• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü VE Formülünde Diziyi koşul olarak kullanma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

KarıncaZ

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
300
Excel V
Office 2024 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba Arkadaşlar.
Uzun bir ara dan sonra tekrar çalışmaya başladım. Herkese tekrar merhaba

Sorum şu
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
formülünde
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Pazar günü ise ve bir koşul daha belirtiyorum. Burada B3 Resmi Tatil Tarihine denk geliyorsa şeklinde bir koşul belirtmek istiyorum. yani
Kod:
gibi ama hesaplamadı.
Resmi Tatil Tarihi ekteki dosyada RTT olarak Ad tanımlamasında var.

G Sütununda Mesai Hesaplaması yapıyorum.
Mantığı Şöyle :
Firma Hafta içi 9 saat çalışıyor.
Bu nedenle Hafta için günlerde 9 saatin üzerinde bir çalışma varsa mesai sayılıyor.
Cumartesi çalışmasının tamamı mesai ( Telafi çalışması değilse )
Pazar günleri ise 7:30 saate kadar olan çalışmalar 1 gün sayılıyor ve 7:30 saatin üzerindeki çalışmalar mesai
Resmi tatil günleri de aynı Pazar günü gibi hesaplanıyor.

Formülde Pazar gününe denk gelen günlerdeki mesaiyi hesaplayabildim ancak Resmi tatile denk gelen günlerde mesaiyi koşul olarak tanımlayamadığımdan hesaplayamadım. Çözümün Formüllerle bulunması gerekiyor VBA ile çözümü yapabiliyorum.

Dosyam ekte. Sayfa koruması var ancak şifresi yoktur.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Esenlikler dilerim.

Ekli dosyalar

• 2023_Puantaj_20230923_Rev1.xls
    76.5 KB · Gösterim: 4
Çözüm
Merhaba Sn. KarıncaZ dosyanızı incelemedim ama RT içerisinde olup olmama kısmı için EĞERSAY... KAÇINCI vs işlevini kullanın. Şöyleki EĞERSAY(RT;B3)>0 yaparsanız Resmi tatile denk geliyorsa... VE işlevi içinde koşulları sağlıyorsa gibi olur..

VE(HAFTANINGÜNÜ(B3;2)=7;EĞERSAY(RT;B3)>0;E3>$C$1)

Önermenizi yukarıdaki gibi VE işlevi içinde yaparsanız öyle bir gün olmalı ki hem pazara denk gelecek hem RT ye denk gelecek hemde E3>C1 olacak... dosyanızı incelemediğim ve yapmak istediğinizi tam anlamadığım için bence bu şekilde önerme yanlış olur gibi...

Yukarıdaki gibi bir durum varsa şayet YADA işlevini kullanmanız gerekir.

VE(YADA(HAFTANINGÜNÜ(B3;2)=7;EĞERSAY(RT;B3)>0);E3>$C$1)
Merhaba Sn. KarıncaZ dosyanızı incelemedim ama RT içerisinde olup olmama kısmı için EĞERSAY... KAÇINCI vs işlevini kullanın. Şöyleki EĞERSAY(RT;B3)>0 yaparsanız Resmi tatile denk geliyorsa... VE işlevi içinde koşulları sağlıyorsa gibi olur..

VE(HAFTANINGÜNÜ(B3;2)=7;EĞERSAY(RT;B3)>0;E3>$C$1)

Önermenizi yukarıdaki gibi VE işlevi içinde yaparsanız öyle bir gün olmalı ki hem pazara denk gelecek hem RT ye denk gelecek hemde E3>C1 olacak... dosyanızı incelemediğim ve yapmak istediğinizi tam anlamadığım için bence bu şekilde önerme yanlış olur gibi...

Yukarıdaki gibi bir durum varsa şayet YADA işlevini kullanmanız gerekir.

VE(YADA(HAFTANINGÜNÜ(B3;2)=7;EĞERSAY(RT;B3)>0);E3>$C$1)

Çözüm
Sayın VetExc ve userx çok teşekkürler.
Hesaplama tamamdır.

Önerileriniz içinde çok teşekkürler. Haklısınız. Yada içinde kullanmak daha mantıklı.

Esenlikler dilerim. İyi çalışmalar.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri