• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Soru Reportviewer kullanımı

mesut42

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
5
Excel V
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Arkadaşlar merhaba visual studio da report olayını kullanarak grafik ekliyorum bunu da forma da göstermek istiyorum fakat bağlantı hatası veriyor bilgisi olan var mı?

Ekran görüntüsü 2024-07-08 115656.png

Ekran görüntüsü 2024-07-08 115645.png

Anlaşılan sorun, rapor için tanımladığınız "deneme" veri kaynağına bir veri kaynağı örneği atamamış olmanız. Bu hata mesajı, raporunuzun çalışması için gerekli veri kaynağı bağlantısının kurulmadığını gösteriyor.

Yapmanız gereken adımlar şu şekilde:

Rapor Tasarımcısı'nda, raporunuzdaki "deneme" veri kaynağını seçin.

Veri kaynağı özellikleri penceresinde, "Veri Kaynağı" sekmesine gidin.

Burada, veri kaynağı türünü (SQL Server, Excel, Access vb.) ve bağlantı bilgilerini (sunucu adı, veritabanı adı, kullanıcı adı, şifre vb.) doğru şekilde yapılandırın.

Bağlantıyı test ederek, veri kaynağına erişebildiğinizden emin olun.

Daha sonra, rapor kontrolünüzü forma eklerken, doğru veri kaynağını seçtiğinizden emin olun.

Veri kaynağı bağlantısını doğru şekilde kurduğunuzda, raporunuzun forma eklenip çalışması gerekir.

Adım 1: Veri Kaynağını Ayarlama

Raporun Veri Kaynağını Ayarlayın:
  • Visual Studio'da rapor tasarımcısını açın.
  • Raporun veri kaynakları sekmesini bulun (Report Data paneli).
  • "deneme" adlı veri kaynağını bulun ve doğru şekilde ayarlandığından emin olun.Veri Setini Doğru Ayarlayın:
  • Veri setini (dataset) kontrol edin ve veri kaynağına (data source) doğru bağlandığından emin olun.
  • Veri setinizin "deneme" veri kaynağına bağlandığını doğrulayın.

Kod Tarafında Veri Kaynağını Bağlama

Eğer veri kaynağını kod tarafında ayarlıyorsanız, doğru şekilde ayarladığınızdan emin olun. Örneğin, aşağıdaki gibi bir kod kullanabilirsiniz:

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Veritabanı Bağlantısını Kontrol Etme

Veri kaynağınızın doğru bir şekilde bağlandığından ve veritabanı bağlantınızın doğru çalıştığından emin olun.

Projeyi Yeniden Derleme

Herhangi bir değişiklik yaptıktan sonra projeyi yeniden derleyin ve hatanın devam edip etmediğini kontrol edin.
Bu adımları izleyerek "A data source instance has not been supplied for the data source 'deneme'" hatasını çözebilirsiniz.

maalesef yapamadım tekrar baştan yapıyorum hep aynı hata alıyorum bu kodlar c sanırım ben vb.net kullanıyorum
özelden yardım ederseniz iyi olur:)

maalesef yapamadım tekrar baştan yapıyorum hep aynı hata alıyorum bu kodlar c sanırım ben vb.net kullanıyorum
özelden yardım ederseniz iyi olur:)
Hayır C# ile VB.NET arasında hemen hemen hiç bir fark yok. VB.NET ile daha önce çok defa ReportViewer çalıştırdım. Bir yerlerde mutlaka hata vardır.

uzun uğraşlar sonrası grafiği ekledim fakat veriler gelmiyor bir adet daha yardım lazım:)
Ekran görüntüsü 2024-07-10 162141.png
Ekran görüntüsü 2024-07-10 162200.png

Geri