Çözüldü Tab Tuşuna Basınca İki Sütun Atlatma

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

blue

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
3
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
bu konuyla ilgili daha önce bir yardım almıştım buradan ve çok işime yaradı. A sütununa veri girince tab tuşuyla C sütununa c sütununa veri girince E sütununa gitmek istiyorum. Bunun için eklediğim dosyadaki makroya ekleme yapabilir misiniz?

Ekli dosyalar

• tab_Enter.xlsm
    18.9 KB · Gösterim: 7
Çözüm
Merhaba.
Caylak üstadın yaptığı gibi global değişken ile yaptım.
Öncekinde şöyle hata vardı örnek sayfa1 A2 hücresi seçili olsun ve sayfa3e gidip tekrar sayfa1 e gelip bişeye tıklamadan tab tuşuna tıklayınca B2 seçiliyordu onuda düzelttim ve enter olayınıda ayarladım tekrar.
Api kullandım arşivimden çünkü tab ve enter tuşunu yakalamak gerekiyordu umarım 64bit excelde hata vermez.
Koda ayrıca collection ekledim.Denemelerimde sorunsuz çalışıyor sayfa3 e kod eklemedim örnekteki.
Hangi sayfalarda yapacaksanız kod olan bir sayfadaki tüm kodu kopyalayıp ona yapıştırın.
Başka kodlarınız varsa ayarlarsınız yoksa çakışıp hata verebilir.

C#:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Refaz

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
3,964
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
If Target.Column = 3 Then 'If Target.Column = 3 And Target.Row > 1 Then
enter_Aktif
Else
enter_Pasif
End If

Yukardakini silip alttakini ekleyin sub dışına.
Ama bukez entere basınca A sütununa gitmez.

C#:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Refaz

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
3,964
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
EĞER e sütunundan sonra A ya gidecekse alttaki gibi yapın ve en alttaki gibi 3 yerine 5 yazın.

Sub Enter_Tus()
ActiveCell.Offset(1, -4).Select
End Sub

If Target.Column = 5 Then 'If Target.Column = 3 And Target.Row > 1 Then
enter_Aktif
Else
enter_Pasif
End If

blue

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
3
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Bunu eklediğimde c sütunundan beni E sütununa atıyor. C sütununa veri girip tab tuşuna bastığımda E sütununa girmek istiyorum.

blue

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
3
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
EĞER e sütunundan sonra A ya gidecekse alttaki gibi yapın ve en alttaki gibi 3 yerine 5 yazın.

Sub Enter_Tus()
ActiveCell.Offset(1, -4).Select
End Sub

If Target.Column = 5 Then 'If Target.Column = 3 And Target.Row > 1 Then
enter_Aktif
Else
enter_Pasif
End If
Evet A sütununa veri girip tab tuşuna basınca C sütununa, C sütununa veri girince tab tuşuyla E sütununa gitmeyi E sütununa veri girdikten sonra enterla A sütununa dönmeyi istiyorum.

aeGNoR

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
870
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Kod:
Kontrol eder misiniz?

Refaz

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
3,964
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
gggh.gif

Kod 2.satırdan itibaren çalışır öyle yaptım.İsterseniz koddaki yeri silin if ile yapılan =1 olan kısmı.

C#:

C#:

Ekli dosyalar

• tab_Enter.xlsm
    22.4 KB · Gösterim: 4

blue

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
3
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Ekli dosyayı görüntüle 19077

Kod 2.satırdan itibaren çalışır öyle yaptım.İsterseniz koddaki yeri silin if ile yapılan =1 olan kısmı.

C#:

C#:
teşekkür ederim kod çok güzel çalışıyor fakat kendi dosyama entegre ettiğimde yanıt vermiyor. birde farklı bir sayfada çalışmasını istediğimde "Sayfa1" yazan yeri "Sayfa2" yaparsam diğer sayfada çalışıyor. Sayfa1 ve 2 de çalışsın ama 3 de çalışmasın dersen ne yapmalıyım. bir de sayfa ismini değiştirince çalışmıyor

Caylak

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
682
Excel Versiyonu
Office 2013 TR
teşekkür ederim kod çok güzel çalışıyor fakat kendi dosyama entegre ettiğimde yanıt vermiyor. birde farklı bir sayfada çalışmasını istediğimde "Sayfa1" yazan yeri "Sayfa2" yaparsam diğer sayfada çalışıyor. Sayfa1 ve 2 de çalışsın ama 3 de çalışmasın dersen ne yapmalıyım. bir de sayfa ismini değiştirince çalışmıyor
Syn Refaz 'ın kodlarında küçük bir değişiklik yaptım
Deneyin.

Ekli dosyalar

• tab_Enter.xlsm
    17.7 KB · Gösterim: 1

Refaz

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
3,964
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Merhaba.
Caylak üstadın yaptığı gibi global değişken ile yaptım.
Öncekinde şöyle hata vardı örnek sayfa1 A2 hücresi seçili olsun ve sayfa3e gidip tekrar sayfa1 e gelip bişeye tıklamadan tab tuşuna tıklayınca B2 seçiliyordu onuda düzelttim ve enter olayınıda ayarladım tekrar.
Api kullandım arşivimden çünkü tab ve enter tuşunu yakalamak gerekiyordu umarım 64bit excelde hata vermez.
Koda ayrıca collection ekledim.Denemelerimde sorunsuz çalışıyor sayfa3 e kod eklemedim örnekteki.
Hangi sayfalarda yapacaksanız kod olan bir sayfadaki tüm kodu kopyalayıp ona yapıştırın.
Başka kodlarınız varsa ayarlarsınız yoksa çakışıp hata verebilir.

C#:

Ekli dosyalar

• tab_Enter.xlsm
    30.2 KB · Gösterim: 4
Çözüm
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar