• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Satılan Miktarın Kar-Zarar Hesabı Fifo

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Brass

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
14
Excel V
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba,
Mevcut tabloda FİFO yöntemine göre ürünlerin tutarları hesaplanmıştır.
Sağ tarafta her satırdaki satılan fiyat ve miktara göre, sarı sütundaki hücrelere kar-zarar tutarı excel formülü ile nasıl hesaplanabilir? (Olması gereken sonuçlar girilmiştir)
İlginize şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• Örnek.xlsx
    15.8 KB · Gösterim: 23
Sayın Brass daha önce fifo ile ilgili sorunuzu cevaplamıştık mantıken aynı gibi görünüyor.

Merhaba Sn. Brass FİFO konusunun Formüllük bir mevzu olmadığını.. heleki listedeki ürün alış satışları arttıkça yazılan formüllerin çalışma kitabını epeyce yavaşlatağından Makro ile verilen çözümlerin çok daha yerinde olduğunu belirtmek isterim. ama yine de ben formüllerle çözüm yollarını merak ediyorum derseniz buyrun aşağıdaki linkleri inceleyeniz.

Merhaba Sn. Brass FİFO konusunun Formüllük bir mevzu olmadığını.. heleki listedeki ürün alış satışları arttıkça yazılan formüllerin çalışma kitabını epeyce yavaşlatağından Makro ile verilen çözümlerin çok daha yerinde olduğunu belirtmek isterim. ama yine de ben formüllerle çözüm yollarını merak ediyorum derseniz buyrun aşağıdaki linkleri inceleyeniz.

Sayın İbrahim Görgülü ve Sayın VetExc öncelikle ilginize teşekkür ederim.
Ekibiniz sayesinde çok sayıda benzer konularda tarafıma çözüm ürettiniz, Bu da aslında bir bütünün parçası.
Mevcut dosyanın çözümü makroyla daha sağlıklıysa bu konuda yardımınızı rica ediyorum.

Sayın Brass daha önce fifo ile ilgili sorunuzu cevaplamıştık mantıken aynı gibi görünüyor.
Sayın İbrahim Görgülü verdiğiniz linkteki çözümde maliyet hesabı sorgulanırken burada tek üründe maliyetler sabitken, satışlarda farklı maliyetlerin kar/zararı tutarı hesaplanıyor

Merhaba,
Yeni eklediğim dosyada;
Aslında konu karışık gibi görünse de sayfanın sol tarafıyla işlemimiz yok.
K ve L sütunlarına satmak istediğimiz fiyat ve miktar girilince mevcut formüller gerekli FİFO işlemlerini yapıyor.
Aradığımız, yandaki sarı hücrelerde olası kar/zarar, o da farklı bir hesapla kırmızı hücrede çıkıyor.
Bu sonucun her satış işleminde otomatik olarak sarı sütundaki mevcut hücrelere atanması.

Ekli dosyalar

• Örnek.xlsx
    15.8 KB · Gösterim: 4
Merhaba,
Yeni eklediğim dosyada;
Aslında konu karışık gibi görünse de sayfanın sol tarafıyla işlemimiz yok.
K ve L sütunlarına satmak istediğimiz fiyat ve miktar girilince mevcut formüller gerekli FİFO işlemlerini yapıyor.
Aradığımız, yandaki sarı hücrelerde olası kar/zarar, o da farklı bir hesapla kırmızı hücrede çıkıyor.
Bu sonucun her satış işleminde otomatik olarak sarı sütundaki mevcut hücrelere atanması.
Konu sayemde karmaşık hale geldi, basit anlatımıyla önceki dosyalar dikkate alınmadan yeni, "Örnek1"dosyasında mevcut dinamik verilerle sarı sütundaki sonuçlar makro yardımıyla elde edilebilirse sanırım sorun çözülecek. (Mevcut sorunun devamı olduğundan makro soruları bölümüne konu açmadım)

Ekli dosyalar

• Örnek1.xlsx
    13.8 KB · Gösterim: 2
Sayın Brass örnek dosyanız ektedir.
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• Fifo Yöntemiyle Maliyet Hesaplama (son).xlsm
    39.3 KB · Gösterim: 12
Çözüm
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri