• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Sütunda Veri Yoksa Diğer Sütundan Veri Alma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Osman Gazi

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
11
Excel V
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba arkadaşlar
Özet tabloya farklı bir sayfanın sütunundan veri alacağım ama belirttiğim sütunda veri yoksa diğer sütundan veri almak istiyorum.
Dosyayı ekledim ama kısaca açıklayayım.
Dosya da 3 sayfa var. Dersler, Veriler ve Özet Tablo
Dersler sayfasında sadece ders isimleri var ve bu ders isimleri sütununu sadece Özet Tablo sayfasında kullanıyorum.
Veriler sayfasında ise bazı derslerle ilgili ünitelere ve aylara göre bazı sayısal değerler var.
Özet Tabloya bu Veriler tablosundan bilgileri alıyorum.
Özet Tablo da derslerin yanına sütunlarda yazan ünitelerle ilgili Nisan ayı verilerini alıyorum ancak nisan ayı sütunu boşsa mart ayı verileri gelsin istiyorum ama bunu yapamadım. Basit bir formülü vardır diye düşünüyorum ama bir yeri yanlış yapıyorum herhalde.
Veriler tablosunda bilgisi olmayan derslerin bilgilerine sıfır yazabilir veya boş kalabilir hatta boş kalırsa çok daha iyi olur.
Yardımcı olursanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• Dersler.xlsx
    18.7 KB · Gösterim: 0
Merhaba arkadaşlar
Özet tabloya farklı bir sayfanın sütunundan veri alacağım ama belirttiğim sütunda veri yoksa diğer sütundan veri almak istiyorum.
Dosyayı ekledim ama kısaca açıklayayım.
Dosya da 3 sayfa var. Dersler, Veriler ve Özet Tablo
Dersler sayfasında sadece ders isimleri var ve bu ders isimleri sütununu sadece Özet Tablo sayfasında kullanıyorum.
Veriler sayfasında ise bazı derslerle ilgili ünitelere ve aylara göre bazı sayısal değerler var.
Özet Tabloya bu Veriler tablosundan bilgileri alıyorum.
Özet Tablo da derslerin yanına sütunlarda yazan ünitelerle ilgili Nisan ayı verilerini alıyorum ancak nisan ayı sütunu boşsa mart ayı verileri gelsin istiyorum ama bunu yapamadım. Basit bir formülü vardır diye düşünüyorum ama bir yeri yanlış yapıyorum herhalde.
Veriler tablosunda bilgisi olmayan derslerin bilgilerine sıfır yazabilir veya boş kalabilir hatta boş kalırsa çok daha iyi olur.
Yardımcı olursanız sevinirim.
Sosyal Bilgiler yerine Sosyal yazdığım için Sosyal Bilgiler dersinin verileri sıfır görünüyor. Onu düzeltip tekrar ekledim dosyayı arkadaşlar.
Nisan ayı bilgileri boş olan derslerin mart ayı bilgilerini almak istiyorum. Ayrıca listede ismi olmayan derslerin bilgilerine de sıfır yazmasın sıfır yerine hücreler boş kalırsa çok daha iyi olacak.
Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• Dersler.xlsx
    18.7 KB · Gösterim: 6
Bir opsiyon olarak ay isimlerini hücreden referans gösterebilirsiniz.
Bu sayfada "I1" de "Nisan" yazıyor
Bu sayfada "I2" de "Mart" yazıyor
"B2" deki formül örneği:
=EĞER(ÇOKETOPLA(DOLAYLI("Tablo6["&I1&"]");Tablo6[Ders];'Özet Tablo'!$A2;Tablo6[Ünite];'Özet Tablo'!$B$1)=0;ÇOKETOPLA(DOLAYLI("Tablo6["&I2&"]");Tablo6[Ders];'Özet Tablo'!$A2;Tablo6[Ünite];'Özet Tablo'!$B$1);ÇOKETOPLA(DOLAYLI("Tablo6["&I1&"]");Tablo6[Ders];'Özet Tablo'!$A2;Tablo6[Ünite];'Özet Tablo'!$B$1))

Yine Nisan'da verisi olanlar ile verisi olmadığı için Mart ayı değerini alanları ayırdetmek için koşullu biçimlendirme tanımlanabilir.
"B2" deki koşullu biçimlendirme formül örneği:
=ÇOKETOPLA(DOLAYLI("Tablo6["&$I$1&"]");DOLAYLI("Tablo6[Ders]");$A2;DOLAYLI("Tablo6[Ünite]");$B$1)=0
Uygulama hedefi:
=$B$2:$G$10
Biçimlendirden bir renk seçilir.

Son düzenleme:
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri