• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü rakamı metine çevirme ve belirli kelimeyi metin içerisinde aktarma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

XXLS

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
6
Excel V
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
merhabalar
ekte sunduğum yazı örneğinde tablo içerisinde ki rakamı metin içerisinde belirli yere taşımasını istiyorum ve rakamı yazıya çevirmesini istiyorum (rakam değiştikçe aktardığı yerdeki veride otomatik değişsin istiyorum) excel de örneğin =b4 yazdığımız zaman b4 de yazılan sayı değiştikçe otomatik değişiyor bunu worde yapmak istiyorum yardımcı olabilirmisiniz
1727165041983.png

Ekli dosyalar

• örnek.docx
    18 KB · Gösterim: 6
Çözüm
Konuya takıldım, yeni örnek ekte, Word belgesinin üzerinde Change (değişince) olayı yok ama Tutar yazan hücrenin altındaki hücreye bir TextBox yerleştirdim onun Change olayı kullanılıyor. . Siz bu hücrede (TextBox) rakam girdikçe yukarıdaki metin değişiyor. Böylece buton da ortadan kalktı. Deneyin
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx ‘na 60.000,00 (ALTMIŞBİN TL)ninxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Satırında geçen ‘n bu satırın daha üstündeki satırlarda geçebilir mi?
Bu ‘n kıstas olarak kullanacağım.
Birde makro ile çözüm size uygun mu?

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx ‘na 60.000,00 (ALTMIŞBİN TL)ninxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Satırında geçen ‘n bu satırın daha üstündeki satırlarda geçebilir mi?
Bu ‘n kıstas olarak kullanacağım.
Birde makro ile çözüm size uygun mu?
'na kıstas değil silerken unutulmuş sadece
makro harici alternetif çözüm varsa benim için daha faydalı olacaktır. (ancak makro harici çözümlenemiyorsa mecburen uygulamak durumunda kalırım)

Makrosuz olmaz, 1. Tablonun 4. Sütun 2. Satırda rakam alınacak, ilgili yere hem rakam hem de rakam metne çevrilerek yazılacak.
Ancak, bana bu uygulanacak yeri bulmam için bir kıstas lazım.

xxxxxx şeklinde değil de belirttiğim satırda uydurma isim veya kurum yazarak örnek verin.

örnek dosyada en üst satırın ortasındaki kutucuya tıklayarak deneyin.

Ekli dosyalar

• örnek1.zip
    25.1 KB · Gösterim: 3
Word'te rakamı metne çevirme varmı bilmiyorum ama, bildiğim bir şey var ; metni taşıma olur. Ancak metni taşıma DDE Alan kodları ile olur. Eğer bu kod(lar) kullanılırsa (-ki bazılarında hepsinde değil) word belgesini kilitlemek gerekir. Hem metni taşımanın hem de rakamı metne çevirmenin başka bir yolu daha var. Üzerinde çalışır dönüş yaparım. Bunun için metnin tamamını göndermelisiniz.

Ya da değişe bilen verileri (metinler, tabloların hücre içerikleri, yazıya çevir formülü dahil vs.) Makro içeren Excel sütunlarda düzenleyip, Adres Mektup birleştir ile Makrosuz Word e alına bilinir.

Son düzenleme:
1 nci Yol ;
Makrosuz da mümkün. Rakamı word belgende yazı ile yazılmasını istediğin yere 60000 olarak yaz. Seçili duruma getir. Ctrl tuşuna basılı tut ve bir kez F9 tuşuna bas. { =60000 \*cardtext } konumuna getir ve yine bir kez F9 tuşuna bas. Shift tuşuna basılı tutar 2 kez F3 tuşuna basarsan metnin tamamı büyükharfe döner. İşte bu kadar. Anlatması uzundur ama yapmak çok kısa ve pratiktir.
2 nci Yol ;
Sayın Alicimri'nin bahsettiği yöntemdir. Ancak Excelde rakamı metne çevirmek için makroya gerek yok artık. Bu yöntemle arşiv de tutmuş olursun.
3 ncü Yol ;
Word belgesi üzerindeki tüm değişkenler için alanlar belirlemek, rakamı metne çevirmek için (1 nci Yoldaki gibi) 2 alan belirlemek ve alanların çalışmasını sağlamak için metni kilitlemek.
4 ncü Yol ;
Rakamın metne çevrileceği metinle ve rakamla birlikte olduğu paragrafı, word belgesi üzerinde excel çalışma alanı açmak ve rakamı metne çevirmek.
5 nci Yol ;
Makro yazmak.
6 ncı Yol ;
Manuel yazmak.
Yardımcı olurum. Tercih sizin. Kolay gelsin.

1 nci Yol

Ekli dosyalar

• örnek.docx
    18.2 KB · Gösterim: 6
Excel şablonu işinize yararsa deneyin

Ekli dosyalar

• DİLEKÇE.xlsm
    18.5 KB · Gösterim: 4
Sayın SNNAY'a katılıyorum. Metnin tamamını excele döküp excelden faydalanabilirsiniz. Bu da bir yöntemdir.

#6 mesajdaki dosyayı, istediğiniz şekilde, değiştirdim, deneyin.

örnek dosyada en üst satırın ortasındaki kutucuya tıklayarak deneyin.
hocam yazıcıdan çıktı alırken butonun gözükmesi haricinde sıkıntı yok gibi gözüküyor olmazsa butonu üst köşeye bi yere kaydırı çözeriz teşekkür ederim elinize sağlık

Konuya takıldım, yeni örnek ekte, Word belgesinin üzerinde Change (değişince) olayı yok ama Tutar yazan hücrenin altındaki hücreye bir TextBox yerleştirdim onun Change olayı kullanılıyor. . Siz bu hücrede (TextBox) rakam girdikçe yukarıdaki metin değişiyor. Böylece buton da ortadan kalktı. Deneyin

Ekli dosyalar

• örnek1.zip
    26.1 KB · Gösterim: 0
Çözüm
teşekkür ederim

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri