• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Soru VBA Döngü sonuç vermiyor

exceling

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Arkadaşlar merhaba
Excelde büyük veri ile çalışıyorum. Belli kriterlere göre belli satırları işaretlemem gereken aşağıdaki vba kodunu yazdım fakat kodum doğru olmasına rağmen verim çok büyük olduğu için sonuç alamıyorum. Bu konuyu acil çözmem gerekiyor. Lütfen yardımcı olur musunuz? Küçültülmüş bir dosyayı ekte paylaştım.

Sub makro ()
For i=2 to 11000
For t=2 to 500000
If Range("B"&i).Value=Range("E"&t).Value Then
If Range("C"&i).Value=Range("F"&t).Value Then
If Range("D"&i).Value=Range("G"&t).Value Then
Range("A"&t).Value="var"
End If
End If
End If
Next t
Next i
End Sub

Ekli dosyalar

• örnek.xlsx
    9.7 KB · Gösterim: 14
Önerdiğim kodu denediniz mi?

aşağıdaki kodu dener misiniz?
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Tüm kodları denedim. Muhtemelen doğru çalışıyorlardır fakat verim çok büyük olduğu için kısa sürede sonuç vermesi de önemliydi benim için. İstediğim sonucu verecek kodu ChatGpt'ye yazdırmayı denedim. uygun şartları sağlayan satırları sarıya boyayan aşağıdaki kod 3 4dk içinde sonuç vererek düzgün bir biçimde çalıştı. Hepinize emeğiniz ve ilginiz için teşekkür ederim.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

22. mesajdaki kod, hatalı mı çalıştı yoksa ağır mi?

hata vermedi. 20dk bekledim sonuç alamadım. muhtemelen ağır.

Sayın exceling
Adsız.png
"B-C-D" Sütunundaki değerleri "D:E:F" sütunlarında arar bulduğu değerleri "B" sütunundaki aranan hücrenin rengine boyar. "A" sütununa da eğer aranan veri varsa "Var" yazar.

Ekli dosyalar

• userx_Çoklu_Satır_Boyama.xlsm
    212 KB · Gösterim: 0
Deneyiniz.
Kod:

Merhaba.Kodunuzu alttaki gibi düzenlerseniz daha hızlı çalışır umulur.

C#:

Son düzenleme:

Konuyu okuyanlar

Geri