihin İşGünü olup olmadığının kontrolunu formülle yapın. İşGünü ise 1 değilse "" yazdırın.
3 - Kullanılan izin saati kısımlarını manuel yazın.

Not : Eklediğim dosya ile farkları ise,
1 - Tüm iş günleri yok. Bu durumda, çalışılmayan gün, çalışılıp da izin kullanılmayan günler vs... bilgisi olmayacaktır.
2 - Kalan izin saati durumuna göre kontrollar olmayacaktır.

kullanmış olduğunuz
Kod:
formülü başka yeri etkiliyormu biliyorum onu değiştirecek örnek ektedir

Ekli dosyalar

• Kitap1 (18).xlsx
    42 KB · Gösterim: 5
kullanmış olduğunuz
Kod:
formülü başka yeri etkiliyormu biliyorum onu değiştirecek örnek ektedir
Sayın siyar0044 öncellikle göstermiş olduğunuz ilgi yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Çok değerli çözümlerinizden faydalandım. Çalışmanız Benim istediğim gibi olmuş. Fakat, izin bitişi sonrası İş başı tarihi(A7:A1048576 hücre aralığı) hafta içi günü ile başlamalı.

Selamlar,
Yanlış yorumluyorsam eğer, yazdıklarımı dikkate almayın lütfen.

Bence kurgu hatası var.
Ekli dosyayı görüntüle 20418
Aralarda BOŞ satır/satırlar varsa, hangi tarihin BAZ alınacağı problem olmakta.
Burada, Benim yorumum şöyle : Arada BOŞ satır bırakmak demek, resme göre, 02.08 den sonra 3 işgünü çalışılmadı ve buradaki tarih 08.08 Salı günü olacak.
Kısaca, A kolonundaki tarihin manuel yazılması çözüm olabilir.

Benim anladığım / yorumladığım komple durum ise şöyle :
1 - Başlangıç ve Bitiş tarihleri arasındaki her İŞGünü için 1 saat izin hak edilmekte.
2 - Bu izinler, iş günü olup da, personelin çalıştığı günlerde kullanılabilir.
3 - Hak edilen TOPLAM izin saatinden fazla izin kullanılamaz.
4 - Emin olmamakla birlikte, Personel bu izinleri, çalıştığı gün için, birkaç saat toplu alarak kullanabilir. Buradaki şart, personelin o işgününde çalışıyor olması.

Buna göre, bana göre olması gereken tablo şu şekilde,
Ekli dosyayı görüntüle 20419
1 - A kolonunda, Başlangıçtan Bitişe tüm İşgünleri listesi var.
Not : Tatil sayfasında, Arife günleri de listede. Arife günleri çalışma gününden sayılacaksa, listeden o satırları silmek gerekecek. Ya da arife günlerinin olduğu tarihler silinecek.
2 - C kolonunda ise, Personelin çalıştığının E (Evet) ile belirtilmesi gerek. Çünkü 1 saatlik izin hak edebilmesi için çalışıyor olma koşulu var. Ayrıca, izin kullanabilmesi için de çalışıyor olması gerek.
3 - D kolonunda, formülle hak edilen izin saatini yazılır.
4 - E kolonuna Kullanılacak izin saatleri manuel olarak yazılır. Hatalı yazılması durumları olabilir elbette.
a- Çalışılmayan güne yazıldığında Koş. Biç. ile renklendirme var.
b - Fazla saat yazıldığında ise, kalan izin saate göre kontrolunun yapılması durumu var.
c - Değerlendirmediğim durum, Personel çalıştığı gün için maxi kaç saat toplu izin kullanabilir kısmı.
5 - F kolonu otomatik olarak 4. maddede yazdıklarımın kontroluna göre, izin saat için geçerli olan değeri hesaplar. Her şey düzgün kayıt edilecekse, böyle bir kolona gerek yok. Ya da bu kolon gizlenebilir.
6 - G kolonunda ise, izin kullanıldıkça, Kalan izin saatlerinin durumu mevcut.

Not : Hak edilen izin bittiğinde ise, hak edilecek izin kalmamıştır ve de bilgi girişi yapsanız bile değerlendirme dışında kalacaktır.

Dosyayı da ekliyorum.

Tekrar söylemek isterim ki, yanlış yorumluyorsam eğer, bu yazdıklarımı dikkate almayın lütfen.
Sayın 52779 öncellikle Sunudğunuz çalışmanız gerçekten taktire şayan. Paylaşımınz ve göstermiş olduğunuz ilgi yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Benim istediğim şey örnek çalışmama sadık kalarak sonuca ulaşabilmek.
Çalışmalar ve kullanılan izinler Resmi ve Haftasonu tatillerin haricinde gerçekleşiyor.
Günlük fazla mesai 1 saatir. İzinler 8 saat=1 gün olarak kullandırılmaktadır.
Yapılan mesai C7:C1048576 hücre aralığına işlenmektedir.
Kullanılan izin saat/gün D7:D1048576 hücre aralığına işlenmektedir.
Kullanılan izin tarihi E7:E1048576 hücre aralığına işlenmektedir.
C8 hücresi dolu ise A8 dolu olacak.
İsteğe bağlı(D8 veya E8) hücresi dolu ise A8 boş olacak.
İzin bitişin sonraki tarih (İş başı tarihi) hafta içi günü ile başlamalı.

merhabalar kontrol edebilirmisiniz
Sayın siyar0044,
Örnekteki izin kullanma tarihleri:
19.09.2023
20.09.2023
21.09.2023
22.09.2023

izin E43 Hücresinde(22.09.2023)tarihinde bitmekte.
C44'e değer atadığımda ; A44 hücresindeki tarih 25.09.2023 ve
tarihi görünür olmalı.
Sizin de kıymetli vaktiniz almak istemem.

A8 hücresindeki formülü:
"" =EĞER(C8<>"";EĞERHATA(EĞER(İŞGÜNÜ.ULUSL(MAK($A$6:A7;$E$6:E7);1;;Tatil)>$I$2;"";İŞGÜNÜ.ULUSL(MAK($A$6:A7;$E$6:E7);1;;Tatil));"");"") ""
A7 hücresine uyarlasak sorun çözülür mü acaba.

Ekli dosyalar

• Kitap1 (19).xlsx
    48.8 KB · Gösterim: 9
izin E43 Hücresinde(22.09.2023)tarihinde bitmekte.
C44'e değer atadığımda ; A44 hücresindeki tarih 25.09.2023 ve
tarihi görünür olmalı.
zaten dediğiniz gibi sonuç vermiyormu
eksik olan ne acaba tam anlamadım
1695300403395.png

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri