• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Satır Sütun Karşılaştırıp E H Yazma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

seng

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
92
Excel V
Office 2013 EN
Konuyu Başlatan
Arkadaslar acıl yardıma ıhtıyacım var, E VE F Sütunlarını kontrol edip J sütunundaki matrise E H yazmasını ıstıyorum, örneğin j sütununda yazan ifadeye karsılık gelen E sütunu ve F sütunu değeri ikili olarak K,L,M.. devam eden satırın eslenıgınden büyük ise E değil ise H yazsın istiyorum, örnegı ekledım , çok acil ihtiyacım var sımdıden tesekkurler..

Ekli dosyalar

• KALİTELER.XLSX
    541.6 KB · Gösterim: 5
Çözüm
Selamlar,
Belirtmeliyim ki, Yanlış yorumluyor olabilirim..
Yorumum şöyle :
*** J kolonundaki HÜCRE Boş ise BOŞ
*** J kolonundaki HÜCREnin hemen solundaki HÜCRE ( J kolonundaki Hücreye karşılık gelen I kolonundaki Hücre) Gost ise BOŞ
*** K kolonundan itibaren 1. satırdaki Hücreler BOŞ ise BOŞ
*** Gerek J2 den itibaren J kolonundaki değerleri ve gerekse K1 den itibaren 1. satırdaki değerleri C2 : C32 aralığında arattırıyoruz. Böylece bulunan satırdaki E ve F kolonlarındaki değerleri buluyoruz.
Not : Gerek J2 den itibaren J kolonundaki değerler ve gerekse K1 den itibaren 1. satırdaki değerler (Bire-Bir Aynısı olarak) C2 : C32...
Merhaba,
Sornuzu biraz daha açar mısınız?

Dosyaya uygun bir kaç farklı örnek verir misiniz?

Tabiki hocam şöyle matrıste önce J : AM SÜTUNUNDA VE J2: J32 ARASINDA SIRAYLA GİDİYOR VE EGER E VE F SÜTUNUNDA YER ALAN DEGERLERIN ÖRNEGIN 3>2>1 sırasıyla devam ederken F sütunu içinde 3>2>1 olarak devam etmektedir. ornegın j4 ve k4 için karsılıklarına baktıgımızda j4 ün e ve f sütunu karsılıgı 1 2 degerlerı ; k1 ün karsılıgı 1 1 birinci kısımları 1 1 oldugu için Evet, ikinci kısımları 2 1 oldugundan evet deyip karsılıgında matrsı kesısımıne evet yazacak,

E ve F sütunu ıcın de 3 2 ile 3 1 karsılastırıyorsam 3 3 (ilk kısımlar) evet ama 2 yerıne 1 (ikinci kısımlar) veremem o yuzden matrıse hayır yazması gerekıyor hocam

excel

Ekli dosyalar

• KALİTELER.XLSX
    548.3 KB · Gösterim: 13
Sorunuzdan birşey anlamadım, anlayan bir arkadaş yardımcı olacaktır.

Selamlar,
Belirtmeliyim ki, Yanlış yorumluyor olabilirim..
Yorumum şöyle :
*** J kolonundaki HÜCRE Boş ise BOŞ
*** J kolonundaki HÜCREnin hemen solundaki HÜCRE ( J kolonundaki Hücreye karşılık gelen I kolonundaki Hücre) Gost ise BOŞ
*** K kolonundan itibaren 1. satırdaki Hücreler BOŞ ise BOŞ
*** Gerek J2 den itibaren J kolonundaki değerleri ve gerekse K1 den itibaren 1. satırdaki değerleri C2 : C32 aralığında arattırıyoruz. Böylece bulunan satırdaki E ve F kolonlarındaki değerleri buluyoruz.
Not : Gerek J2 den itibaren J kolonundaki değerler ve gerekse K1 den itibaren 1. satırdaki değerler (Bire-Bir Aynısı olarak) C2 : C32 aralığında YOK ise, HATA vermemesi için BOŞ("") yazdırılacak...
*** J kolonundaki değer için E ve F kolonlarındaki karşılık gelen değerler, K1 den itibaren 1. satırdaki değer için E ve F kolonlarındaki değerden BÜYÜK ya da EŞİT ise E, aksi halde H yazdırılacak. (Yani Hem J kolonu için E >= 1. satır için E ve hem de J kolonu için F >= 1. satır için F olduğunda E diğer durumlarda H)

Buna göre,
K2 hücresine,

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

formülünü yazıp, sağa ve aşağıya doğru kopyalayınız....

Not : Gördüğüm kadarıyla, J2 : J32 değerler C2 : C32 ile AYNI sırada gitmekte.
Hep böyle olacaksa, formüldeki KAYDIR($E$2;KAÇINCI($J2;$C$2:$C$32;0)-1;;1;2) yerine $E2:$F2 yazılabilir.
Ancak her şeye rağmen, ben herhangi bir uyumsuzluk (AYNI sırada olmaması) açısından, KAYDIR($E$2;KAÇINCI($J2;$C$2:$C$32;0)-1;;1;2) şeklinde kalmasından yanayım...

Çözüm
Ben teşekkür ediyorum...
Yardımcı olabildiğime sevindim...
İyi çalışmalar sizlere...

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri