• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü vb.net Tek Formda Birden Fazla Buton Durumları

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

mesut42

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
5
Excel V
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Arkadaşlar merhaba vba da yaptığımız şeyleri vb.net te yapamıyoruz farklılıklar var öğrenmiş olacağız.
datagridview den seçim yapıp güncelleme yapıyorum fakat formda kaydet de var haliyle kaydete basınca tekrar kayıt yapıyor
istediğim işlem güncelleme ise kaydet i pasif yapsın. kaydet ise güncellemeyi pasif yapsın . şimdiden tşkler.

Ekran görüntüsü 2024-06-13 110439.png

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Elimde c# projesi vardı buradan hazırlayıverdim, aşağı yukarı ne olduğunu anlarsın zaten. Form içinde enum tanımlayıp bu enumla form içinde hangi durumda olduğunu tesbit edebilirsin.

VB.NET'e çevirisi yapılabiliyor yazdığım kodun.

Aşağıdaki gibi çevirdi ama doğru mu çevirdi emin değilim.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

hocam butonun clik olayına vba da bunu yazınca istediğimiz oluyor bu tarz bir kod yok mu :)
Kod:

hocam butonun clik olayına vba da bunu yazınca istediğimiz oluyor bu tarz bir kod yok mu :)
Kod:
Enum kullanmak daha doğrusu ama tercih meselesi.
Ama hatırlatmamda fayda var VBA kullanmakla yazılım dili kullanmak aynı şey değil.

Yazılımın 5 temel prensibi vardır buna SOLID prensipleri denir. Yeni başlamış birinden bu prensiplere sıkı sıkıya bağlı kalması beklenemez elbette ama temiz kod yazmak diye de bir gerçek var.

Bu gün bu yazdığın kodlara bundan bir kaç yıl sonra hatta bir kaç ay sonra baktığında ben burada ne yapmışım diye soracaksın kendine. Kendi yazdığın kodu okumakta bile zorluk çekeceksin.

Bu arada yazdığın mantıkla yapılamaz diye bir şey yok ama daha efektif yöntemler varken daha iyisini kullanmakta fayda var.

Enum kullanmayı anlamadıysanız, anlatmamı isterseniz anlatabilirim.

hocam enum olayını bilmiyorum sanki mükerrer kayıt kontrolü yapıyor gibime geldi ben zaten bunu yapıyorum benim istediğim buton işgalini ortadan kaldırmak yanı güncelleme yapıyorsam kayıt butonu görünmesin gibi

O zaman aşağıdaki gibi bir mantık çalıştırılabilir.

Kod:

Çözüm
Kod:

aklıma geldi şöyle bir şey yapsam olur mu diye çok da güzel oldu :)

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri