• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Şifreli Yazı

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

hakki83

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
216
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Selamlar

Bir çalışma yapmak istedim.
Konu: Şifreli Yazı

İki kişi arasında aynı dosya mevcut olacak.

İlk önce, bilgisayar klavyesindeki görünen harflere, karıştırılmış harfler tayin edileceK (Sayfa1).

Birbirlerine gönderecekleri mesajı; bu excel dosyası ile şifreli hale getirecekler (Sayfa2).

Birbirlerinden gelen şifreli mesajı bu excel dosyası ile okunur hale getirecekler (Sayfa3).

Tabi bunun gibi farklı onlarca çeşit dosya yapılabilir. İlk aklıma geleni yaptım.

Böyle bir dosya için kod oluşturabilir miyiz?

Ekli dosyalar

• örnek dosya.xlsm
    19.6 KB · Gösterim: 2
Bu kişiler aynı bilgisayarda mı çalışıyor?
Tine iki kişi aynı dosyada mı çalışıyor ?
Ali Cimri Hocam şöyle canlandırayım.

Aslında eğlencelik düşündüğüm bir çalışmaydı. Ama hiç belli olmaz.

Bir kişiye özel bir mesaj göndermek istediğimizde, böyle bir dosya belki işe yarayabilir.

Diyelim ki iki kişi birbirlerine yazı gönderiyorlar. Ve bu makrolu Excel dosyası iki tarafta da var.

Mesajı şifreleyip gönderdiğimiz için sadece bu dosyaya sahip kişiler bu yazıyı okuyabilecek haliyle.

Diledikleri zaman harflerin karşılıklarını değiştirebilirler.

Diyeceksiniz ki; “Excel dosyasını şifreleyip göndersinler”

Doğru, ben olsam ben de excel dosyasını şifreleyip gönderirim karşı tarafa; fakat dediğim gibi biraz eğlencelik bir çalışma.

Hocam tam boşluk, nokta virgülü unuttum diye mesaj yazcaktım, dosyanızı gördüm, siz eklemişsiniz.

Emeğinize sağlık, fakat denemeler yaptım, sayfa3 te şifreli mesajı yapıştırdım, çevirmedi.
Sayfa2’de de denedim, bu sefer de kodda hata verdi. Nerede hata yaptım acaba.

Ali Cimri hocam emeğinize sağlık çok güzel olmuş.

Satır atlama alt enter’i de ben ilave ettim. Tabi karşılığı yine alt enter oldu.

Fakat;
Gördüğüm iki şey kaldı, bilmiyorum çözülebilir mi,

— Küçük harfle yazılan yazılar, küçük harfle çevrilmesi gerekirken, büyük harfle çevriliyor.

— Küçük ve büyük A harfinin karşılığında, küçük ve büyük I harfi olduğu için ve küçük ı harfi VBA’ya tam uymayan bir harf olduğu için;

kelimenin tamamını büyük de yazsak,
tamamını küçük de yazsak,
A harfleri küçük olarak çevriliyor.

Bilmiyorum bu düzeltilebilir mi?
:)

Sadece büyük harfler kaldı gerisini sildim. normal yazıyı büyük harfle yazın.

Ekli dosyalar

• örnek dosya.xlsm
    25.6 KB · Gösterim: 7
Çözüm
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri