• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Reçete programı Detay kayıt silme ve reçete çoğaltma

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

ilkay94

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
9
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba Arkadaşlar,

Cümleten hayırlı cumalar,

Adnan Bey ve Zafer beylerin yardımları ile baya bir yol almış olduğum reçete programında beni aşan 2 yer var,

Birçok araştırma deneme yapmama rağmen bu 2 konuda hiçbir ilerleme kaydedemedim beni ciddi oranda aşıyor,

ALTKATTREÇETEEKRANI formunda 2 tane düğme var REÇETEÇOĞALT butonuna basınca açılan AnaReçeteÇoğalt formunda,

Çoğalt tuşuna basınca seçtiğim ID ye ait reçeteyi ALTKATREÇETEKAYIT sayfasına kayıt edecek ve yine aynı reçeteye ait üretim kimyasal kayıtlarını da ALTKATÜRETİMLER sayfasına kayıt edecek,

Ancak ALTKATREÇETEKAYIT sayfasına kaydederken yeni ıd verecek ve ALTKATÜRETİMLER sayfasına kaydederken de reçete ıd sini verip yeni kayıt ıd leri atayacak,

Bu yapılabilir mi,

Biliyorum sizleri bıktırdım ama bunlar artık son inşallah bitiriyorum.

Ekli dosyalar

• REÇETE Proje 8. hali.xlsb
    210.4 KB · Gösterim: 1
Çözüm
yazılım yapılırken her işlem ayrı procedure yada function da tanımlamalı ki ilerde bu tip problemler ile karşılaşılmasın. Bunu bilgilendir me amaçlı yazıyorum örneğinizi ekliyorum
sağa gitmeyen listbox ı silin yerine label ile başlik ekleyin.
diğer sorun çözüldü
Adnan bey,

Satır ekle diyince boş satır ekliyor ancak bunu ListBox3 de göstermiyor,

ALTKATÜRETİMLER sayfasında ki REÇETE ID sütununa ALTKATTREÇETEEKRANI formu TextBox1 de ki değeri aktarmalı,

ALTKATÜRETİMLER sayfasında ki KAYIT ID sütununa ALTKATTREÇETEEKRANI formu TextBox21 de ki değeri aktarmalı,

Ayrıca yazdır dediğimizde soruyor evet diyoruz ancak kaç adet sorusunda ki cancel e basınca pdf verme gibi bişiy çıkıyor cancel diyince tamamen iptal ettirmek mümkün müdür,

ALTKATTREÇETEEKRANI formu REÇETE DETAY SİL evet desekde vazgeçildi diyor.

yazdığınız örnekte kayıt Id hep 1 artarak gitmiş şimdi sabit mi olacak.?
ALTKATÜRETİMLER sayfasında ki REÇETE ID sütununa ALTKATTREÇETEEKRANI formu TextBox1 de ki değeri aktarmalı, zaten öyle değil mi?

Ekli dosyalar

• REÇETE Proje 8. hali (1) (1).xlsb
    143.4 KB · Gösterim: 4
yazdığınız örnekte kayıt Id hep 1 artarak gitmiş şimdi sabit mi olacak.?
ALTKATÜRETİMLER sayfasında ki REÇETE ID sütununa ALTKATTREÇETEEKRANI formu TextBox1 de ki değeri aktarmalı, zaten öyle değil mi?
Merhaba Adnan bey,

Satır ekle dediğimizde ekliyor ancak listbox yenilemiyorve ListBox3 de göstermiyor,

Ekle dediğimizde sadece boş satır ekliyor,

Ancak ekle dediğimizde,

ALTKATÜRETİMLER sayfasında ki REÇETE ID sütununa ALTKATTREÇETEEKRANI formu TextBox1 de ki değeri aktarmalı,

ALTKATÜRETİMLER sayfasında ki KAYIT ID sütununa ALTKATTREÇETEEKRANI formu TextBox21 de ki değeri aktarmalı,

Yani satır ekle dediğimde hangi reçete seçili ise onun ıd sini ve en son ki kayıt ıd den devam etmeli,

Daha sonra listbox yenilemeli ve orada boş satır görünmeli,

Ben ona çift tıklayarak düzenleme yapıp ALTKATÜRETİMKAYIT formundan güncelle diyorum.

Anlaşamıyoruz. 2 tane örnek girin Manuel olarak.Fontunu kırmızı yapın.

Anlaşamıyoruz. 2 tane örnek girin Manuel olarak.Fontunu kırmızı yapın.
Adnan bey,

Satır ekle dediğimde hangi reçete ıd si seçili ListBox3 e filtreleyip getiriyor zaten,

Burada ki amaç seçili olan reçetenin üretimlerine ListBox3 den bi satır seçip araya satır eklemek ancak satır eklerken hangi reçete seçili ise onun ıd sini oraya yazacak ve kayıt ıd ise maks değere +1 verip yazacak,

Geri kalanı ise ListBox3 den ben satırı seçip düzenleme yapıp güncelle diyicem.

Ekli dosyalar

• REÇETE Proje 8. hali (1) (1)(1).xlsb
    126.5 KB · Gösterim: 3
kayıtID max değere göre artacak demişsiniz ancak örneğinizde araya kayıt numaralarını değiştirerek koymuşsunuz. Bu durumda örneğinize göre düzenleme yapılırsa;
satır eklemeden önce herhangi bir kaydın çıktısını almış olursanız KayıtID numaraları birbirini tutmaz. Yazdığınız gibi olursa yani üretimdeki max Kayıt ID verilirse o zaman problem olmaz.
Soru: Yazdığınıza göre mi
örneğinize göre mi işlem yapılacak

kayıtID max değere göre artacak demişsiniz ancak örneğinizde araya kayıt numaralarını değiştirerek koymuşsunuz. Bu durumda örneğinize göre düzenleme yapılırsa;
satır eklemeden önce herhangi bir kaydın çıktısını almış olursanız KayıtID numaraları birbirini tutmaz. Yazdığınız gibi olursa yani üretimdeki max Kayıt ID verilirse o zaman problem olmaz.
Soru: Yazdığınıza göre mi
örneğinize göre mi işlem yapılacak
Adnan bey,

Satır ekle dediğimde,

Hangi reçete seçili ise onun ıd sini Reçeteıd ye ekleyecek,

Hangi satır seçili ise yeni bir ürün eklemişim gibi Kayıtıd verecek,

Kayıtıd verirken son değeri bulup +1 yapacak,

Reçeteıd ve Kayıtıd verdikten sonra boş satır listbox da gözükecek bu kadar.

örnekteki gibi değilde yazdığınız gibi demekki.

Şimdi sorun çözüldü mü?

Şimdi sorun çözüldü mü?
Merhaba günaydın Adnan bey,

Satır ekle konusunda uzlaşamadık yada ben anlatamadım sanırım çünkü siz üstatlar için çok basit birşeydir,

Bu benim eski satır ekle kodum,

Belki biraz daha hızlandırılma ihtimali vardır diye sormuştum çünkü yüzlerce veri ile test ettiğimde bir kaç saniyelik gecikme oluyor,

Private Sub SATIREKLE_Click()

On Error Resume Next

If TextBox1.Value = "" Then
MsgBox ("ID KODUNU Boş Geçemessiniz")
Exit Sub
End If

If TextBox20.Value = "" Then
MsgBox ("KAYIT ID'i Boş Geçemessiniz")
Exit Sub
End If

If TextBox21.Value = "" Then
MsgBox ("SON KAYIT ID Boş Geçemessiniz")
Exit Sub
End If

aranan = TextBox20

Range("B:B").Find(aranan).Select

sil_satır = ActiveCell.Row

Dim Rng

Range(ActiveCell.Offset(0, 0), ActiveCell.Offset(0)).Select

Selection.EntireRow.Insert

Worksheets("ALTKATÜRETİMLER").Cells(sil_satır, 1) = TextBox1.Value

Worksheets("ALTKATÜRETİMLER").Cells(sil_satır, 2) = TextBox21.Value

TextBox21.Value = ""
TextBox21.Value = WorksheetFunction.Max(Sheets("ALTKATÜRETİMLER").Range("B:B")) + 1

Dim basla As Double 'LİSTBOX U YENİLER
basla = Timer
While Timer - basla < 0
DoEvents
Wend
TextBox1_Change
UserForm_Initialize
ListBox3_Click

ThisWorkbook.Save

End Sub

Adnan bey ve herkese selam,

Birçok şeyi sizlerinde desteği ile hallettim çözdüm güzel birşeyler ortaya çıktı,

ALTKATREÇETEKAYIT formunda Kaydet e basınca,

ALTKATTREÇETEEKRANI formu ListBox1 i yenilemek için hangi kodu kullanabilirim,

ALTKATREÇETEKAYIT formunda ki Kaydet butonunun içine hangi kodu eklemeyelim yardımcı olur musunuz,

Tekrar çok teşekkür ederim yardımlarınız için.

Ekli dosyalar

• REÇETE Proje 8. hali (1) (1)(1)(2).xlsb
    126.5 KB · Gösterim: 2
yazılım yapılırken her işlem ayrı procedure yada function da tanımlamalı ki ilerde bu tip problemler ile karşılaşılmasın. Bunu bilgilendir me amaçlı yazıyorum örneğinizi ekliyorum

Ekli dosyalar

• REÇETE Proje 8. hali (1) (1)(1)(2).xlsb
    142.2 KB · Gösterim: 10
Çözüm
Merhaba Adnan bey günaydınlar,

ALTKATREÇETEKAYIT formunda Kaydet e basınca,

ALTKATTREÇETEEKRANI formu ListBox1 i yenilemiyor,

Ben mi kullanamadım dosyayı acaba,

Yazdığınız kodları gördüm ve bilgilendirmeniz ile yeni birşey öğrenmiş oldum teşekkür ederim.

Merhaba Adnan bey,

Bilgi amaçlı yazdığınız bilgi ile ve kodlar ile,

Private Sub UserForm_Activate()

Run ("UserForm_Activate")

Böyle çözdüm teşekkür ederim.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri