• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Soru Veri doğrulama (Başka Sayfadan bilgi alma)

talebeyim

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
12
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Arkadaşlar Bir üretim dosyam var.
Sayfa1'deki C1'e (Tanımlar sayfasından) bir veri doğrulama yapmak istiyorum.
Eğer Elma ise;
Tanımlar sayfasındaki O1:O1000 Sütununa bakacak R1:R1000 arasındaki Seçeneklerini karşıma çıkaracak.

Not: Formumuzda buna benzer bir örnek buldum aslında ama kendi tabloma uyarlayamadım.

Ekli dosyalar

• Uretim.xlsm
    262.8 KB · Gösterim: 16
C#:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Elimde böyle bir kod var ama diğer sayfadan veri al olarak uyarlayamadım.

yardımcı olabilirmisiniz?

satır aralarında boşluklar var
formülle nerede biter bulmak zor olabilir
makro ile listenizde "O" kolonuda isim olanları başka sütunda birleştirip
oradan arama olabilir

satır aralarında boşluklar var
formülle nerede biter bulmak zor olabilir
makro ile listenizde "O" kolonuda isim olanları başka sütunda birleştirip
oradan arama olabilir
Peki hocam, Birden fazla aynı olanları formülle 1 kere göstermesini nasıl sağlayabilirim ?

C#:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Kodum çalışıyor ama kaynakta 5 tane Ali varsa 5 tane satırda gösteriyor.

Ben bir yerde hata yapıyorum ama nerede yapıyorum anlamıyorum.
Aşağıda iki tane tablom var aynı kodları kullanarak Veri doğrulama yapıyorum.
Bir tanesinde Birden fazla olmasına rağmen benzerleri teke düşürüyor.
Diğerinde Kaçtane yazılıysa tamamını getiriyor.

Ben istiyorum ki, Benzerlerinden 1 adeti getir.

Ama birince başarılı olurken, ikincide neden başarısız oluyorum ?

Nerede hata yapıyorum.

Doğru Yanlış
doğru.jpg yanlis.jpg

Ekli dosyalar

• yanlış.xlsm
    2.9 MB · Gösterim: 2
  • doğru.xlsx
    66.7 KB · Gösterim: 3
Doğru dediğinizde tam getirmiyor resimdeki gibi ve zaten XEG alanında benzersizler olduğu için hata yok sanıyorsunuz.
Screenshot 2023-01-20 230731.jpg

Eğer kod işinizi görürse basitçe kod yazdım gifte gösterdim olayı.

zzz.gif

C#:

Ekli dosyalar

• yanlış.xlsm
    2.9 MB · Gösterim: 4
Ayrıca bunu da kullanabilirsiniz öncekini anlamaz yada yavaş olursa ki sanmıyorum.
iki dosyada aynı sayılır esasen.

Ekli dosyalar

• yanlış.xlsm
    2.9 MB · Gösterim: 3
Refaz hocam yardımlarınız için teşekkür ederim.
Dediğiniz gibi veri doğrulama çalıştı ama verş doğrulama yandaki koşula göre tamamlanınca çalışması gerekiyor.
E sutundaki şu ise şunları getir. bu sadece bir sütun için, belki 10 sütundada daha yapacağım.
O nedenle sizce bunu daha basit bir hala indirgenebilirmi?

Rica ederim.
Zaten E sütununa göre koşul eklemiştim ve gifte kırmızı yapmıştım extra bulamazsa çalışmayanı.
Formüle göre kod yazmıştım.Birden fazla sütun dediğinizi örnek dosyada gösterirseniz kodu ayarlarım.
Formülle anlamadıpım için kod yazdım ama formülle ad tanımlamak daha iyi olurdu.

Rica ederim.
Zaten E sütununa göre koşul eklemiştim ve gifte kırmızı yapmıştım extra bulamazsa çalışmayanı.
Formüle göre kod yazmıştım.Birden fazla sütun dediğinizi örnek dosyada gösterirseniz kodu ayarlarım.
Formülle anlamadıpım için kod yazdım ama formülle ad tanımlamak daha iyi olurdu.

Formüle ad tanımlamak ile ilgili formumuzda bör örnek yada konuyu anlamak açısından tavsiye edeceğiniz bir video varmı.
Koda ne gibi faydası olduğuna dair.

Emeğiniz ve yardımınız için tekrar teşekkür ederim.

Formüle ad tanımlamak ile ilgili formumuzda bör örnek yada konuyu anlamak açısından tavsiye edeceğiniz bir video varmı.
Bilmiyorum ama basit aslında kısa bir gif ile örnek yaparım ama sizin konunuzda formül ile benzersizleri listelemek var buna çözüm bulmak gerek önce.

Bilmiyorum ama basit aslında kısa bir gif ile örnek yaparım ama sizin konunuzda formül ile benzersizleri listelemek var buna çözüm bulmak gerek önce.
Evet haklısınız hocam,
Onu ben bulamıyorum. Formülle benzersizleri bulduğumda yanına sütun açarak hesaplattırma v.s. yapmak gerekiyor.
Ben bunu veridoğrulamada yapamıyorum.

Abey bir gif yaptım önceki mesajdaki söylediğimi.
Eğer office2021 yada office365 kullanma imkanınız varsa birsürü formülden kurtulursunuz tavsiye olarak yazayım.
Mesala benimki 2021 olduğu için kaydır formülünde kendi listeliyor ayrıca sıralama,benzersiz ve filtrele gibi kolay formüller var.
ttt.gif

Hocam ben birşey Office 2021 De fromüllesem.
başka birisi o dosyayı eski verisyonlarda açsa, formül çalışırmı ?

Hocam ben birşey Office 2021 De fromüllesem.
başka birisi o dosyayı eski verisyonlarda açsa, formül çalışırmı ?
Çalışmaz.Üstad kod ile yaptığım dosya için nere yanlışsa istiyorsan ona göre dosya ekle.
Ben formüllerden anlamıyorum çok fazla.
Başka yapabileceğim birşey yok maliesef kodsuz.

Allah razı olsun refaz usta var olasın.

Ben kodla ilgili bir çalışma yapayım sana göndereyim.

Konuyu okuyanlar

Geri