• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Satırlardaki İçeren Sayıların Toplamını Almak

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Kokorecci

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
57
Excel V
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Herkezin ramazanı mubarek olsun
ekdeki dosyamda satırların içerisindeki değerlerimin toplamını almak
(B2 BM2) Her bir satırın içindeki değerinin toplamını ayrı ayrı değilde A2 Satırında gösteremedim hata degeri 0 veriyor
yardımcı olursanız sevınırım

Ekli dosyalar

• satır sayı toplamı.xlsx
    11.6 KB · Gösterim: 8
Çözüm
excel versiyonum 2016 veri dosyam yapıştırdım formulu
crtle şift yapıyom ama

=ToplaDigit(AK5:CV5) #ad? hatası veriyor verinin oldugu satırı yapıştırdım formulu
Dosyayı inceleyin... Makro içermektedir. KTF de (ToplaDigit) makro kodlarıdır.
Sayfa1 sekmesine sağ tık yaptığınızda, Kod Görüntüle ye tıklayın. Kod yazım sayfası açılacaktır. Sol tarafta, Module1 çift tıkladığınızda yazılmış olan kodları göreceksiniz.
Sizin dosyanıza da bu kodları Module1 e eklerseniz. ToplaDigit KTF çalışacaktır. (Dosyanızı da .xlsm gibi makro içeren dosya olarak kaydetmelisiniz.
(Dosyanız xlsx uzantılı olduğu için, kod sayfasında Module1 olmayacaktır. Önce Module1 eklemelisiniz.Sayf sekmesine sağ tık yapıp Kod görüntüle ile kod sayfası...
Şu şekilde deneyin
TOPLA(SAYIYAÇEVİR(B10:BM10))

Ben soruyu farklı yorumladım.

Satırdaki Hücrelerin içindeki her bir sayının rakamları toplamının toplamı şeklinde yorumluyorum.

149.png

Ve...
A2 hücresine yazılmak üzere (2. satır için)
Excel2021 / 365 için formülle çözüm
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Excel 2019 ve üzeri versiyonlar için dİZİ Formül olarak
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Fakat,
Excel2016 ve daha düşük versiyonlar için formülle çözüm ??????

O nedenle, Excel 2016 ve daha düşük versiyonlar için kısıtlı makro bilgimle bir KTF yazmaya çalıştım.
Kod:

ve KTF ten hareketle
A2 hücresine
Kod:

formülü yazılıp aşağıya kopyalandı.

Dosya ektedir. İncelersiniz... KTF den dolayı dosya makro içermektedir.

Ekli dosyalar

• satır sayı toplamı.xlsm
    21.4 KB · Gösterim: 5
Alternatif.
B10 içindir. Sağa doğru çoğaltınız.
Kod:
1679898850920.png

merhablar
rakamlar hep 5 basamaklı ise
=EĞERHATA(PARÇAAL(B10;1;1)+PARÇAAL(B10;2;1)+PARÇAAL(B10;3;1)+PARÇAAL(B10;4;1)+PARÇAAL(B10;5;1);"")
alternatif olabilirmi

=EĞERHATA(TOPLA.ÇARPIM(PARÇAAL(B10;SATIR(DOLAYLI("1:"&UZUNLUK(B10)));1)*1);"")

crtle şift yapıyom ama

=ToplaDigit(AK5:CV5) #ad? hatası veriyor verinin oldugu satırı yapıştırdım formulu

=EĞERHATA(TOPLA.ÇARPIM(PARÇAAL(B10;SATIR(DOLAYLI("1:"&UZUNLUK(B10)));1)*1);"")
tek satır için değil usta b2 den bm 2 ye kadar satır aralarında bazı satırlarda veri yok o her satırın ıcındekinin toplamı yanı ornek bir satırın içindeki değer şu 23879 bu29 daha sona baska satırtakı 01209 buda 12=29+12 böyle toplayıp gidecek bu

crtle şift yapıyom ama

Dosyayı inceleyin... Makro içermektedir. KTF de (ToplaDigit) makro kodlarıdır.
Sayfa1 sekmesine sağ tık yaptığınızda, Kod Görüntüle ye tıklayın. Kod yazım sayfası açılacaktır. Sol tarafta, Module1 çift tıkladığınızda yazılmış olan kodları göreceksiniz.
Sizin dosyanıza da bu kodları Module1 e eklerseniz. ToplaDigit KTF çalışacaktır. (Dosyanızı da .xlsm gibi makro içeren dosya olarak kaydetmelisiniz.
(Dosyanız xlsx uzantılı olduğu için, kod sayfasında Module1 olmayacaktır. Önce Module1 eklemelisiniz.Sayf sekmesine sağ tık yapıp Kod görüntüle ile kod sayfası açıldığında, sol tarafta Sayfa1 yazana sağ tık yapın... Insert >>> module yaparak Module1 eklenmiş olacaktır.)

Ekleme : CTRL+SHIFT+ENTER yapmanıza gerek yok.

Yok...
Ben makro kullanmak istemiyorum derseniz.
Excel 2016 ve öncesi için, Ad Tanımlama yaparak kullanın. (Resimdeki gibi)
124.png
Ekteki dosyayı inceleyin...
Orijinal dosyanıza,
A2 hücresini seçerek, x ve a ad tanımlamalarını yapın.
Formüller >>> Ad yöneticisi >>> yeni adımlarını takip ederek
x ad tanımlaması
=Sayfa1!$B2&Sayfa1!$C2&Sayfa1!$D2&Sayfa1!$E2&Sayfa1!$F2&............&Sayfa1!$BM2
şeklinde B2 den BM2 ye kadar olan tüm hücreleri tek-tek birleştirmek işlemi yapılır.
a ad tanımlaması ise
=TOPLA(--PARÇAAL(x;SATIR(DOLAYLI("1:"&UZUNLUK(x)));1))
A2 hücresine
=a
yazın ve aşağıya doğru kopyalayın....

Çalışma mantığı : =a formülünü hangi satıra yazarsanız o satır için işlem yapacak ve toplamları yazacaktır.

Ekli dosyalar

• satır sayı toplamı.xlsx
    12.8 KB · Gösterim: 3
Son düzenleme:
Çözüm
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri