• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Tarih aralığı - Kodda revize

• Konuyu Başlatan hutupis
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 10
  • Gösterim : 2K
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

hutupis

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
5
Konuyu Başlatan
Merhaba tekrardan siteniz hayırlı olsun.
ekli dosyada veri giriş sayfasına veriler giriyorum ve rapor sayfası oluşuyor.
Burda A3 hücresindeki tarih değiştiğinde tablo otomatik olarak güncelleniyor. Veri giriş sayfasına girilen veriler ödeme tarihine göre rapor sayfasında hangi tarihe aitse o tarihteki döviz cinsine göre verileri getiriyor. Aynı gün birden fazla satır varsa toplamları getiriyor. Ayrıca veri giriş sayfasında açıklama sütununa kk peşin nakit yazılıysa rapor sayfasına her girişte bu bilgiler geliyor. hüzrelere de çift tıklandığında bilgili veriler geliyor.
Buradaki diğer işlemler aynı kalacak şekilde "A sütunundaki sıralamayı Cari - Adı göre" ve "tarih aralıklarını hafta içi günlere denk gelecek şekilde" aşağıdaki gibi revize edebilir miyiz ?
C-D ve F-G sütunları aynı kalacak.
I-K sütunları A3 deki tarihten 1 gün sonrası hafta içi gün( 10.11.2020 )( Salı)
L-N sütunları I-K deki tarihten 1 gün sonrası hafta içi gün ( 11.11.2020)(Çarşamba)
O-Q sütunları L-N deki tarihten 1 gün sonrası hafta içi gün (12.11.2020)( Perşembe)
R-T sütunları O-Q deki tarihten 1 gün sonrası hafta içi gün (13.11.2020)( Cuma)
U-W sütunları R-T deki tarihten 1 gün sonrası hafta içi gün( 16.11.2020)(pazartesi)
X-Z sütunları U-W deki tarihten 1 gün sonrası hafta içi gün ( 17.11.2020)(Salı)
AA-AC sütunları X-Z deki tarihten 1 gün sonrası hafta içi gün( 18.11.2020)(Çarşamba)
AD-AF sütunları AA-AC deki tarihten sonraki gün + bulunduğu hafta sonundaki gün ( 19.11.2020-22.11.2020)
AG-AI sütunları AD-AF deki tarihten sonraki hafta ( 23.11.2020 – 29.11.2020)
AJ-AL sütunları AG-AI deki tarihten sonraki hafta (30.11.2020 – 06.12.2020)
AM-AO sütunu sonraki tün tarih aralığı( 07.12.2020 – sonrası)
Tarihlerin altında yine EUR TL USD ve ilgili tarihe ait bilgiler gelecek. Ayrıca tablo biçimlendirmesini de bütün tabloyu kapsayacak şekilde düzeltebilir miyiz ?
Umarım anlaşılır olmuştur.

Ekli dosyalar

• Tarih bazlı aralık.zip
    55.8 KB · Gösterim: 13
Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba Syn. hutupis;
Dosyanızı inceledim. (Kodlar syn Ömer BARAN'ait)
Dosyada yaptığınızı ve rapora yansımasını istediğinizi adım adım yazarsanız yeniden kurgularız.
Örn:
1-Rapor sayfası A3 hücresine tarih yazıyorsunuz.
Bu tarih ve sonrası cari isimleri (bire indirgenmiş olarak) A sütununa sıralansın.
Vadesi geçen alanına bu verilere ait Toplam EUR,TL,USD toplamları gelsin.
2- Yine bu verilere ait ilgili tarihten önceki veri toplamları vadesi gelen alana gelsin. (cari ismi yoksa eklensin)
gibi açıklamaları teyid edin yada bu anlamın dışında işlem varsa belirtin.
İyi çalışmalar.
A1 hücresine açılır liste mi istiyorsunuz?
açılır listeyi yada burada yazan cari verisini nerde kullanıyorsunuz.?

Şöyle işlem yapıyorum.
Veri giriş sayfasına fatura tarih cari adı dvz tutar ödeme tarihi ve açıklama kısımlarını elle giriyorum.
Sonrasında rapor sayfasına A3 hücresinde tarihi güncelleyince rapor kendiliğinden oluşuyor. Cari adlarını yine veri giriş sayfasından alıyor. O cariye ait hangi tarihte hangi DVZ ait tutar varsa onları karşısına getiriyor. Veri giriş sayfasında bir cariye ait aynı tarihte birden fazla dvz grilmişse toplam tutarları getiriyor. İşleyiş bu şekilde oluyor. Daha sonrasında A sütununda cari adlara tıklayınca tüm detaylar geliyor. C sütunundan sonraki sütunlara tıklayınca o hücreye ait detaylar geliyor.
A satırda filtreleme var. Açılır listeye gerek yok bu şekliyle yeterli oluyor.

tam açıklayabilmişimdir umarım.

buraya cevap yazıldı diye mail geldi fakat şimdi bilgisayardan baktım yazılan cevap yok ?

Ben yazdım cevap ama dosya yüklenmedi onun için sildim .....
Sizin gönderdiğiniz dosyadaki kodlarınız bende hata verdiği için hepsini silip sizin iştediğiniz bölümü tarıhle ilgili kısımları bu dosyada düzenledim bu kodları kendi kodlarınızın içine gömersiniz. umarım doğru yapmışımdır.

Ekli dosyalar

• TARİHLİ.xlsm
    54.4 KB · Gösterim: 8
Moderatör tarafında düzenlendi:
Dosyanız ektedir.

Ekli dosyalar

• Tarih Aralığı.xlsm
    104.8 KB · Gösterim: 8
Çözüm
Merhaba;
Anladığım kadariyle bir alternatif de benden
Yeterince ayrıntılı veri olmadığı için ne kadar doğru tasniflediğini bilemiyorum.
ama tablonun sonuna 2 adet üçerli doğrulama sütunları koydum.
Yani ilk 3 sütun rapor sayfasının toplamlarını alır.
diğer üç sütun ise verilerin alındığı sayfanın toplamını eğer bir fark var ise diğer üç sütunda altzemin rengi oluşacaktır.
rapor sayfasında tarih girin ve butona basın.
önce tarihleri sonrada veri toplamlarını kontrol ederek doğruluğunu teyid edin.
Sorun varsa belirtin.
İyi çalışmalar.

Not: Kullanıcı istediği çözümü bulmuş ama yaptığım ilk uygulamada güncel tarih ile sorguladığımda oluşan sorunları düzellttim ve kodları biraz daha kısaltarak hutupis-Tarih bazlı aralık-1 dosyasını ekledim.

Ekli dosyalar

• hutupis-Tarih bazlı aralık.zip
    41.7 KB · Gösterim: 9
  • hutupis-Tarih bazlı aralık-1.zip
    44.3 KB · Gösterim: 4
Son düzenleme:
Dosyanız ektedir.
öncelikle herkese teşekkür ederim. yapılan dosyaları inceledim. en işime yarayanı sayın moderatörün yaptığı oldu.
aşağıdaki revizeleri de yapabilir misiniz.
W sütunundan sonraki hücrelere çift tıklayınca detaylar örneğin H sütununda hücrelere tıklayınca ki gibi gelmiyor. burada da çift tıklayınca veriler gelebilir mi?
Yine W sütunun dan sonraki biçimlendirmelerde tarih aralıkları daha koyu tablolu. onları da ayarlayabilir misiniz. 09.11.2020 çevresi daha kalın tablolu ama x-z ve sonrakiler de böyle değil.
Son olarak A sütununda sıralama sadece alfabetik olabilir mi ve de biçimlendirmesi sadece koyu olsun.

Dosyanız ektedir.

Ekli dosyalar

• Tarih Aralığı.xlsm
    70.1 KB · Gösterim: 12
Dosyanız ektedir.
günaydın,

dosyaya için tekrar teşekkürler. A sütununa gelen cari adı vadesi geçen tutar vs gibi değerlere bakılmaksızın alfabetik a-z sıralı ve sadece kalın biçimlendirmeli gelebilir mi ?
vadesi geçen sütunundan son sütuna kadarki biçimlendirmeleri kaldırıp ( başlıklar hariç)
"-" tutar olanlar yazı rengi kırmızı olabilir mi mevcut tabloda "- " tutar yok ama olursa fark etmek kolay olsun diye.

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    417.6 KB · Gösterim: 10
günaydın,

dosyaya için tekrar teşekkürler. A sütununa gelen cari adı vadesi geçen tutar vs gibi değerlere bakılmaksızın alfabetik a-z sıralı ve sadece kalın biçimlendirmeli gelebilir mi ?
vadesi geçen sütunundan son sütuna kadarki biçimlendirmeleri kaldırıp ( başlıklar hariç)
"-" tutar olanlar yazı rengi kırmızı olabilir mi mevcut tabloda "- " tutar yok ama olursa fark etmek kolay olsun diye.
@hutupis her soru için farklı konu açarsanız, sizinle aynı talepte bulunacak insanların kafasını karıştırmamış olursunuz. Hem yardımsever hocalarımızın da konulara daha iyi hakim olmasını sağlarız. Örneğin ilk sorduğunuz soru çözümlenmiş, ancak gönüllü bir ustadımız cevaplara bakmadan tekrar çözümleme yapmaya çalışarak vakit harcamış olur. Yani aslında demek istediğim ''her soru için ayrı bir konu açarsanız herkes için daha faydalı olacaktır.''
Beni umarım anlayabilmişsinizdir.
Ayrıca konuya yardım amaçlı cevap yazan tüm üyelerimize teşekkür ediyorum. Konuda ki ''SORU'' ibaresini ''ÇÖZÜLDÜ'' olarak değiştirdim, emeği geçen herkese tekrardan teşekkür ederim.

Geri