• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Veri Doğrulama Ayarı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

hakki83

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
223
Excel V
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Selamlar hocalarımız

Örnek dosyada Anasayfada Veri Doğrulamada, B2:M17 alanını manuel seçtim.

Kaynak kısmında da A2:A128 alanını yine manuel seçtim ama, Veri Doğrulama penceresinde bunu görebiliyorum. Gördüğüm için istersem değiştirebilirim de. Ya da bir not defterinde yazıp, kopyalayıp yapıştırıp yine değiştirebilirim.

Fakat B2:M17 alanını hem göremiyorum, hem de değiştiremiyorum.

B2:M17 alanını ayarlardan görme ve sonradan değiştirebilme imkanımız var mıdır?

Ekli dosyalar

• örnek dosya.xlsm
    9.3 KB · Gösterim: 1
Çözüm
Ama örnek veriyorum,
B2:Z10000 alanı gibi büyük bir alanı fare ile seçmek istediğimde, bunu fareyle yapmak çok vakit alır. Hatta fareyi kontrol etmek de bir bakıma zorlaşabilir.

Merhaba Bu alanı fare ile seçmek zorunda değilsiniz aslında BUL ve SEÇ menüsünden GİT sekmesine tıklayın Başvuru kutucuğuna B2:Z10000 yazıp TAMAM a tıklayın tüm alan fare ile seçilmiş gibi seçilir.
Sayın hakki83 Giriş sekmesinde bul ve seç - özel git - veri doğrulama - tümü yada aynı duruma göre hangisine ihtiyacınız varsa kullanabilirsiniz.

Sayın hakki83 Giriş sekmesinde bul ve seç - özel git - veri doğrulama - tümü yada aynı duruma göre hangisine ihtiyacınız varsa kullanabilirsiniz.
İbrahim hocam işte bu seçili olarak görülen alanın büyüklüğünü elle (yazarak) değiştirebiliyor muyuz? Galiba bu ayar yok Excelde.

mevcut alandaki doğrulamayı iptal edip yeni doğrulama alanı seçip yapabilirsiniz. Bunu yapmak istemekteki amacınız nedir örnek dosyanız ile anlatırsanız belki macro ile çözebiliriz.

mevcut alandaki doğrulamayı iptal edip yeni doğrulama alanı seçip yapabilirsiniz. Bunu yapmak istemekteki amacınız nedir örnek dosyanız ile anlatırsanız belki macro ile çözebiliriz.
Değerli Hocam şöyle;

Örnek dosyada olduğu gibi B2:M17 alanı küçük bir alan olduğu için, fare ile kolayca seçebilirim.

Ama örnek veriyorum,
B2:Z10000 alanı gibi büyük bir alanı fare ile seçmek istediğimde, bunu fareyle yapmak çok vakit alır. Hatta fareyi kontrol etmek de bir bakıma zorlaşabilir.

Böyle büyük alanları elle girmek hem kısa sürer hem de hata yapmayı önler; diye düşünüyordum fakat galiba Excelde Veri Doğrulama’nın bu ayarı yok sanıyorum.

Ama örnek veriyorum,

Merhaba Bu alanı fare ile seçmek zorunda değilsiniz aslında BUL ve SEÇ menüsünden GİT sekmesine tıklayın Başvuru kutucuğuna B2:Z10000 yazıp TAMAM a tıklayın tüm alan fare ile seçilmiş gibi seçilir.

Çözüm
VetExc hocam çok teşekkürler. Çok uzun zaman önce öğrenmem gereken bir özelliği öğrettiniz. Sağ olunuz.

Değerli hocalarımızın ilgisine teşekkür ederim.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri