Çözüldü Veri ekleme SQL - Access -Excel sorunu

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

ahmetkostek

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
15
Excel Versiyonu
Office 2013 EN
Konuyu Başlatan
Merhaba ,
Bahsedeceğim konuyla ilgili forumda bir çok konu açtım çözüm bulamadım . İstediğim başlıklar ,

1- Bir işletmede 100 kullanıcı var 100 ayrı bilgisayardan veri girişi yapılabilir .
2- Userform doldurulup gönder denildiğinde veriler kaydedilecek .
3- Excell paylaşımda olacağı için aynı anda birden fazla kişi gönder butonuna basabilir üst üste yazma olmayacak .Yani 5-10 kişi aynı saniye de basılsa farklı satıra ekleyecek .
4- Bu veriler Access 'e kaydetmeyecek ( Çünkü işletmede access her bilgisayarda aynı sürümü yok buda gönder butonuna basınca hatalara yol açıyor.)
5- Her kişi gönderdiğinde ayrı excell e yazsın oradan da access e tek bir pc den gönderim yapılabilir önerisi gelmişti ama her öneri girildiğinde yeni excell olayı karmaşıklaştırmaz mı ? veya var mı bir çözümü .

Ekteki dosyanın paylaşımda birden fazla kişilerce kullanımı için çözüm nedir var mı yardımcı olabilecek ?

Alternatif olarak VB.net ile .exe proğramı oluşturdum . Oradada access bağlantısı kurdum eklent hataları veriyor. Bilgisayarlarda izin olmadığı için eklentiler kuramıyoruz. SQL server ile çoklu kullanım mümkün mü ?

Örnek dosya ektedir. Örnek dosyada bekleme süresi eklendi ama bu sefer de paylaşıma acınca 2 kişi gönderebildi aynı anda 3. kişi "... kişi bloke ediyor hatası aldı "

Ekli dosyalar

• deneme_ak.xlsm
    28.5 KB · Gösterim: 5
Çözüm

Microsoft Access Database Engine 2010

Yukardakilerin 2010,2013, ve 2016 larından uygun olanı yada hepsini yükleyince access olmasada oluyor biliyorum abey emin değilim bende.
hocam sıfırdan sanal işletim sistemi kurdum
oraya access dışındakileri kurdum (ofis 2013; word - excel - powerpoint vs) başka bir şey kurmadan denedim access veritabanını oluşturma, tablo ekleme ve kayıt işlemlerini denedim sorunsuz çalıştı

halily

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,868
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Bilgisayarda access olmasa da excel access dosyasına veri ekleyebiliyor diye biliyorum?

Alicimri

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,156
Excel Versiyonu
Office 2007 TR
Aynı Excel dosyasının bir kopyasını, her kullanıcının PC sine yapıştırın. Bu Excel dosyaları ara yüz olacak.
Access dosyası paylaşımda olsun, Excel dosyalarından ayrı ayrı bu Access dosyasına kayıt yapın.

Son düzenleme:

ahmetkostek

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
15
Excel Versiyonu
Office 2013 EN
Konuyu Başlatan
Aynı Excel dosyasının bir kopyasını, her kullanıcının PC sine yapıştırın. Bu Excel dosyaları ara yüz olacak.
Access dosyası paylaşımda olsun, Excel dosyalarından ayrı ayrı bu Access dosyasına kayıt yapın.
Hocam bu mümkün değil her bilgisayara ulaşma şansım yok malesef en fazla prtak ağ kullanıyoruz ortak alana excell makro ike ekletebilirim ama kişinin bilgisayarına giremiyorum kendilerine yapmalarını söylemem de çözümsüz kalabilir.
Tek yol sql server gibi gördüm araştırmalarda BT den yardım istedim .

bir sorum var aslında bir bilgisayarda access yok ise benim proğramın access e veri atmadında bir hata alma ihtimali nedir

halily

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,868
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
daha önceden denemiştim Aklımda yanlış kalmadıysa
Access olmayan bilgisayarda access dosyası olusturma, olusturulan veri tabanina tablo ekleme ve tabloya kayit ekleme gibi islemlerin hepsini yapmıştım ama belirttiğim gibi uzun zaman önceydi ve deneme amaçlı olduğu için tüm özelliklerini denememistim

mozuer

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
312
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Çok kullanıcılı ağ paylaşımında access veritabanı bölme yöntemi kullandım, gayet başarılıydı, güvenlik sorunu yoksa öneririm
Kullanıcı bilgisayarında access yoksa Access Runtime ile çözülebilir diye tahmin ediyorum, denemedim...

Alicimri

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,156
Excel Versiyonu
Office 2007 TR
Sql server de verileri tutsanız bile yine aynı şekilde her bilgisayarda bir arayüz olması gerekiyor..
Paylaşımdaki, Excel i kullanmak yine sorun oluşturur.
Access de sadece tablo olacaksa 2003 ofis .mdb uzantılı olursa access yüklü olmasa da sorun çıkmaz.

Refaz

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
3,908
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Bilgisayarda access olmasa da excel access dosyasına veri ekleyebiliyor diye biliyorum?

Yukardakilerin 2010,2013, ve 2016 larından uygun olanı yada hepsini yükleyince access olmasada oluyor biliyorum abey emin değilim bende.

Alicimri

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,156
Excel Versiyonu
Office 2007 TR
Ben 2003 de denemiştim. Garantili olması açısından önerdim.

halily

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,868
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
ADO kullanarak eklerseniz son satırı bulma gibi bir sıkıntı olmaz
kabaca aşağıdakine benzer bir kod kullanarak kapalı excele veri ekleyebilirsiniz
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

halily

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,868
Excel Versiyonu
Office 2019 TR

oraya access dışındakileri kurdum (ofis 2013; word - excel - powerpoint vs) başka bir şey kurmadan denedim access veritabanını oluşturma, tablo ekleme ve kayıt işlemlerini denedim sorunsuz çalıştı

Çözüm

Refaz

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
3,908
Excel Versiyonu
Office 2021 TR

Yukardakinimi yükleyincemi abey?

ahmetkostek

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
15
Excel Versiyonu
Office 2013 EN
Konuyu Başlatan

Yukardakinimi yükleyincemi abey?
Hocam bende dün denedim access baglantılı dosyamı ortak ağa gönderdim başka kullanıcının bilgisayarından access yüklü değildi ekleme guncelleme calişiyor sorunsuz excell i paylaşıma açtım yinede problem olmadı

Refaz

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
3,908
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Proğramın çalıştığına sevindim zamanında denk gelmiştim bende :)

halily

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,868
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
sıfır işletim sistemine sadece ofis kurdum - access, onedrive, outlook benzeri bir kaç şey hariç-
fazladan Microsoft Access Database Engine 2010 falan kurmadım

Son düzenleme:

halily

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,868
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Bunu kurulumda seçince zaten dediğim proğrama gerek yok.Yada ben yanlış anladım yazdığınızı.
kurulmayanlar:
access,
onedrive,
outlook
benzeri bir kaç şey
kurulanlar:
excel,
word,
powerpoint,
onenote

Son düzenleme:

Refaz

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
3,908
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
kurulmayanlar:
access,
onedrive,
outlook
benzeri bir kaç şey
kurulanlar:
excel,
word,
powerpoint,
onenote
Tamam abey her neyse inşAllah dediiim proğrama gerek kalmadan herkeste çalışır.Zamanında bende çalışmamıştı bundan dolayı araştırmamda bulmuştum.
Ayrıca vb.nette çalışma yaparkende access olmadan dediğim proğramla çalıştırmıştım.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar