• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Soru stok kodu oluşturma

A. Gnş

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
29
Excel V
Office 2013 TR
Konuyu Başlatan
Arkadaşlar merhaba
Excelde, belirli algoritmayı takip eden 12 haneli stok kod listesi oluşturmak istiyorum.
Bunun için elinde örnekler olan paylaşabilir mi.

Yapmak istediğim,
Excel Sayfa1 de, a sütunundaki her satıra filtre düğmesi koymak,
Misal, Üretim düğmesine bastığımda alt kategori "hammadde, temizlik, labaratuvar, sarf"
Hammadde düğmesine bastığımda alt kategori "fiero, dondo, tatki, mildo" ürünlerini çıkaracak şekilde bir şablon yapmak istiyorum.
Ana katogoriden en alt katogoriye kadar 12 basamaklı olacak,alt katogorilere gittikça satır sayısı fazlalaşacak.

Yapmak istediğim şablona benzer şablonu olan, yada yardımcı olabileceklere şimdiden teşekkür ediyorum

Ekli dosyalar

• kod oluşturma.xlsx
    12.2 KB · Gösterim: 4
Yanlış mı anlıyorum yoksa gerçekten 12 adet alt kategoriye mi sahipsiniz?

Deneyiniz

Ekli dosyalar

• kod oluşturma.xlsx
    23 KB · Gösterim: 4
124.410.000.025ÜRETİMTEMİZLİKMİLDOKAHVESADE
111.1326.00.000ÜRETİMHAMMADDEFİERODONDURMALİMON

Üstteki sizin oluşturduğunuz kod, alttaki benim. Benimkinde noktaların yeri kayık.132 den sonra nokta koyması gerekirken 1326 dan sonra nokta koyuyor

1719910418640.png
Merhaba
1) Hücre biçimlendirmeden resimdeki gibi deneyin
2 ) =+METNEÇEVİR(W10;"000.000.000.000") formülünü kullanın,

benim gönderdiğim tablo otomatik stok kodu üretiyor ve noktalama yapıyor

12 rakamlı kod demem lazımdı, yanlış yazmışım, Kusura bakmayın
Ne yapmaya çalıştığınızı tam olarak anlamamakla birlikte;
Stoklara otomatik kod getirmek için önce pseudo kod yazmak lazım. Neyin ihtiyaçlar dahilinde olup olmadığını anlamak lazım.

Mesela stok kodu içinde kategori, alt kategori gibi özelliklerin belli bir alanda temsili olacak mı?
stok türüne göre ayrımı stok kodunda yapmak istiyor musunuz?
Harf kullanılacak mı? Sadece rakamlardan mı oluşacak?

Kendim de çalıştığım iş dolayısıyla Cari, Stok takibi yapıyorum. Çalıştığım işte stok takibini aşağıdaki örnekte olduğu gibi yapıyoruz.

150 - Hammadde
151 - Yarı Mamul
152 - Mamul
153 - Ticari Mallar
157 - Diğer Stoklar

yukarıdaki koşullarda stok türüne göre ilk üç rakamı ayarlıyoruz,

Daha sonra kategori ve alt kategori durumlarına göre diğer alanlar da şekillenmeye başlıyor.
Kategorileriniz aşağıdaki gibi diyelim;
KategoriIDKategoriKoduKategoriAdi
101Manav
202Kırtasiye
303Elektronik

Diyelim ki stok kategorisi manav ve ticari mal olsun ilk görüntü aşağıdaki gibi olacak;
153.01

Manava ait alt kategoriler de Sebze, Meyve olsun Sebze için 01, meyve için 02 diyelim diyelim:
153.01.02 bu kod bize stoğun ticari mal olduğunu, manav olduğunu ve alt kategori olarak da mevye alt kategorisinde olduğunu gösteriyor.

Daha da çeşitlendirerek gidilebilir ama kabaca mantığı anlatmak için yeterli olduğunu düşünüyorum.
Bundan sonrası için alt kategorilerinizde olabilecek maksimum ürün sayısına göre en son bir kod daha belirlenir. Bu 3, 4, 5 basamaklı gibi çeşitli seçenekler ihtiyacınıza göre belirlenir.

Örnek olarak diyelim ki kiraz için 153.01.02.001 kodu verdiniz bir sonraki meyve stoğu için 153.01.02.002 kodu ile devam edebilir.

Böylece stok kodundan stoğunuza ait pek çok bilgiyi ilk bakışta anlayabilirsiniz.

Bu konuda pek çok algoritma kullanılıyor, en doğrusu budur gibi bir çıkarım da yok elimizde.

Benim size yukarıda bahsettiğim mantık muhasebede bulunan tek düzen hesap planında muhasebe tarafında uygulanan yöntem.

Mesela siz 3 basamaklıya çıkacak kadar kategoriye ya da alt kategoriye sahipsinizdir, bu durumda rakamlarla takip etmek zor olacaktır. Bunun yerine kategori adlarının kısaltılmış halleri stok kodu alanında yer alabilir.

Bu duruma çözüm için şöyle bir mantık geliştirilebilir;
manav kategorisi için MNV gibi bir kod ürün kodunuzda yer alabilir. Yine alt kategoride sebze için SBZ meyve için MYV gibi kısaltmalar kullanılabilir. Bütün bunların en altında ise yine rakamla ya da harf ile gidilebilir. kiraz için KRZ vişne için VŞN gibi durumlar olabilir.

Son düzenleme:
Ne yapmaya çalıştığınızı tam olarak anlamamakla birlikte;
Stoklara otomatik kod getirmek için önce pseudo kod yazmak lazım. Neyin ihtiyaçlar dahilinde olup olmadığını anlamak lazım.

Mesela stok kodu içinde kategori, alt kategori gibi özelliklerin belli bir alanda temsili olacak mı?
stok türüne göre ayrımı stok kodunda yapmak istiyor musunuz?
Harf kullanılacak mı? Sadece rakamlardan mı oluşacak?

Kendim de çalıştığım iş dolayısıyla Cari, Stok takibi yapıyorum. Çalıştığım işte stok takibini aşağıdaki örnekte olduğu gibi yapıyoruz.

150 - Hammadde
151 - Yarı Mamul
152 - Mamul
153 - Ticari Mallar
157 - Diğer Stoklar

yukarıdaki koşullarda stok türüne göre ilk üç rakamı ayarlıyoruz,

Daha sonra kategori ve alt kategori durumlarına göre diğer alanlar da şekillenmeye başlıyor.
Kategorileriniz aşağıdaki gibi diyelim;
KategoriIDKategoriKoduKategoriAdi
101Manav
202Kırtasiye
303Elektronik

Diyelim ki stok kategorisi manav ve ticari mal olsun ilk görüntü aşağıdaki gibi olacak;
153.01

Manava ait alt kategoriler de Sebze, Meyve olsun Sebze için 01, meyve için 02 diyelim diyelim:
153.01.02 bu kod bize stoğun ticari mal olduğunu, manav olduğunu ve alt kategori olarak da mevye alt kategorisinde olduğunu gösteriyor.

Daha da çeşitlendirerek gidilebilir ama kabaca mantığı anlatmak için yeterli olduğunu düşünüyorum.
Bundan sonrası için alt kategorilerinizde olabilecek maksimum ürün sayısına göre en son bir kod daha belirlenir. Bu 3, 4, 5 basamaklı gibi çeşitli seçenekler ihtiyacınıza göre belirlenir.

Örnek olarak diyelim ki kiraz için 153.01.02.001 kodu verdiniz bir sonraki meyve stoğu için 153.01.02.002 kodu ile devam edebilir.

Böylece stok kodundan stoğunuza ait pek çok bilgiyi ilk bakışta anlayabilirsiniz.
bahsettiğiniz algoritmayı oluşturmaya çalışıyorum
xxx.xxx.xxx.xxx şeklinde stok kodu oluşturacağım

Bu algoritmayı oluşturmak çok basit ama algoritmanızın son basamağını formül ile halletmek çok zor. Açıkçası formüller uzmanlık alanım değil, yapılabiliyor mu bir fikrim yok.

Böyle bir şeyi kod ile yapmak mümkün ama bu seferde nerede yapacağınızı bilmemiz lazım. Çalışma sayfasında mı yöneteceksiniz? UserFormlarda mı yöneteceksiniz? Stok Ekle, Stok Düzenle vb. operasyonları nasıl yöneteceksiniz? Bunlar ciddi sorular. Bu sorulara cevap vermeden burada çözüm üretmek boşa kürek çekmek gibi olacak.

Örneği kendi sisteminize uydurabileceğinize inanıyor ve yine de bir örnek olsun istiyorsanız vermiş olduğunuz bilgiler üzerinden bir şeyler yürütülebilir.

Bir de stok türüne göre ayrı kategoriler de söz konusu olabilir. Böyle bir şeye ihtiyaç var mı onu da bilmemiz gerekiyor.

UserForm ile bir örnek

Ekli dosyalar

• Book1.xlsm
    29.9 KB · Gösterim: 4
Geri