• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Sayılar içinden en yakın 3 değeri bulup satırları ile beraber çekme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

emrah_efe

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
1
Excel V
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
eklediğim excel dosyasının içinde ayrıntılı olarak yazdığım gibi sayfa2den sayfa1e en yakın 3 sayı değerini bulup çekmemiz gerekiyor ama üst ve alt satırlarıyla birlikte. yardımcı olacak biri varsa seviniriz. şimdiden teşekkür ederiz.

Ekli dosyalar

• EN YAKIN DEĞERİ ÇEKME.xlsx
    28.1 KB · Gösterim: 4
Çözüm
Selamlar,
Sayfa2 deki 6. satırdaki değerler Karekök işleviyle yapıldığından birbirlerine EŞİT (yani tekrarlayan) değerler olmadığını varsayıyorum.
Buna göre, kullanılan formüle örnek olması açısından
1. Küçük değer olarak L değeri için
=İNDİS(Sayfa2!$C3:$CX3;KAÇINCI(KÜÇÜK(Sayfa2!$C$6:$CX$6;1);Sayfa2!$C$6:$CX$6;0))
şeklinde formül yazılıp aşağıya doğru 2 satıra kopyalandı.
2. ve 3 küçük değerler için formüldeki Kırmızı yazılan 1 yerine 2 ve 3 yazılarak diğer formüller elde ediliyor.

Gerek tekrarlayan ve gerekse tekrarlanmayan değerler için, alternatif olarak sayfa2 de 1. satırı Yardımcı Satır olarak kullanılan durumu da ekledim. İncelersiniz. Kullanmak istemezseniz de silebilirsiniz...
Selamlar,
Sayfa2 deki 6. satırdaki değerler Karekök işleviyle yapıldığından birbirlerine EŞİT (yani tekrarlayan) değerler olmadığını varsayıyorum.
2. ve 3 küçük değerler için formüldeki Kırmızı yazılan 1 yerine 2 ve 3 yazılarak diğer formüller elde ediliyor.

Gerek tekrarlayan ve gerekse tekrarlanmayan değerler için, alternatif olarak sayfa2 de 1. satırı Yardımcı Satır olarak kullanılan durumu da ekledim. İncelersiniz. Kullanmak istemezseniz de silebilirsiniz. (Yardımcı satır ile elde edilen sonuçlar 18. satıra yazıldı.)

Not : Tekrarlayan durumlar için, üstte verilen formülde değişiklik yapılıp Dizi formül yazılması gerekmekte. Eğer tekrarlayan değerler oluyorsa ve yardımcı satır kullanmadan üstte yazılan formül gibi bir formül istenirse gerekli düzenleme yapılabilir.

Ekteki dosyayı incelersiniz.

Ekli dosyalar

29.5 KB · Gösterim: 3
Çözüm
eklediğim excel dosyasının içinde ayrıntılı olarak yazdığım gibi sayfa2den sayfa1e en yakın 3 sayı değerini bulup çekmemiz gerekiyor ama üst ve alt satırlarıyla birlikte. yardımcı olacak biri varsa seviniriz. şimdiden teşekkür ederiz.
=KÜÇÜK(Sayfa2!C6:CX6;1) fonksiyonu ile istediğiniz en küçük sayıyı bulabilirsiniz. Sondaki 1 rakamı en küçük 1.sayı demektir. 2 yazılırsa en küçük 2. sayıyı verir.

Ekli dosyalar

27.2 KB · Gösterim: 1
Selamlar,

Gerek tekrarlayan ve gerekse tekrarlanmayan değerler için, alternatif olarak sayfa2 de 1. satırı Yardımcı Satır olarak kullanılan durumu da ekledim. İncelersiniz. Kullanmak istemezseniz de silebilirsiniz. (Yardımcı satır ile elde edilen sonuçlar 18. satıra yazıldı.)

Not : Tekrarlayan durumlar için, üstte verilen formülde değişiklik yapılıp Dizi formül yazılması gerekmekte. Eğer tekrarlayan değerler oluyorsa ve yardımcı satır kullanmadan üstte yazılan formül gibi bir formül istenirse gerekli düzenleme yapılabilir.

Ekteki dosyayı incelersiniz.
çok teşekkür ederiz. yaptığınız çalışma sizin için belki küçük olabilir ama bizim için sonuca ulaşabilecek büyük bir çalışma oldu.

Ben teşekkür ediyorum...
Yardımcı olabildiğime inanın çok sevindim.
Teşekkürlerimle...

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri