• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Sıralı Olmayan Karışık Tabloda Hesaplama

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Ahmet Bey

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
9
Excel V
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
👋 Merhabalar değerli hocalarım;
Paylaştığım excel dosyasında, sağ taraftaki alt alta sıralı olarak listelenmiş IJV Kodlu sarı hücrelerin, fiyat sütunundan alınarak hesaplanan, S2 hücresindeki Standart Sapma ve S3 hücresindeki Ortalama sonuçlarının, soldaki diğer tablo verileri ile, H2 ve H3 hücrelerine de, aynı doğru değer sonuçlarıyla gelmesini istiyoruz. Fakat sol taraftaki tabloda, IJV Kodları, alt alta olmayıp, arada başka kodlu hücreler olduğu için, sağ taraftaki tabloda olduğu gibi, sadece normal Standart Sapma ve Ortalama formüllerini kullanarak, doğru sonuca ulaşamıyoruz. Verilerin karışık olduğu sol taraftaki tabloda, bunu nasıl yapabiliriz değerli üstadlarım?

Ekli dosyalar

• Sıralı olmayan karışık tabloda hesaplama.xlsx
    13.5 KB · Gösterim: 3
Bu işinizi görür mü ?

Ekli dosyalar

13.6 KB · Gösterim: 1
Bu işinizi görür mü ?
maalesef formülün uygulanacağı excel dosyası, binlerce satırdan oluşmakta ve hesaplama yapmak için, ayrı bir sayfa ayırma imkanımızda yok hocam. Ayrıca "=STDSAPMA.S(Sayfa1!B9:B30)" formülünde, Kod sütununda arama, B9'dan değil, B2'den başlaması gerekiyor hocam.

yani başka bir sayfa veya hücre yardımı olmadan, sadece bir H2 ve H3 hücrelerine yazacağımız formülle bunu halletmemiz gerekiyor.

İlk gün 8 nci ay'ın 1'i son gün ise 20'si olarak belirtmişsiniz. Bende ona göre yaptım. Size diğer sayfada A1 ve B1 hücrelerinde tercih imkanı bırakmıştım. Yani ilk gün 1 ve son gün 20 rakamları benim yaptığımda sabit değil. Değişken. Ay da öyle. Değişken. Tabiki program sizin. Ben makro bilmem. Makro bilen bir kardeşimiz mutlaka yardımcı olacaktır.

İlk gün 8 nci ay'ın 1'i son gün ise 20'si olarak belirtmişsiniz. Bende ona göre yaptım. Size diğer sayfada A1 ve B1 hücrelerinde tercih imkanı bırakmıştım. Yani ilk gün 1 ve son gün 20 rakamları benim yaptığımda sabit değil. Değişken. Ay da öyle. Değişken. Tabiki program sizin. Ben makro bilmem. Makro bilen bir kardeşimiz mutlaka yardımcı olacaktır.
Tahminimce makroya, başka bir sayfaya ve hücreye gerek kalmadan, sadece bir formülle, değerli hocalarımız yardımcı olacaktır diye düşünüyorum, üstadlarımıza şimdiden teşekkürlerimi sunarım efendim.

merhabalar
Formül L-M-N sütunların uygulanmıştır kontrol edermisiniz

Ekli dosyalar

15.4 KB · Gösterim: 5
merhabalar
Formül L-M-N sütunların uygulanmıştır kontrol edermisiniz
hocam indirip kontrol ettim ama, yaptıklarınızı kaydetmeden yüklediniz buraya sanırım. Çünkü dosya, aynen benim buraya yüklediğim halde hocam 🙂

Çözüm
standart sapma için
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
ortalama için
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
(dizi formül ctrl+shift+enter)

Dosyayı silmiştim. Yazılan formül doğru sonuç verdi mi ?

Dosyayı silmiştim. Yazılan formül doğru sonuç verdi mi ?
Hocam doğru sonuç veriyor, fakat G2 ve G3, formülün kullanılacağı yerde, her zaman değişken bir hücre olacağı için, formülün içinde ($B$2:$B$30=B2) dersek, aralıkta sadece liste başında B2'de hangi kod varsa, onu arar, ama B2 yerine devamlı değişken olan G2 olması gerekmezmi diye sormuştum, umarım doğru sorabildim hocam. Yerinde görebilmeniz için, dosyayı alta ekledim hocam.

Ekli dosyalar

• Sıralı olmayan karışık tabloda hesaplama 2.xlsx
    14.3 KB · Gösterim: 2
Tamamıyla haklısınız , gece kafasıyla yapmıştım. B2 ve B3 ü dediğiniz gibi G2 - G3 olarak düzeltmelisiniz.

Tamamıyla haklısınız , gece kafasıyla yapmıştım. B2 ve B3 ü dediğiniz gibi G2 - G3 olarak düzeltmelisiniz.
peki hocam en son yüklediğim dosyada, 1. Yol ve 2. Yol diye, sizin ve diğer değerli hocamızın Eğer fonksiyonu ile yaptığını karşılaştırırsak, en az hangisi bilgisayarı kasar? Yani sadece bu formülü bile, binlerce hücrede kullanacağımız, uzun bir excel dosyasında kullanacağımız için, bu da önemli hocam, yoksa doğru sonuç verdikten sonra, tabiki farketmez ama bizim için, en az kasan formülü kullanmak önemli mecburen hocam, tüm hocalarımızın emeklerine sağlık, saygılarımla.

Ben 365 sürümüne uygun işlevler ile örnekledim. diğer işleve göre daha HIZLI olmayabilir ama daha YAVAŞ değildir.

Veriye göre değişir. Çok fazla veri ile çalışacaksanız FİLTRE az veri ile çalışacaksanız EĞER tercih ediniz

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri