Çözüldü Son 7 Gün Öne Çıkarma Hakkında

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

kpssteknik

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
20
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba Arkadaşlar Daha Önce açmıştım ama formül olarak kafam karıştı ben Anasayfa idi şuan sekme Adını Veri Merkezi Olarak değiştirince tüm formüller gitti bunu daha iyi nasıl geliştirebilirim yada formül hakkında bilgi verirmisiniz tekrardan

Anasayfa İsmi Şuan " VERİ MERKEZİ " olarak değiştirildi formüllerde malasef hataya düştü başka yoluyla geliştirme yapabilirmiyim yada aynı formülde neyi değiştirirmem gerek

Ekli dosyalar

• Son 7 Gün.xlsx
    14.6 KB · Gösterim: 5
Çözüm
Selamlar,
Her ne kadar sorunuzu tam anlayamamış olsam da,
gördüğüm kadarıyla Veri getirme işlemini DOLAYLI işlevi ile yapmaktasınız..
DOLAYLI işlevinde, sayfa adları önemlidir.
** Bilgilendirme sayfasında, DOLAYLI işlevleriyle, VERİ MERKEZİ sayfasının L - M - N - O kolonlarındaki hücrelerden referans alınmaktadır.
L - M - N - O kolonlarında ise, formüllerde ANASAYFA yazdırılmakta... Bunların değiştirilmesi gerekmekte....

Değiştirme için :
L3 hücresini seçin...
Giriş >>> Bul ve Seç >>> Değiştir

1633637030101.png

Aranan ANASAYFA!
Yeni değere 'VERİ MERKEZİ'!
yazın ve Tümünü Değiştir e basın....

DOLAYLI işlevinde Sayfa adları önemlidir demiştim....
Eğer VERİMERKEZİ şeklinde Boşluk verilmeden yazılsaydı öndeki ve Ünlem işareti...

muratboz06

Uzman
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
269
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Sayfa ismi değişince formüllerdeki sayfa değişkeni genelde otomatik değişir (metin birleştirme yapılarak sayfa ismi manuel yazılmadıysa). Office 2010 da belki bu özellik yoktur.
Eki inceleyiniz.

Ekli dosyalar

• Son 7 Gün.xlsx
    14.6 KB · Gösterim: 5

52779

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,489
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Selamlar,
Her ne kadar sorunuzu tam anlayamamış olsam da,
gördüğüm kadarıyla Veri getirme işlemini DOLAYLI işlevi ile yapmaktasınız..
DOLAYLI işlevinde, sayfa adları önemlidir.
** Bilgilendirme sayfasında, DOLAYLI işlevleriyle, VERİ MERKEZİ sayfasının L - M - N - O kolonlarındaki hücrelerden referans alınmaktadır.
L - M - N - O kolonlarında ise, formüllerde ANASAYFA yazdırılmakta... Bunların değiştirilmesi gerekmekte....

Değiştirme için :
L3 hücresini seçin...
Giriş >>> Bul ve Seç >>> Değiştir

1633637030101.png

Aranan ANASAYFA!
Yeni değere 'VERİ MERKEZİ'!
yazın ve Tümünü Değiştir e basın....

DOLAYLI işlevinde Sayfa adları önemlidir demiştim....
EĞER VERİMERKEZİ şeklinde Boşluk verilmeden yazılsaydı öndeki ve Ünlem işareti öncesi ( ' ) kesme işaretlerine gerek olmadan VERİMERKEZİ! şeklinde yazılması yeterli olacaktı.
Ancak, sizin sayfa adı yazımınızda BOŞLUK bulunmakta ve VERİ MERKEZİ şeklinde yazılmakta. Bu durumda (Boşluk olduğundan dolayı) kesme işaretleri zorunlu kullanılmalıdır. O nedenle 'VERİ MERKEZİ'! şeklindedir.

Çözüm

52779

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,489
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Ben teşekkür ediyorum....

Belki farklı yorumluyorumdur, ama, DOLAYLI işlevi kullanmaksızın (DOLAYLI işlevi hem Volatile ve hem de performans açısından zor bir işlevdir)
Ad Tanımlamaları kullanıp, dinamik alan oluşturup bu tanımlanan adları da formülde kullanarak ekteki dokumanı yapmaya çalıştım.

DİZİ Formül ile sıralamalı olarak, Son X Gün şeklinde olanları bir yardımcı kolonda kullanarak listedeki sıra no bulduruldu. Bu sıra no ile de İNDİS KAÇINCI ile veriler getirildi.

Not : Yardımcı kolon olmadan da yapılabilir. Ancak, aynı dizi formülü her hücrede hesaplatmak exceli yoracaktır.
Liste 1000 satırdan fazla ise, dizi formül yerine belki 2 kolon yardımcı kullanmak da çözüm olabilir.

Ekteki dosyayı incelersiniz...
(Belki de yanlış yorumlamışımdır sorunuzu)

Ekli dosyalar

• Son 7 Gün.xlsx
    16.2 KB · Gösterim: 10
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar