• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Sütun boş bırakmadan veri çekmek

• Konuyu Başlatan uyecik
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 8
  • Gösterim : 692
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

uyecik

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
4
Excel V
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Birinci satırda sütun başlıkları 7 başlık
İkinci satırda adetleri var ama her sütunda adet olmayabilir.

İkinci satırda adedi olanları sütun başlığı ile birlikte K sütunundan başlayarak adedini yanyana arada boşluk vermeden yazılmasını istiyorum. K sütununda A2 L sütununda C3 M Sütununda E2 gibi.
Anlaşılmamış olabilir diye bir diğer anlatım şekliyle
A,B,C,D,E,F,G sütunlarında dolu olanları K Sütunundan başlayarak yanyana sütun başlığını ve adedini yazsın. Eğer adet de sayı yoksa onu atlasın. Ama yazarken yanyana yazsın. Yani B sütununda sayı yoksa A,C,D,E,F,G gibi yazsın fakat B hücresini yazacağı yer boş olmadan C'yi yazsın.

Ekli dosyalar

• öRNEK.xlsx
    9.7 KB · Gösterim: 6
Çözüm
Sn Galapagos
Öncelikle çok teşekkür ediyorum.
Sizin yönteminizi de denedim ve çok beğendiğimi söylemeliyim.
Ayrıca, çözüme giden her yol bana göre Mükemmeldir. Bu da benim düşüncem.
Teşekkürlerimle...

365 in hakkını vermek ile ilgili de örnek vermek isterim. Yazılan formül, her zaman iyileştirilebilir.
Örneğin, yazdığım formülü, LET işlevini ve 365 in yeni işlevlerini kullanmadan yazmak da mümkünmüş. Sonradan fark ettim.
K2 hücresine
=FİLTRE(A2:G2&A3:G3;A3:G3<>"")
yazmak yeterli imiş...
Bunun aklıma gelmesi ise, az önce, formülü 365 değil de Excel2010 ve üzeri için yazmak istediğimde fark etmem ile oldu.

Geleneksel yöntemle de formülü yazarsak,
K2 hücresine yazılır ve sağa doğru kopyalanır...
Çok teşekkür ederim. Bunun sanırsam formüller ile çözülebilmesi olmayacak ki kod ile yazdınız. Bu da işimi gördü ama formülle olup olamayacağını merak ediyorum

Sanırım versiyonunuz 365 istediğiniz ekteki gibi galiba inceleyin

Ekli dosyalar

• öRNEK (5).xlsx
    11.7 KB · Gösterim: 1
Deneyiniz :

K2 hücresine :

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

k6 hücresine :

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Diğer bir seçenek olarak, (Excel365 ile çözüm)

Formüller komple dökülme verir.

Önce K2 : O2 aralığındaki verileri silin ve K2 hücresine yazın.
=LET(a;FİLTRE(A2:G3;A3:G3<>"");AL(a;1)&AL(a;-1))

Önce K6 : O6 aralığındaki verileri silin ve K6 hücresine yazın.
=LET(a;FİLTRE(A6:G7;A7:G7<>"");AL(a;1)&AL(a;-1))

Sn 52779 in çözümü çok daha pratik / anlaşılır. Onu kullanmanız daha iyi olacaktır. 365 'in hakkını tam olarak vermiş. :)

Sn Galapagos
Öncelikle çok teşekkür ediyorum.
Sizin yönteminizi de denedim ve çok beğendiğimi söylemeliyim.
Ayrıca, çözüme giden her yol bana göre Mükemmeldir. Bu da benim düşüncem.
Teşekkürlerimle...

365 in hakkını vermek ile ilgili de örnek vermek isterim. Yazılan formül, her zaman iyileştirilebilir.
Örneğin, yazdığım formülü, LET işlevini ve 365 in yeni işlevlerini kullanmadan yazmak da mümkünmüş. Sonradan fark ettim.
K2 hücresine
=FİLTRE(A2:G2&A3:G3;A3:G3<>"")
yazmak yeterli imiş...
Bunun aklıma gelmesi ise, az önce, formülü 365 değil de Excel2010 ve üzeri için yazmak istediğimde fark etmem ile oldu.

Geleneksel yöntemle de formülü yazarsak,
K2 hücresine yazılır ve sağa doğru kopyalanır.
=EĞERHATA(İNDİS($A$2:$G$2&$A$3:$G$3;TOPLAMA(15;6;(SÜTUN($A$2:$G$2)-SÜTUN($A$2)+1)/($A$3:$G$3<>"");SÜTUNSAY($A$2:A$2)));"")

Tekrardan teşekkürlerimle...

Çözüm
Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Körün istediği bir göz Allah verdi iki göz gibi oldu bu iş. Demek ki bir sürü yöntem ile çözülebilmekteymiş.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri