• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Userform Üzerinden Excel.xlsx Formatında Rapor Aktarma

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

TiOr

Excel Dostu
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
165
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba Üstatlarım,
Her gün yeni bir konuyla geliyorum :giggle:
Sizlerin de sayesinde projemde sona doğru yaklaştım. En büyük katkı tabiki Excel Çözüm Forum - Excel VBA, Excel Makro, Excel (İşlev) Formülleri, Excel Fonksiyon, Soru ve Çözümler formumuzun ve siz değerli hocalarımızın.

Userform2;

1675352652543.png

İlgili ekran üzerinden Database sekmesinde bulunan verileri aşağıdaki kriterler çerçevesinde Excel.xlsx formatında farklı bir excele raporlama-aktarma yapabilir miyiz?

TextBox1 ve TextBox2 takvim atanmıştır.
1-Başlangıç ve Bitiş tarihi verilerek alt kriterlere inmeden verilen tarih aralığının rapor-aktarım çekilebilir mi? (TextBox1 ve TextBox2) """Sekme Database C Sütunu"""
2-Başlangıç ve Bitiş tarihi verilerek Birim bazında rapor-aktarım çekilebilir mi? (ComboBox1) """Sekme Database D Sütunu"""
3-Başlangıç ve Bitiş tarihi verilerek Birim+Alt Süreç bazlı rapor-aktarım çekilebilir mi? (ComboBox2) """Sekme Database D ve E Sütunu"""
4-Başlangıç ve Bitiş tarihi verilerek Birim+Alt Süreç seçimi yapmadan Personel bazlı rapor-aktarım çekilebilir mi? (ComboBox3) """Sekme Database B Sütunu"""

Get Report/Rapor Al butonuna tıkladıktan sonra olası çekilecek raporu masa üstüne OperatioReport ismi ile kayıt yapılabilir mi? Yani butona tıkladığımızda raporu-aktarımı direk kendisi masa üstüne otomatik kayıt yapsın.

Aktarım Database sekmesinde B:J sütunları arası 9 sütununun tamamını içermelidir.

Bu konu hakkında da destek vermenizi talep ederim.
Saygılarımla, hayırlı akşamlar.

Ekli dosyalar

• Örnek Dosyam ExcelÇözüm.xlsm
    85.8 KB · Gösterim: 8
Çözüm
Caylak Hocam,
İşlem tamamdır :)
Eğer kızmayacak iseniz mesaj #11 de ki dosyada birim+alt süreç+personel seçimine ilaveten birim+alt süreç seçmeden sadece personeli de süzme işlemi yapabilir miyiz? Mesela tarih+birim seçince o birime ait veriyi veriyor, tarih+birim+alt süreç seçtiğimizde o alt sürece ait veriyi veriyor, tarih+birim+alt süreç+personel seçtiğimizde seçili personelin verisini veriyor. Buraya kadar mükemmel oldu. Bu kısımlara dokunmaksızın tarih ve personel seçimi yapılarak o personele ait veriyi de almamız mümkün müdür ? Şöyle ki personel farklı süreçlerde de çalışabiliyor. Bu kapsamda sadece personel bazlı rapora da ihtiyaç doğuyor x ay veya aylar arası veyahut x yıl bir personel hangi alt süreçlerde...
Merhabalar,
1-Başlangıç ve Bitiş tarihi verilerek alt kriterlere inmeden verilen tarih aralığının rapor-aktarım çekilebilir mi? (TextBox1 ve TextBox2) """Sekme Database C Sütunu"""
Yalnızca tarih textboxları ile iki tarih arasındaki tüm veriler çekilebilir.

2-Başlangıç ve Bitiş tarihi verilerek Birim bazında rapor-aktarım çekilebilir mi? (ComboBox1) """Sekme Database D Sütunu"""
Tarih textboxları ile Combobox değeri ile iki tarih arasında kalan birim bazında aktarım yapılabilir.

3-Başlangıç ve Bitiş tarihi verilerek Birim+Alt Süreç bazlı rapor-aktarım çekilebilir mi? (ComboBox2) """Sekme Database D ve E Sütunu"""
Tarih textboxları ile combobox1 ve combobox2 değerleri girilerek istenilen veri çekilebilir.

4-Başlangıç ve Bitiş tarihi verilerek Birim+Alt Süreç seçimi yapmadan Personel bazlı rapor-aktarım çekilebilir mi? (ComboBox3) """Sekme Database B Sütunu"""
Yalnızca tarih textboxları ve combobox3 ile personel adı ile istenilen veri çekilebilir.

Çekilen veriler Desktop üzerinde OperationReport.xlsx dosyasına kaydedilir.
Dosya sayfa formatları yapılarak hazır hale gelir.

Dosyanız ektedir,
İnceleyin.

Ekli dosyalar

• Örnek Dosyam ExcelÇözüm (1).xlsm
    90.9 KB · Gösterim: 6
Caylak Hocam Selam,
Çok ama çok teşekkür ederim, beklentimin çok çok üstünde bir işlem olmuş. Varolasın.
Şöyle bir durum söz konusu 20.000 satırda işlem yapamadım donuyor. 10.000 satırda işlem yaptım ama yavaş işlem yapıyor. Aktarımı anlık yapıyor aktarımda sıkıntı yok ama gerek Texboxlara gerekse ComboBox1 e tıkladığımda işlem baya baya gecikiyor.
ListBox1 den mevcut bir yavaşlama olduğunu düşüyorum ama siz daha iyisini bilirsiniz.
Eğer öyle ise listbox olmadan işlem yapabilir miyiz?
Mümkün olması durumunda değerlendirip revize edebilmen mümkün müdür?
Tekrardan çok teşekkür ederim. Açıkcası donma ve gecikmeyi dikkate almadığımda çok güzel bir çalışma olmuş.
Saygılarımla, iyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• Örnek Dosyam ExcelÇözüm.xlsm
    570.8 KB · Gösterim: 2
Merhaba, yavaşlamanın sebebi listbox değil,
Sebep benzersizlerin comboboxlara alınmasında yaşanıyor. Şayet farklı bir sayfaya bu değişkenlerin listesini yapıp ad tanımlaması yapabilirseniz ve combobox.rowsorce olarak tanımlarsanız, for next döngüsüne gerek kalmadan combobox liste değerleri daha kolay gelecektir.

Örneği inceleyin

Ekli dosyalar

• Örnek Dosyam ExcelÇözüm (3).xlsm
    640 KB · Gösterim: 5
Merhaba, yavaşlamanın sebebi listbox değil,
Sebep benzersizlerin comboboxlara alınmasında yaşanıyor. Şayet farklı bir sayfaya bu değişkenlerin listesini yapıp ad tanımlaması yapabilirseniz ve combobox.rowsorce olarak tanımlarsanız, for next döngüsüne gerek kalmadan combobox liste değerleri daha kolay gelecektir.

Örneği inceleyin

Caylak Hocam Selam,

Tekrardan teşekkür ederim emeğiniz için.

Değişkenler sekmesinde mesaj #4 de satır sayıları aşağıdaki gibi;

1675439803804.png

1675439872014.png

Ben değişkenler sekmesinde birim, alt, süreç ve personel isimlerini yenilenenleri kaldır dedim ve alfabetik sıraya koydum. Bu şekilde gerek birim gerek alt süreç gerekse personeller sabit. Denemeler yaptım bir problem çıkmadı böyle yapmam akabinde sizce bir mahsuru var mıdır? Özellikle personel isim soyadda çünkü 9999 satırdan 68 düştü ama işlem yapıyor. Ekte dosyayı paylaştım.

Sorun teşkil eder mi ? etmez mi ? teyit ederseniz bu şekilde işleme alacağım.

Bilgilendirmenizi bekliyor olacağım.

Saygılarımla,

Ekli dosyalar

614.1 KB · Gösterim: 1
Son düzenleme:
Hocam birde şimdi fark ettim;

Örnek 03.01.2022 personel bazlı verisini almak istediğimde listede de göreceğiniz üzere tarihleri süzmüyor.

1675448513938.png

Farklı bir örnek; aynı şekilde birim bazlı 01.03.2022 / 05.03.2022 listede 3 ay dahil hepsini veriyor.
Tarih formatında mı bir sorun var listelemede mi bir sorun var anlamadım.
Farklı tarihlerde de durum aynı örnek olması açısından ekranları paylaştım.

1675448689558.png

Kontrol edebilir misiniz?
Teşekkürler,

Not; Hiç bir değişiklik yapmadan sizin ilettiğiniz #4 numaralı mesajdaki dosyadan işlemi gerçekleştirdim.

Tarih süzme problemini ben de fark ettim ve düzelttim sanırım, dosyayı ekliyorum. Ekli dosyada isim, birim ve alt süreç kısımlarını ben hazırlamıştım ama eksiklikler var ise onları da düzeltirsiniz.
Biraz yoğunluk içerisinde hazırladım dosyayı, eksiklikler varsa inceleyip bildirin.

Ekli dosyalar

666.9 KB · Gösterim: 3
Tarih süzme problemini ben de fark ettim ve düzelttim sanırım, dosyayı ekliyorum. Ekli dosyada isim, birim ve alt süreç kısımlarını ben hazırlamıştım ama eksiklikler var ise onları da düzeltirsiniz.
Biraz yoğunluk içerisinde hazırladım dosyayı, eksiklikler varsa inceleyip bildirin.

Hocam,

Tarih ok,
Tarih bazlı birim ok,
Tarih bazlı birim, alt süreç ok,
Tarih bazlı birim, alt süreç, personel çalışmadı!
Tarih bazlı personel ok,

Ekranda da göreceğiniz üzere tüm seçimleri yaptığımda alt süreçte problem var.

1675451728468.png

Başlangıç, bitiş tarihi/birim, alt süreç ve pers kriterlerini seçtiğimde aşağıda da göreceğiniz üzere birim altında sevkiyatıda gösteriyor barkod yazımıda gösteriyor. Bazı kısımlarda alt süreci seçmesem de 2 birimi de verebiliyor.

1675451951909.png

1675452064887.png

1675452210719.png

Personel seçimi yapmadığımda ise herşey normal.
Sanırım alt süreç ve personel arasında bir problem var.

1675452420613.png

Bazı alanlarda ise herşey normal anlamadım.
Databasedemi bir problem var.

1675452629963.png

Kontrol edebilmeniz adına desteklerinizi talep ederim.

Son düzenleme:
Hocam siz bir işlem yapmayın yarın ben iş yerinde soy isimleri de bir getireyim dataya.
Sonrasında bir kontrol edelim;

İsimler aynı olunca sapıtıyor sanırım.
Yarın daha düzgün bir şekilde kontrol edip döneceğim.
Hakkınızı helal edin uğraştırıyoruz sizleri de.
Hayırlı geceler.

1675452844984.png

Hocam siz bir işlem yapmayın yarın ben iş yerinde soy isimleri de bir getireyim dataya.
Sonrasında bir kontrol edelim;

İsimler aynı olunca sapıtıyor sanırım.
Yarın daha düzgün bir şekilde kontrol edip döneceğim.
Hakkınızı helal edin uğraştırıyoruz sizleri de.
Hayırlı geceler.

Ekli dosyayı görüntüle 15353
Personel sorgusunu yalnızca tarih ve personel adı olarak istemiştiniz sorunuzda, ben de sorguyu o şekilde yaptım, hepsi birden işlesin isterseniz o zaman ona da sorgu yazmak gerekir

Dosyayı inceleyin

Ekli dosyalar

• Örnek Dosyam ExcelÇözüm (3) (1).xlsm
    665.3 KB · Gösterim: 3
Personel sorgusunu yalnızca tarih ve personel adı olarak istemiştiniz sorunuzda, ben de sorguyu o şekilde yaptım, hepsi birden işlesin isterseniz o zaman ona da sorgu yazmak gerekir
Caylak Hocam Selam,
Çok özürdilerim evet haklısınız o şekilde talebim vardı halbuki özellikle notta almıştım. Fakat ne hikmetse unutmuşum.
Uyarınız için teşekkür ederim.

Dosyayı inceleyin
Caylak Hocam,
Eğer kızmayacak iseniz mesaj #11 de ki dosyada birim+alt süreç+personel seçimine ilaveten birim+alt süreç seçmeden sadece personeli de süzme işlemi yapabilir miyiz? Mesela tarih+birim seçince o birime ait veriyi veriyor, tarih+birim+alt süreç seçtiğimizde o alt sürece ait veriyi veriyor, tarih+birim+alt süreç+personel seçtiğimizde seçili personelin verisini veriyor. Buraya kadar mükemmel oldu. Bu kısımlara dokunmaksızın tarih ve personel seçimi yapılarak o personele ait veriyi de almamız mümkün müdür ? Şöyle ki personel farklı süreçlerde de çalışabiliyor. Bu kapsamda sadece personel bazlı rapora da ihtiyaç doğuyor x ay veya aylar arası veyahut x yıl bir personel hangi alt süreçlerde çalışmış raporu da gerekebiliyor.
Hocam mümkün olması durumunda bu işlemi de yapabilirseniz çok mutlu olurum :)
Çok teşekkürler, hakkınızı helal edin.
Saygılarımla,

Caylak Hocam,
Eğer kızmayacak iseniz mesaj #11 de ki dosyada birim+alt süreç+personel seçimine ilaveten birim+alt süreç seçmeden sadece personeli de süzme işlemi yapabilir miyiz? Mesela tarih+birim seçince o birime ait veriyi veriyor, tarih+birim+alt süreç seçtiğimizde o alt sürece ait veriyi veriyor, tarih+birim+alt süreç+personel seçtiğimizde seçili personelin verisini veriyor. Buraya kadar mükemmel oldu. Bu kısımlara dokunmaksızın tarih ve personel seçimi yapılarak o personele ait veriyi de almamız mümkün müdür ? Şöyle ki personel farklı süreçlerde de çalışabiliyor. Bu kapsamda sadece personel bazlı rapora da ihtiyaç doğuyor x ay veya aylar arası veyahut x yıl bir personel hangi alt süreçlerde çalışmış raporu da gerekebiliyor.
Hocam mümkün olması durumunda bu işlemi de yapabilirseniz çok mutlu olurum :)
Çok teşekkürler, hakkınızı helal edin.
Saygılarımla,
Merhaba, o işlemi eklemiştim dosyanıza fakat gözümden kaçan bir ayrıntı nedeniyle arama yapmıyormuş :)

Dosyanız ektedir.

Ekli dosyalar

• Örnek Dosyam ExcelÇözüm (3) (1).xlsm
    665.4 KB · Gösterim: 8
Çözüm
Caylak Hocam,
İşlem tamamdır. Sabırla ve gayretle destek verdiğiniz için çok ama çok teşekkür ederim.
Sağolun varolun.
Proje bittiğinde formdan paylaşacağım.
Saygılarımla, iyi hafta sonları dilerim.

Son düzenleme:
Caylak Hocam Merhaba,
Konuyu hortlatıyorum kusura bakmayın.
Ekte dosyamın tamamını paylaşıyorum;
Operasyon / Operasyon Metrikleri Girişi alanından giriş yaptığım verilerden herhangi bir problem yok.
İçe Aktarım / Raporlar İçe Aktar kısmından içe aktardığım verilerin Raporlar / Parametrik Raporlar ekranında tarih biçimi excelde C sütunu Tarih başlığı altında biçimi tarih olmasına rağmen 44990 olarak değer veriyor. C sütununu ilk başta tarih gözüküyor iken sayıya dönüştürüyorum sonrasında diğer tarihler tarih formatında kalıyor iken bu aktarılan kısım 44990 oluyor. Çok garip bir durum ortaya çıktı. Sayıya dönüştürsem sayı değil, tarihe dönüştürsem tarih değil.

Raporlar, Parametrik Raporlar ekranında da bu alanın tarih olarak gözüke bilmesi için ne yapmam lazım?
Ya excelin formatında bir problem var yada ekranın kod tarih biçimi kısmında bir problem var yada Operasyon Metrikleri Girişi ekranından manüel giriş yaptığım verilerde bir problem var bir türlü çözemedim.

Ayrı bir ekran olan Operasyon / Veri Düzenleme ekranında listboxsta böyle bir sorun yok mesela excelde ne ise ekranda onu gösteriyor.

Yardımcı olabilir misiniz?
Desteklerinizi talep eder, iyi çalışmalar dilerim.
Operasyon / Operasyon Metrikleri Girişi Ekranına siz destek verdiğiniz için direk sizden destek talep ediyorum.

Excele giriş open database kullanıcı adı: Tuke / şifre: 12345

1678098107039.png

1678098193225.png

Ekli dosyalar

• Operatio 2023.xlsm
    301.3 KB · Gösterim: 10
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri