• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Userform Büyütme Tuşuna Kod Atama

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

muratozmenler

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Merhabalar;
Userforma küçültme ve büyültme tuşları ekledim. Fakat mesela büyültme tuşuna basınca Form normal boyuta gelince nesnelerinde Form büyüklüğüne göre gelmesini sağlamaya çalışıyorum.
Benim istediğim iki ekran çalışıyorum.Hangi ekranda userformu açarsam üzerindeki nesneler uygun bir şekilde tam ekran açılıyor sıkıntı yok.Fakat Userformu diğer ekrana alıp büyültme tuşuna bastığımda tam ekran yaptığımda nesneler ilk açılan ekrandaki gibi kalıyor küçük yada büyük ekrana göre onu düzenleyemediğim için büyültme tuşuna kod atayarak yapmak geldi aklıma.Yada başka bir türlü yapılabilir mi?

Ekli dosyalar

• Ekrana Göre.xlsm
    24.4 KB · Gösterim: 7
Çözüm
Userformun hangi ekranda açılmasını istediğinizi application.monitors(index) syntaxı ile belirleyebilirsiniz.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Ancak kullandığınız excel versiyonuna bağlı olarak Appliaction.Monitors kullanımını desteklemiyor ise Run-Time Error 438 ile hata alırsınız. Bu durumda monitör çözünürlük ve konumlarını kendiniz belirlemeniz ve kodunuzu buna göre uyarlamanız gerekir. Örneğin:
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Ekran boyutları ve form boyutları ile oranlarını belirleyerek form ve denetim boyutlarını güncelleyebileceğiniz örnek kod şöyle olabilir:
Kod:

Bu kodu örneğin butonunuzda
Kod:
kodu ile çağğırabilirsiniz.

Maalesef olmadı.Formu ufalttığımda butona basınca nesneler daha da büyüyor.
Ayrıca
Me.Width = Me.Width ' Form genişliğini günceller
Me.Height = Me.Height ' Form yüksekliğini günceller

hata veriyor.

Hocam Güzel olmuş fakat form ikinci ekrana gelmiyor ona göre açılıyor ama taşıma yapıp büyütme basınca birinci ekrana dönüyor.Yani exceli ikinci ekranda açtım sorun yok formu çağırdım form birinci ekranda açılıyor ikinci ekranda değil ama ikinci ekran özelliklerine göre açılıyor burası güzel.
Ayrıca büyütme yapınca form taşınmamasını da ayarlayabilirmiyiz.

Userformun hangi ekranda açılmasını istediğinizi application.monitors(index) syntaxı ile belirleyebilirsiniz.
Kod:

Ancak kullandığınız excel versiyonuna bağlı olarak Appliaction.Monitors kullanımını desteklemiyor ise Run-Time Error 438 ile hata alırsınız. Bu durumda monitör çözünürlük ve konumlarını kendiniz belirlemeniz ve kodunuzu buna göre uyarlamanız gerekir. Örneğin:
Kod:

Benim örnek olarak verdiğim form size mantığı anlamanız için yol göstermek için. Sizin yerinize ben yaparsam öğrenmeyecek sadece kopyala yapıştır yapmış olacaksınız. Kendiniz bu bilgiler çerçevesinde geliştirmeye çalışın, takıldığınız yerde sorunuzu iletin. bu şekilde hem bilgilerin kalıcı hale geldiğini, hem de hata yaparak daha gelişmiş bir bakış açısına ve yaratıcı çözümler geliştirme yeteneğine istemsizce kavuştuğunuzu göreceksiniz.

Çözüm
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri