• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Şartlı Hesaplama

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

İLKER72

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
2
Excel V
Office 2016 EN
Konuyu Başlatan
Merhaba,
Dosyada kendimce birşeyler yapmaya çalıştım ama çok da başarılı olduğum söylenemez. :)

Ekteki dosyada C ... J arası sütunları 1, 2, 3, 4 rakamları yazılacak.
1 ler 1 puan
2 ler puansız (hesaplamaya dahil olacak)
3 ler 0,5 puan
4 ler puansız (hesaplamaya dahil edilmeyecek)

K sütununa bunların toplamları alınacak.

Olay burada başlıyor.
L ve M sütunları için 5 üzerinden değerlendirme yapılacak.

C ... J arası hepsi 1 ise toplam 8 eder ve 5 "X" alır 0 "Y" alır.
C ... J arası hepsi 2 ise toplam 0 eder ve 0 "X" alır 5 "Y" alır.

Sorun şu C ... J arasında 4 varsa hesaplamaya dahil edilmeyecek.
Mesela
C ... J arasında iki tane 4 varsa geri kalan 1 ise toplam 6 eder ve 6 olan 5 "X" 0 "Y" alır.

umarım anlatabilmişimdir.

Şimdiden çok teşekkürler....

Ekli dosyalar

• ODEV.xlsx
    26.9 KB · Gösterim: 5
Çözüm
Dosyanız Ekte 4 ödevli olarak da düzenlenmiştir. N sütunu ve T sütunu da güncellenmiştir. Ayrıca Y ler için yazdığınız formülde daha kısaltılmıştır. Bundan sonraki ufak rötüşleri kendinize göre yapabilirsiniz artık çünkü yazdığınız formülleri gayet başarılı bir şekilde yazmışsınız. Sorununuz çözüldüyse çözüldü olarak işaretlemeniz forum için daha sağlıklıdır. Kolay gelsin.
Hocam kod doğru çalışmıyor .önceki kod çalışıyor..
Bir de renkleri temizleme yapmıyor
Önceki kodda temizleme de yapiyordu

Merhaba 4 ler belirtilen aralıkta bulununca eğerli puanlama sistemleriniz değişecek yeni puanlama sistemi hakkında bilgi verirseniz sorununuza yardımcı olunabilir. Mesela 3 tane 4 var diğerleri 1 olunca oluşan 4 puana kaç X yazılacak veya 3 tane 4 olunca diğerleri olunca oluşan 2 puana kaç X yazılacak veya 7 kutu 4 yazılınca diğer kuyuya 1 yazılınca oluşan 1 puana kaç X yazılacak gibi.... kutularda 4 yazılınca kullanılması gereken yeni puanlama sistemini yazarsanız çözüm sunulabilir.

İlginiz için çok teşekkür ederim.

Olay şöyle:

Öğrencilerin 8 Hafta üzerinden yaptıkları ödevlere karne düzenlenecek. 8 hafta boyunca öğrenci tüm ödevlerini yaptıysa 1 er puandan 8 puan alacak ve 5X kazanacak. 8 hafta ödev verildi ama öğrenci 1 hafta ödevini telim etmediyse tabloya 7 tane 1 ve 1 tane 2 yazılacak. bu durumda öğrenci 8 üzerinden 7 ödev yapmış olacak ve 7 puan alacak. X sayısı da yeni attığım dosyadaki X SAYISI TABLOSUNDAKİ sayı kadar olacak.

Esas mesele öğrenciye ödev verilmediği haftalarla ilgili.
Eğer 8 haftada öğrenciye 1 hafta ödev verilmediyse toplam puan 8-1=7 üzerinden hesaplanarak 7 tane ödevini yapan öğrenci 7 tam puan alarak yine 5X kazanacak.
Eğer 8 haftada öğrenciye 3 hafta ödev verilmediyse toplam puan 8-2=6 üzerinden hesaplanarak 6 tane ödevini yapan öğrenci 6 tam puan alarak yine 5X kazanacak.

oranlamaları X Tablosunda yazdım.

Örnek olarak:
5. satırda: 7 üzerinden 7 tam puan almış olacak. Çünkü bir hafta ödev verilmedi. 5X alacak.
6. satırda: 7 üzerinden 3,5 puan almış olacak. Çünkü yine bir hafta ödev verilmedi ve verilen diğer ödevleri eksik yaparak 7*0,5=3,5 puan aldı. 3X alacak
7. Satırda: 6 üzerinden 3,5 puan alacak. Çünkü 3 hafta ödevini tam getirdi, 2 hafta getirmedi, 1 hafta eksik getirdi ve 2 hafta ödev verilmedi. 3X alacak.
8. satırda: 8 haftada 4 ödev verildi. bu durumda 4 hafta hesaplamaya dahil edilmeyerek 4 hafta üzerinden hesaplama yapılacak. Yani 4 puan alarak 5X kazanacak.

Dosyada gerekli diğer açıklamaları da bulabilirsiniz.

Tekrar ilginize çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar...

Ekli dosyalar

• ODEV.xlsx
    29.6 KB · Gösterim: 2
Dosya Ektedir İnceleyiniz.

Ekli dosyalar

• ODEV (1).xlsx
    28.3 KB · Gösterim: 4
İlk ders için formülü yazdım diğer dersler için de formüllerdeki sadece sabitsiz olan C-J ve K harflerini değiştirip diğer derslere uygulayarak X leri yazdırabilirsiniz.. Aynı şekilde Y ler için olan formüldeki sabitsiz hücreyi değiştirerek Y leri dizdirebilirsiniz

Çok teşekkür ederim. Harika iş inanın.
Bir ricam daha olsa çok mu ayıp etmiş olurum?

Çalışmayı hep 8 ödev üzerinden yaptık. Bir tane de 4 ödev olan var. Bir türlü yapamadım.
Sizin yazdığınız formül üzerinde oynadım biraz ama beceremedim.
İşi uzmanına bırakmakta fayda var.
0\0,6\2,1\3,6\5,6\7,1\8 bunları öğrenmem için daha çoook çalışmam gerek anlaşılan.

Yeni dosyada 4 ödevli bölümü görebilirsiniz. X sayısı tablosunu da hemen altına yazdım.

Y sayıları (5-X) kadar olacak. Ben birşeyler yazdım ama sizinki kadar profesyonel olmadı.

Tekrar çok ama çok teşekkür ederim.
Elinize emeğinize sağlık.

Ekli dosyalar

• ODEV.xlsx
    20.9 KB · Gösterim: 4
8 ödevlide sorununuz kalmadı heralde... 4 ödevliyi yapabilmek için 8 ödevlideki gibi 0,5 ten küçükse boş bırak 2 den küçükse 1 tane X yazdır 7 den büyükse 5 tane XXXXX yazdır gibi bunlar belirtilirse yapılabilir. Zaten az çok düzenleme yapmışsınız bir kaç nokta değişecek.

Dosyanız Ekte 4 ödevli olarak da düzenlenmiştir. N sütunu ve T sütunu da güncellenmiştir. Ayrıca Y ler için yazdığınız formülde daha kısaltılmıştır. Bundan sonraki ufak rötüşleri kendinize göre yapabilirsiniz artık çünkü yazdığınız formülleri gayet başarılı bir şekilde yazmışsınız. Sorununuz çözüldüyse çözüldü olarak işaretlemeniz forum için daha sağlıklıdır. Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• ODEV (2).xlsx
    20.5 KB · Gösterim: 7
Çözüm
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri