• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Soru Veri doğrulama ile Multiple checkbox listesi oluşturma

tugbina

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
30
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhabalar;
Excel veri doğrulama kısmında verileri bir listeden alıyorum. Böylece etrafındaki hücrelerin boyutları verilere göre değişse de hücrede kayma olmuyor.
Bu listede birden fazla tercih yapmak istiyorum (multiple checkbox gibi). Bu tercihlerinde çıktısını listedeki seçtiklerimin ilk üç harfi şeklinde verecek.
Örnek vereyim:
Ekteki Excelin C1 hücresinde birden fazla seçim yaptım diyelim:

1692088972128.png

Çıktı olarak C1 hücresini şu şekil görmem lazım
S01; S02; S03

Bunu multiple checkbox yapmaya çalışırsam hücre ölçü değişikliklerinde kayma oluyor.

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler

Çözüm
Alternatif olarak,
365 kullanıcısı olduğunuzdan
Excel 365 işlevleriyle çözüm,

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

eğer seçimlerin küçükten büyüğe sıralı olması isteniyorsa

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

eğer seçimlerde tekrarlar varsa (örneğin S08 2 defa seçilmişse) ve de Benzersizlerin yazılması istenirse
sırasız olarak
Kod:
küçükten büyüğe sıralı olarak ise
Kod:
Merhabalar;
Excel veri doğrulama kısmında verileri bir listeden alıyorum. Böylece etrafındaki hücrelerin boyutları verilere göre değişse de hücrede kayma olmuyor.
Bu listede birden fazla tercih yapmak istiyorum (multiple checkbox gibi). Bu tercihlerinde çıktısını listedeki seçtiklerimin ilk üç harfi şeklinde verecek.
Örnek vereyim:
Ekteki Excelin C1 hücresinde birden fazla seçim yaptım diyelim:

Ekli dosyayı görüntüle 19371

Çıktı olarak C1 hücresini şu şekil görmem lazım
S01; S02; S03

Bunu multiple checkbox yapmaya çalışırsam hücre ölçü değişikliklerinde kayma oluyor.

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler

Ekli dosyalar

• örnek.xlsx
    14.1 KB · Gösterim: 5
Örneği inceleyin.

Ekli dosyalar

• örnek.xlsx
    13.8 KB · Gösterim: 10
Alternatif olarak,
365 kullanıcısı olduğunuzdan
Excel 365 işlevleriyle çözüm,

Kod:

eğer seçimlerin küçükten büyüğe sıralı olması isteniyorsa

Kod:

eğer seçimlerde tekrarlar varsa (örneğin S08 2 defa seçilmişse) ve de Benzersizlerin yazılması istenirse
sırasız olarak
Kod:
küçükten büyüğe sıralı olarak ise
Kod:

Çözüm

Konuyu okuyanlar

Geri