• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Üretim Adedini Sıfırlama

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

cataksu

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
15
Excel V
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Sevgili arkadaşlar herkese iyi çalışmalar. Ekte ki dosyamda örnek çalışmam için formül lazım.
Üretim sayfamın A sütununda Üretim adedi,
Üretim sayfamın B sütununda Üretim tarihi yer almakta.
"OLMASI GEREKEN TABLO" eğer istediğim formülü bulabilirsem doğru olandır.

İstediğim A sütunda üretim adedi(=A3:A26)toplamı; TABLO-1 E8 deki değerden büyükse E8 değer yazılacak, artan sayı E9 da aynı şekilde düşerek devam edecek. Üretim toplamı sıfırlanana kadar işlem devam edecek.
Öneri ve çözümleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• Üretim.xlsx
    11.2 KB · Gösterim: 11
Çözüm
Örneği incelemedim Sayın SNNAY 'ın formülü üzerinden yazdım yeni formülünüzü ama kusura bakmayın sehven formül sonunda yardımcı sütun değerini hesaplamayı eklememişim direk C sütunu değerini aldığı için hatalı sonuç çıkıyor doğal olarak. Netice olarak
F5 hücresindeki formülü
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
F6 hücresindeki formülü
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
olarak (altındaki hücreler için aşağı doğru doldurun)
G5 hücresindeki formülü
Kod:
olarak düzeltirseniz istediğiniz gibi yardımcı sütun olmaksızın işlem yapabilirsiniz.
Merhaba.
Soru ile olması gereken tablo arasında fark var. anladığım kadarıyla formülleri yazdım deneyiniz.

F5'e =ETOPLA($B$3:$B$26;"<"& TARİH(D5+1;1;1);$A$3:$A$26)-ETOPLA($B$3:$B$26;"<"& TARİH(D5;1;1);$A$3:$A$26)
G5'e =EĞER((E5-F5)<0;0;E5-F5)

Merhaba.
Soru ile olması gereken tablo arasında fark var. anladığım kadarıyla formülleri yazdım deneyiniz.

F5'e =ETOPLA($B$3:$B$26;"<"& TARİH(D5+1;1;1);$A$3:$A$26)-ETOPLA($B$3:$B$26;"<"& TARİH(D5;1;1);$A$3:$A$26)
G5'e =EĞER((E5-F5)<0;0;E5-F5)
Sayın Alpi, İlginiz için teşekkür ederim.
Aslında fark yok. Tarih sütunun hiçbir etkisi yok. Şöyle de açıklanabilir.

A3:A26=75 adet.

75 önce E5 hücresindeki değereden düşecek(75-10).Kalan(65) E5 beşten büyük olduğu için E5 teki değer(10) yazacak.
Kalan 65 E6 hücresindeki değereden düşecek(65-20).Kalan(45) E6 beşten büyük olduğu için E6 daki değer(20) yazacak.
E9 daki değere kadar işlem böyle devam edecek.

Sayın Alpi, İlginiz için teşekkür ederim.
Aslında fark yok. Tarih sütunun hiçbir etkisi yok. Şöyle de açıklanabilir.

A3:A26=75 adet.

75 önce E5 hücresindeki değereden düşecek(75-10).Kalan(65) E5 beşten büyük olduğu için E5 teki değer(10) yazacak.
Kalan 65 E6 hücresindeki değereden düşecek(65-20).Kalan(45) E6 beşten büyük olduğu için E6 daki değer(20) yazacak.
E9 daki değere kadar işlem böyle devam edecek.
Deneyiniz. Yardımcı sütun olarak C sütunu kullanıldı c sütununa
Kod:
hemen alt hücreye
=C5-F5
e sütununa
Kod:

Ekli dosyalar

• DÜZENLENDİ-Üretim.xlsx
    12 KB · Gösterim: 5
Deneyiniz. Yardımcı sütun olarak C sütunu kullanıldı c sütununa
Kod:
hemen alt hücreye
=C5-F5
e sütununa
Kod:
Üstadım emeğinize sağlık. Tam istediğim sonucu veriyor. Konuyu çözüldü olarak kapatmadan önce acaba yardımcı sütun kullanmadan çözüm olabilirmiydi. İyi çalışmalar

Sayın cataksu
Yardımcı sütun kullanmadan yapmak istiyorsanız
F5 hücresine
Kod:
F6 hücresine
Kod:
formülünü girip aşağıda doğru formülü devam ettirdiğiniz takdirde istediğiniz işlemi yapacaktır.

Sayın cataksu
Yardımcı sütun kullanmadan yapmak istiyorsanız
F5 hücresine
Kod:
F6 hücresine
Kod:
formülünü girip aşağıda doğru formülü devam ettirdiğiniz takdirde istediğiniz işlemi yapacaktır.
Üstadım ellerinize sağlık. Teşekkür ederim. Formül sonucu Resimde görüleceği üzere F10=0 Değil 5, G10=20 Değil 15 olmalı. Çünkü üretim adedinin hesaplandığı formül (TOPLA($A$3:$A$26=75 adet) vermekte. Hedef sütunun toplamını veren formül görüleceği üzere 90 adettir. L10 sütunun farkı 15 olmalı. İlginiz için teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• Hata Mesajı.jpg
    Hata Mesajı.jpg
    132 KB · Gösterim: 4
Örneği incelemedim Sayın SNNAY 'ın formülü üzerinden yazdım yeni formülünüzü ama kusura bakmayın sehven formül sonunda yardımcı sütun değerini hesaplamayı eklememişim direk C sütunu değerini aldığı için hatalı sonuç çıkıyor doğal olarak. Netice olarak
F5 hücresindeki formülü
Kod:
F6 hücresindeki formülü
Kod:
olarak (altındaki hücreler için aşağı doğru doldurun)
G5 hücresindeki formülü
Kod:
olarak düzeltirseniz istediğiniz gibi yardımcı sütun olmaksızın işlem yapabilirsiniz.

Çözüm
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri