• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Saat değerlerinin ortalamasını alarak sapma oranı hesaplama

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

bama_boy

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
9
Excel V
Office 2013 TR
Konuyu Başlatan
Arkadaşlar merhaba, emeği geçen herkese teşekkür ederek foruma ilk sorumu sormak istiyorum.

Hergün düzenli tutulan saat verileri var ve ay sonunda ortalamasını alarak sapmasını hesaplamak istiyorum. Yaşadığım sorun ise gece yarısından sonra takvim günü değiştiği için ortalama hatalı geliyor. Örnek dosyadaki ortalamayı doğru şekilde nasıl alabilirim ? Örneğin 23:45 ile 00:45 in ortalaması 00:15 olarak gelmeli ve bu saatin 23:45 e göre ne kadar saptığını görmek istiyorum. örneğin %35 sapma var şeklinde

Ekli dosyalar

• Örnek.xlsx
    10 KB · Gösterim: 3
Merhaba saatler tek başına yazılınca yanındaki tarih hep aynı kalır. 00:00 dan sonraki saatler bir sonraki günün saatleri olur. Ortalamayı arttırabilmesi için tarihlerle birlikte değerlendirilmelidir. Tek başına saat yazılınca tarih değişmeyeceği için ortalama azalır artmaz. resim de görüldüğü gibi tarihlerle birlikte yazarsınız ama hücre biçiminden ss:dd seçerseniz görüntü olarak yine sizin tablodaki görüntü olur. Değişen bişey olmaz ama asıl içerikte tarihlerin de yazılması sizin bulmak istediğiniz sonucu verir.

20221110_103846.jpg

Alternatif olarak,
(sadece saatlerin yazılmasını da hesaba katarsak)

belki, şöyle formüle edilebilir..

1668072424151.png

Ekli dosyalar

• Örnek.xlsx
    12 KB · Gösterim: 1
Çözüm
Ellerinize sağlık teşekkür ediyorum 👐👐

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri