• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Sayı değerinin toplamını alt üst değerini formülü

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Kokorecci

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
57
Excel V
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
ekdekii dosyada içeriğini yazdım yardımcı olursanız sevınırım

Ekli dosyalar

• alt üst.xlsx
    143.6 KB · Gösterim: 19
Çözüm
Neyse, zaten anlamadığımı, anladığım kadarıyla bir şeyler yapmaya çalıştığımı belirtmiştim. Sanıyorum, hata yapmışım cevap vermekle...

Yine de yazdıklarınıza cevap vereyim...

hocam normal SATIR olarak formül yapamazmııyz örnekdeki rengliler gibi formül bu örnek bir dosya idi ana dosyada 100 binin üzerinde bir SATIR var bu formulu uygulamak cok mkasar dosyayı
böyle değilde şu şekilde yapabilirmiyiz
Siz isterseniz öyle yapın.
Dosyanızı açtığımda ilk gördüğüm olay, 12-1 gibi bir skorda değerlendirmeyi doğru yapmıyor ibaresi oldu.
O nedenle de, SOLDAN(B3;1) (ilk rakamı alır 12 - 1 için sonuç 1) yerine ARA(999;--SOLDAN(B3;SATIR($1:$10))) (Başlangıçtaki sayıyı alır 12 - 1 için 12) formülü...
herhalde çok zor işin içinden çıkamdık sanırsam

Selamlar,
Ne yazık ki, hiç anlamadığım konular...
Açıklamalarınızı da defalarca okumama rağmen yine de anlayamadım desem doğruyu söylemiş olurum.

Yine de, anladığım kadarıyla bir şeyler yaptım.
Belki fikir verebilir.

Ekli dosyalar

• alt üst.xlsx
    150.1 KB · Gösterim: 3
Selamlar,
Ne yazık ki, hiç anlamadığım konular...
Açıklamalarınızı da defalarca okumama rağmen yine de anlayamadım desem doğruyu söylemiş olurum.

Yine de, anladığım kadarıyla bir şeyler yaptım.
Belki fikir verebilir.
hocam normal satır olarak formül yapamazmııyz örnekdeki rengliler gibi formül bu örnek bir dosya idi ana dosyada 100 binin üzerinde bir satır var bu formulu uygulamak cok mkasar dosyayı
1675370463826.png

1675370515171.png

evsahibi /deplasman 1,5 alt üstler hatalı
örnek
1-3 (deplasman 1,5 alt
3-2 ev 1,5 alt diyor
yani soldaki sayı toplamı 2 den yüksekse ev sahibi 1,5 üst eğer soldaki sayı değeri 2 den düşükse ev sahibi 1,5 alt
aynı heseblamada sağdaki sayı değerinin toplamı

Neyse, zaten anlamadığımı, anladığım kadarıyla bir şeyler yapmaya çalıştığımı belirtmiştim. Sanıyorum, hata yapmışım cevap vermekle...

hocam normal SATIR olarak formül yapamazmııyz örnekdeki rengliler gibi formül bu örnek bir dosya idi ana dosyada 100 binin üzerinde bir SATIR var bu formulu uygulamak cok mkasar dosyayı
Dosyanızı açtığımda ilk gördüğüm olay, 12-1 gibi bir skorda değerlendirmeyi doğru yapmıyor ibaresi oldu.
O nedenle de, SOLDAN(B3;1) (ilk rakamı alır 12 - 1 için sonuç 1) yerine ARA(999;--SOLDAN(B3;SATIR($1:$10))) (Başlangıçtaki sayıyı alır 12 - 1 için 12) formülü kullanıldı. Aynı olay 1 - 12 olayında da ARA(999;--SAĞDAN(B3;SATIR($1:$10))) formülüyle sondaki sayı bulunuyor Sonuç da 12 oluyor.
Yine de bir öneri
Eğer 12-1 ya da 12 - 1 gibi aralarda hep "-" varsa
--SOLDAN(YERİNEKOY(B3;"-";" ");2) Yani "-" yerine " " (1 boşluk) konulabilir
--SAĞDAN(YERİNEKOY(B3;"-";" ");2)

Buradaki SATIR(1:10) normalde çok büyük bir performans kaybı yaratmaz. Ama sizin dosyanız normal değil. Satır adedi 100.000 den fazla diyorsunuz. Bu bilgiyi, ilk soru mesajınızda yazsaydınız, kesinlikle cevap vermezdim. Çünkü hangi formülü yazarsanız yazın, EĞER işlevi bile, bu kadar satırda performans kaybına neden olacaktır.
100.000 gibi çok satırda, çözümü, dizi yöntemleri olan makroda aramalısınız.

Not : SATIR(1:10) anlamını görmek istiyorsanız eğer, formülün bulunduğu hücreyi seçin. Formül çubuğunda, formülde, SATIR(1:10) yazan kısmı seçip F9 basın. Göreceğiniz olay {1\2\3\4\5\6\7\8\9\10} dizisidir. Bu da şu demektir. 12-1 için 4 karakter vardır ve {1\2\3\4\5\6\7\8\9\10} dizisi kullanılarak sonuç üretecektir. Yani SOLDAN için 12-1 için çalışıp 1, 12, 12-, 12-1, 12-1..... değerleri üretecek demektir. ARA ile de HATA dan önceki son sayı bulunacağından 12 ibaresine kadar (yani 2. üretilen değer) bakacak ve 12 sonucunu verecektir. İşte SATIR(1:10) anlamı.... 1-0 için SATIR(1:3) yeterli. Örneğin 12 - 10 için SATIR(1:7) yeterli... Ancak sizin verilerde bir standart var mıdır bilinmediğinden (belirtmediğinizden) dolayı SATIR(1:10) alındı...

evsahibi /deplasman 1,5 alt üstler hatalı
örnek
1-3 (deplasman 1,5 alt
3-2 ev 1,5 alt diyor
yani soldaki sayı toplamı 2 den yüksekse ev sahibi 1,5 üst eğer soldaki sayı değeri 2 den düşükse ev sahibi 1,5 alt
aynı heseblamada sağdaki sayı değerinin toplamı

Önceki mesajımda da dediğim gibi, açıklamalarınızı defalarca okumama rağmen anlayamıyorum... Kendi yorumuma göre cevap yazmaya çalıştım.
Bu mesajınızda da aynı olayım var maalesef... Anlayamıyorum...

Belki şöyle olabilir.
İstemeseniz de yine ARA işlevleriyle.....

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Ben burada bırakıyorum konuyu...
Siz istediğiniz yönde formüle edebilir / makro çözümü arayabilirsiniz.
Kolay gelsin...

Çözüm

O nedenle de, SOLDAN(B3;1) (ilk rakamı alır 12 - 1 için sonuç 1) yerine ARA(999;--SOLDAN(B3;SATIR($1:$10))) (Başlangıçtaki sayıyı alır 12 - 1 için 12) formülü kullanıldı. Aynı olay 1 - 12 olayında da ARA(999;--SAĞDAN(B3;SATIR($1:$10))) formülüyle sondaki sayı bulunuyor Sonuç da 12 oluyor.
Yine de bir öneri
Eğer 12-1 ya da 12 - 1 gibi aralarda hep "-" varsa
--SOLDAN(YERİNEKOY(B3;"-";" ");2) Yani "-" yerine " " (1 boşluk) konulabilir
--SAĞDAN(YERİNEKOY(B3;"-";" ");2)

Buradaki SATIR(1:10) normalde çok büyük bir performans kaybı yaratmaz. Ama sizin dosyanız normal değil. Satır adedi 100.000 den fazla diyorsunuz. Bu bilgiyi, ilk soru mesajınızda yazsaydınız, kesinlikle cevap vermezdim. Çünkü hangi formülü yazarsanız yazın, EĞER işlevi bile, bu kadar satırda performans kaybına neden olacaktır.
100.000 gibi çok satırda, çözümü, dizi yöntemleri olan makroda aramalısınız.

Not : SATIR(1:10) anlamını görmek istiyorsanız eğer, formülün bulunduğu hücreyi seçin. Formül çubuğunda, formülde, SATIR(1:10) yazan kısmı seçip F9 basın. Göreceğiniz olay {1\2\3\4\5\6\7\8\9\10} dizisidir. Bu da şu demektir. 12-1 için 4 karakter vardır ve {1\2\3\4\5\6\7\8\9\10} dizisi kullanılarak sonuç üretecektir. Yani SOLDAN için 12-1 için çalışıp 1, 12, 12-, 12-1, 12-1..... değerleri üretecek demektir. ARA ile de HATA dan önceki son sayı bulunacağından 12 ibaresine kadar (yani 2. üretilen değer) bakacak ve 12 sonucunu verecektir. İşte SATIR(1:10) anlamı.... 1-0 için SATIR(1:3) yeterli. Örneğin 12 - 10 için SATIR(1:7) yeterli... Ancak sizin verilerde bir standart var mıdır bilinmediğinden (belirtmediğinizden) dolayı SATIR(1:10) alındı...

Önceki mesajımda da dediğim gibi, açıklamalarınızı defalarca okumama rağmen anlayamıyorum... Kendi yorumuma göre cevap yazmaya çalıştım.
Bu mesajınızda da aynı olayım var maalesef... Anlayamıyorum...

Belki şöyle olabilir.
İstemeseniz de yine ARA işlevleriyle.....

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Ben burada bırakıyorum konuyu...
Siz istediğiniz yönde formüle edebilir / makro çözümü arayabilirsiniz.
Kolay gelsin...
teşekkür ederim hocam sağolun

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri