• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Veri Çağırıp Düzenleyip Kaydetme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

lion2577

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
16
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Arkadaşlar merhaba. Senaryo şu şekilde:

Elimizde 2 adet excel dosyası var. Bunlar farklı iki klasör içinde kayıtlılar. ( Aynı klasör içindede olabilirler). Veriler A dosyasının içinde kayıtlı. A dosyadındaki ( A dosyası kapalı veya açık olabilir.) veriler satır numarasına göre B dosyasına bir düğme veya buton yardımıyla getirilecek. B dosyasında getirilen verilerde değişiklik yapılırsa bu değişiklikler A dosyasında aynı satıra bir düğme veya buton yardımıyla aynen kaydedilecek.

Dosyalar ekte yer almakta olup yardımlarınızı rica ediyoruz. Şimdiden çok teşekkür ederiz

Ekli dosyalar

• A.xlsx
    8.8 KB · Gösterim: 7
  • B.xlsx
    8.8 KB · Gösterim: 7
Merhaba.
Tam anlaşılmıyor.A dan Bye mi B den A yamı gelecek.Kod A damı olacak B demi.
Resimdeki yerleremi gelecek gibi vs.......
Buton hangi olacak gibi.
Resimdeki Satır No yazan yere veri yazınca diğer excelden karşılıklarımı gelecek gibi vs...

Screenshot 2024-01-07 172928.png

Verileri buton yardımıyla A dosyasından alacak B dosyasına aktaracak. B dosyasında veri girişi veya değişiklik olursa kaydet butonu yardımıyla A dosyasına yine aynı satıra kaydedecek.

Merhaba.
Tam anlaşılmıyor.A dan Bye mi B den A yamı gelecek.Kod A damı olacak B demi.
Resimdeki yerleremi gelecek gibi vs.......
Buton hangi olacak gibi.
Resimdeki Satır No yazan yere veri yazınca diğer excelden karşılıklarımı gelecek gibi vs...

Ekli dosyayı görüntüle 22969
Verileri buton yardımıyla A dosyasından alacak B dosyasına aktaracak. B dosyasında veri girişi veya değişiklik olursa kaydet butonu yardımıyla A dosyasına yine aynı satıra kaydedecek.
1. Verileri alırken ve kaydederken bu işlemleri A dosyası kapalı veya açık durumdayken yapabilsin.
2. Hangi dosyadan veri alınacağı sorulabilir olsun. Yani A dosyasını seçebilelim.

Size kolay gelsin.
Üstadlar size yardımcı olurlar umarım İnşaAllah.
3.Mesajdaki sorulara tam yanıt alamadığım için birşey yapamıyorum.
Dosya seçme ve kapalı excelden ado ile yada dosya açtırarakta veri alma sitede bolca mevcut.
Yinede bir aratın.

Size kolay gelsin.
Üstadlar size yardımcı olurlar umarım İnşaAllah.
3.Mesajdaki sorulara tam yanıt alamadığım için birşey yapamıyorum.
Dosya seçme ve kapalı excelden ado ile yada dosya açtırarakta veri alma sitede bolca mevcut.
Yinede bir aratın.
Daha nasıl açık yazalım anlamadım Refaz Hocam. Yinede ilginiz için teşekkür ederiz.

Hocam sorun bende.Resimdeki yeri anlamadım sadece.Bundan dolayıda boşa kürek çekmek istemedim.Dediğim gibi istedikleriniz çok basit aslında ado ve dosya açtırma ve excel seçtirme bolca mevcut forumda.

Hocam sorun bende.Resimdeki yeri anlamadım sadece.Bundan dolayıda boşa kürek çekmek istemedim.Dediğim gibi istedikleriniz çok basit aslında ado ve dosya açtırma ve excel seçtirme bolca mevcut forumda.
Estağfurullah kardeşim Allah razı olsun daha önce bir kaç konuda bolca yardımcı oldunuz. Fazla anlamadığımız için yardım talebinde bulunduk. Eğer başka arkadaşlar varsa yardımcı olabilirler mi lütfen.

Açıklamayı şöyle yapayım. İlk önce verilerin aktarılacağı dosyayı açıyoruz. Bu örnekteki veri aktarılacak dosyamız B dosyası. Sonra B dosyasında düğmeye basarak veri alınacak dosyayı seçiyoruz. (Veri alınacak dosya kapalı veya açık pozisyonda olabilir.) Bu örnekteki veri alınacak dosyamız A dosyası. Sonra bize veri alınacak yani A dosyadaki hangi satırdaki verilerin aktarılmasını soracak. A dosyadındaki verileri aktarılması istenen satır numarası girilecek. A dosyasından aktarılacak veriler B dosyadındaki b sütununa aktarılacak. Eğer kullanıcı tarafından aktarılan verilerde yani B dosyasında değişiklik yapılırsa kaydet düğmesine basılarak B dosyadındaki b sütununda bulunan veriler A dosyasında verileri aktarılan satırdaki hücrelere kaydedilecek.

Son mesaja göre dosya hazırladım Ado ile.
Bu yüzden teferruatlı deneyin.
Hata kontrolleri eklemedim olursa akşam geç vakitte bakarım ancak.
Satı Numaraya mesela 2 yada 1 girip Getir tıklayın veriler gelir.
Sonra satır numara aynı kasın ve diğerlerini değiştirip güncelle tıklayıp deneyin.

Güncelle içinde excel dosya seçtirdim aslında onada gerek kalmayabilir.

Ekli dosyalar

• Neuer Ordner.zip
    42.6 KB · Gösterim: 5
Buda öncekinde dediğim gibi güncellemeye tıklayınca dosya yol açılmadan.
Daha geliştirilebilinir.

Ekli dosyalar

• Neuer Ordner.zip
    43.1 KB · Gösterim: 9
Çözüm
Buda öncekinde dediğim gibi güncellemeye tıklayınca dosya yol açılmadan.
Daha geliştirilebilinir.
Kardeşim ilgin için çok teşekkür ederiz. Affına sığınarak iki şey rica edebilirmiyiz lütfen.

1. Veri alınacak dosya seçmeli değilde sabit olsa. Yani sizin paylaştığınız ikinci dosyada kayıtta seçim yapmıyorya veri alınacak dosyada sabit olsun.

2. Getir sıra noya göre değilde satır noya göre olabilirmi.

Kardeşim ilgin için çok teşekkür ederiz. Affına sığınarak iki şey rica edebilirmiyiz lütfen.

1. Veri alınacak dosya seçmeli değilde sabit olsa. Yani sizin paylaştığınız ikinci dosyada kayıtta seçim yapmıyorya veri alınacak dosyada sabit olsun.

2. Getir sıra noya göre değilde satır noya göre olabilirmi.
3. Çok sayfalı dosyalarda veri alınacak sayfayı sorsun ve düzenleme olursa düzenlemeyi veri alınan sayfaya kaydetsin.

Rica ederim.
Satır no için kodda where var onun yanında [ ] var.İçindede sütun başlık var.Onu istediğiniz sütun başlığı yazacaksınız.Sütunda metin formatta ise ' eklenmesi gerekebilir.
1.Dosyayı kullanabilirsiniz ikinci dediğiniz gibi olabilir yada kodda en altlarda bir değişen boşaltmıştım unuttum ama set unuttum = Nothing gibi bunu silerseniz birden fazla günceller zannediyorum.
Sabit olayınıda anlamadım butona tıklayınca istediğiniz excel seçim istemiştiniz.Aynı excel ise kodda yol değişkeni vardı oraya excel yoluyla yazabilirsiniz A olanın.
A da tek sayfa olduğu için ilk sayfadaki için yapmıştım.Çoklu sayfa içinda yapılır.

Sorduğunuz konu cevaplandığı için kapatıyorum daha fazla uzamaması için.

Yeni konu açıp teferruatlıca açıklayın akşam bakabilirim yada başkalarıda bakar.

Ayrıca çoklu sayfa vs... için bence bir userform ekleyin.
Oraya textboxlar ekleyin ve güncelle ve getir butonları.
Sayfa için ise bir combobox.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri