• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Sayı değeri karmaşık bulma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Kokorecci

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
58
Excel V
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
merhaba ustalarım iyi akşamlar
bir konuda yardımınızı istiyorum
şu şekilde 5 haneli A1 satırında sayı degerim var örnek
01235 yani bu değerler 0 ile 9 arasında ama bu a1 satırındaki değerin başka bir (b1)sutunda yaklasık 1000 ne geckın degerım var
b sutunundakı degerlerı şu şekilde nasıl buldururum karmaşık gelebilir ama genede yuardımcı olursanız sevinirim

01235 bu a1 satrındakı sayım
10253
50123
05321
15203
35210
30521

bunun gibi (B) Sütünundaki değerleri nasıl buldurabilirim

Çözüm
tam bu sekılde ama uyguladım değişik sayı degerlerınıde getirdi, 01342 gibi içinde olmayan sayı degerınıde buldu
Değişik sayı değerlerini getirmesi NORMAL...
Örnek eklenmemiş olan sorunuzda (1 nolu mesaj) verdiğiniz sayılara bakıldığında
Her rakam, sayıda yalnızca 1 defa kullanılıyor. (ve verilen formül de bu duruma göre yazıldı)

Oysa ki, eklediğiniz dosyada aynı rakam 1 den fazla kullanılabiliyor. Yani, bir rakam sayı içinde bir çok defa bulunabiliyor.

(b1)sutunda yaklasık 1000 ne geckın degerım var
1000 i geçkin değer derken, dosyanızdaki satır adedi 152.256... Evet bini biraz geçmiş...

Dosyanızın boyutu büyük olduğundan çözüm dosyasını eklemiyorum. Siz formülü...
merhabalar
biraz karmaşıklan açıklanmış gibi yada ben anlayamadım
* a1 hücresinde bulunun değeri b sutünunda varsa nerede olduğunumu bulmak istiyoruz
** sadece a1 hücresindeki değerimi arayacaz

örneği kontrol edermisiniz acaba

Ekli dosyalar

• örnek.xlsx
    10.5 KB · Gösterim: 2
Merhaba sorunuzdan anladığım kadarıyla bir hücrede 21305 gibi sayı yazılı siz başka bir sütundaki başka sayıları bu hücrede yazılan sayı ile eşleşenleri listelemek istiyorsunuz. Misal 32501 veya 53201 olur ama 32401 olmaz çünkü 4 rakamı hücrede geçen rakamlar içinde yok.. Ofis 365 kullanıyorsanız tek formülle bulunabilir.

Örnek dokuman olmadan soruyu ve ne yapılacağını NET anlamak zor.
Belki de istenilen Koşullu Biçimlendirmedir. Resimdeki gibi...

R357.png

Merhabalar ustalarım ekledım örnek dosyayı içerisinde yazdım formulle olursa daha ıyı olur vba kod olursa ana datya dosyamı yapamam ama formül olursa orayı kendım ekleyebilirim şimdiden teşekürler

Ekli dosyalar

• ÖRNEK (2).xlsx
    1.7 MB · Gösterim: 3
merhabalar
biraz karmaşıklan açıklanmış gibi yada ben anlayamadım
* a1 hücresinde bulunun değeri b sutünunda varsa nerede olduğunumu bulmak istiyoruz
** sadece a1 hücresindeki değerimi arayacaz

örneği kontrol edermisini

Merhaba sorunuzdan anladığım kadarıyla bir hücrede 21305 gibi sayı yazılı siz başka bir sütundaki başka sayıları bu hücrede yazılan sayı ile eşleşenleri listelemek istiyorsunuz. Misal 32501 veya 53201 olur ama 32401 olmaz çünkü 4 rakamı hücrede geçen rakamlar içinde yok.. Ofis 365 kullanıyorsanız tek formülle bulunabilir.
OFİS 2016 kullanıyorum ustam

tam bu sekılde ama uyguladım değişik sayı degerlerınıde getirdi, 01342 gibi içinde olmayan sayı degerınıde buldu
Her rakam, sayıda yalnızca 1 defa kullanılıyor. (ve verilen formül de bu duruma göre yazıldı)

Oysa ki, eklediğiniz dosyada aynı rakam 1 den fazla kullanılabiliyor. Yani, bir rakam sayı içinde bir çok defa bulunabiliyor.

(b1)sutunda yaklasık 1000 ne geckın degerım var
1000 i geçkin değer derken, dosyanızdaki satır adedi 152.256... Evet bini biraz geçmiş...

Dosyanızın boyutu büyük olduğundan çözüm dosyasını eklemiyorum. Siz formülü kopyalayarak rahatlıkla yapabilirsiniz...
Çözüm resimdeki gibi...
R358.png

Dosyanızda zaten bir koşullu biçimlendirme var.
B2 hücresini seçin.
1 - Koşullu biçimlendirme >>> Kuralları Yönet
2 - Mevcut olan biçimlendirme kuralını seçin
3 - Kuralı Düzenle ye basın.
4 - Açılan menüdeki formül kutucuğunda yazan formül yerine aşağıda verilen formülü yazın.
Koşullu biçimlendirme için formül :
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
5 - Tamam
6 - Açılan menüde, Eğer biçimlendirme aralığını geniş tutacaksanız Uygulama hedefini örneğin =$B$2:$B$200000 gibi yapın. Ve Tamam basın.

Not : Sayılar 5 basamaktan az ya da fazla ise değerlendirilmeye alınmaz. O nedenle A2 hücresinin sayı biçimi de Metin yapılsın ve başında 0 olan 5 basamaklı sayılar da yazılabilsin dedim.

Ekleme :
Belki söylemekte fayda var. Aranılan sayıda hangi rakamdan kaç adet varsa, B kolonunda da aynı rakamlar aynı adette olarak aranır.
Örnek
Aranan : 22770 ise, 27270, 02772, 02277... biçimlendirilir. Ama 02222 ya da 02227 biçimlendirilmez.

Son düzenleme:
Çözüm

Dosyanızın boyutu büyük olduğundan çözüm dosyasını eklemiyorum. Siz formülü kopyalayarak rahatlıkla yapabilirsiniz...
Çözüm resimdeki gibi...
Ekli dosyayı görüntüle 20311

B2 hücresini seçin.
4 - Açılan menüdeki formül kutucuğunda yazan formül yerine aşağıda verilen formülü yazın.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
5 - Tamam
6 - Açılan menüde, Eğer biçimlendirme aralığını geniş tutacaksanız Uygulama hedefini örneğin =$B$2:$B$200000 gibi yapın. Ve Tamam basın.

Not : Sayılar 5 basamaktan az ya da fazla ise değerlendirilmeye alınmaz. O nedenle A2 hücresinin sayı biçimi de Metin yapılsın ve başında 0 olan 5 basamaklı sayılar da yazılabilsin dedim.

Ekleme :
Belki söylemekte fayda var. Aranılan sayıda hangi rakamdan kaç adet varsa, B kolonunda da aynı rakamlar aynı adette olarak aranır.
Örnek
Aranan : 22770 ise, 27270, 02772, 02277... biçimlendirilir. Ama 02222 ya da 02227 biçimlendirilmez.
1694972587462.png
bu şekilde buluyor isterseniz dosyayı uygulayıp gönderırsenız sevınırım

Çözüm resimdeki gibi...
Ekli dosyayı görüntüle 20311

B2 hücresini seçin.
Kod:
5 - Tamam

Ekleme :
Örnek
TEŞEKÜRLER kendı ana dosyamı uyguladım cok cok teseskur ederım

Sorunsuz çalıştı mı?
Çözüm, İstenileni karşılıyor mu?

Çünkü ben 365 kullanıyorum. Ve dizi formüllerde bazen diğer versiyonlarda çalışmayan durumlar oluşabiliyor ve deneme şansım da yok.. O nedenle soruyorum.

Bendeki durumu da dosya olarak ekleyeyim.

Ekli dosyalar

• ÖRNEK (2) (1).xlsx
    28 KB · Gösterim: 2
Son düzenleme:
Dosyayı incelemedim ama mantıken vba ile şöylede olabilir.
B sütununun son satırına kadar döngü kurulur.Her satır için uzunluk olarakta döngü kurulur şartlar uyarsa boyanır.

İnstr,mid,len kodlarla döngüde işlem yapılır zannediyorum.

Bu çözüm de alternatif olsun.
R360.png

Ekli dosyalar

• ÖRNEK_2_1.xlsx
    10.4 KB · Gösterim: 0
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri