• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Rapor sayfasına gelecek sonuçlar

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

hakki83

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
222
Excel V
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Sayın hocalarımız merhabalar.

Hemen konuya gireyim. Üç adet örnek dosya yükledim. Gayet basit ve sade. Üç dosya da birbiriyle aynı. Bu üç dosyanın, radece rapor sayfalarındaki, rapor döküm görünüş ve özellikleri biraz farklı.
Bahsedeceğim birazdan.

Örnek1’e bakalım. Çalışma adlı sayfada, A sütununda kişilerin ad soyadları yazılı.
Başlıklarda ise sorunların adları yazılı. (“Sorun1, Sorun2 vs..diye)

Her ismin karşılığında, o isme ait hangi sorun varsa, o sorunlar “1” rakamıyla işaretlenmiş.

Örnek Ahmet Şahin’in sadece Sorun5’i varmış.
Ali Veli’nin ise; Sorun1, Sorun3, Sorun7 ve Sorun9’u varmış.

Hepsi bu kadar.

Makro kodlarından olmasını istediğim şudur:

Butona basıldığında, Rapor sayfasında tam olarak göründüğü şekliyle bir rapor dökmesi. Ve başlıklar kısmında çözülecekler yazması gerekiyor. Yani başlık kısmı da boş kalmamalı.
Sorunların devam ettiği son sütuna kadar, başlıklar da otomatik oluşmalı.

Tabi kendi dosyama uyarladığımda, isimleri değiştireceğim.

Örnek1’de rapor dökümü göründüğü gibi.

Peki Örnek2 nasıl?
Örnek2 raporda da sorunlar çok sütun kaplamasın diye, tek sütuna sığdırılmış. Sorunların aralarında virgüller var. (Noktalı virgül de olabilir)

Peki ya Örnek3?
Örnek3’te de sonuçlar yine tek sütuna sığdırılmış ama alt+enter yapar gibi, alt alta yazılmış.

Peki ben neden aynı dosyanın üç farklı rapor görünümünü gönderdim? Sebebi şu: Hangisinin daha kullanışlı olacağından emin olamadım. Üçünü de deneyebilirsem, hangisinin daha kullanışlı olacağına rahatça karar verebilirim. Her dosya için farklı günler farklı konular açmaktansa, hepsini aynı anda, tek seferde, tek konu altında yüklemenin daha iyi olacağını düşündüm.

Bu yüzden sayın excel hocalarımızdan üç örnek dosyanın da ayrı ayrı kodlarını rica ediyorum. Alternatif hocalarımızdan farklı kodlar da olursa sevinirim.

Teşekkür ederim şimdiden.

Not: Kodlarda hiçbir efekt, renklendirme, biçimlendirme vs ihtiyaç yoktur.

Ekli dosyalar

• ornek1.xlsm
    13.6 KB · Gösterim: 7
  • ornek2.xlsm
    13.6 KB · Gösterim: 3
  • ornek3.xlsm
    13.7 KB · Gösterim: 5
Sayın Ziynettin hocam harikasınız. Gerçekten çok ama çok sevindim, teşekkür ederim. :)

Üç kodla ilgili hevesle denemeler yapıyorum. Hatta ben mesajımın en altında biçimlendirme istemediğimi yazdığım halde, sizin eklediğiniz satırlarla, tam olarak yazıcıdan çıkacak hale gelmiş. Bu da ayrıca hoşuma gitti. Ayrıca satır ve sütunlar da otomatik boyutlanıyor.
Ne diyeyim ki; elinize emeğinize sağlık.

Bolca denemeler yapmam gerekiyor. Eğer küçük düzeltmeler gerekirse arz edeceğim.

Sağ olun Ziynettin hocam.

Ziynettin hocam, saatlerdir denemeler yapıyorum. Hiç sorun yok. Çok güzel.

Kendi gerçek dosyama uyguladığımda hata verdi. Sorunun benim dosyamla ilgili olduğu besbelliydi. Ama sorun neredeydi, bulmam gerekiyordu.

Farklı dosyalar oluşturdum denemeler yapıyorum sorun yok, ama kendi dosyamda hata veriyordu.

Ve deneme yanılmayla buldum.

Benim gerçek dosyamın kod bölümünde en üstte (önceki eski kodların en üstünde) “Option Explicit” yazıyordu.

O satırı sildim ve düzeldi. O satır önceden neden vardı ne işe yarıyordu bilmiyordum ama silince düzeldi

Daha önceden Sn Suskun hocama sormuştum “option explicit nedir” diye. Sağolsun Suskun hocamız açıklamıştı, ama anlayamamıştım. Yanlış hatırlamıyorsam değişkenleri zorlamak gibi bir işe yarıyordu.

Yine anlayamıyorum şu option explicit’in ne olduğunu.

Netice itibariyle option explicit’i silince düzeldi.

Var olun Sayın Ziynettin hocam.

Şu an itibariyle konumuz Ziynettin hocamın ilgileriyle çözülmüştür. :)

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri