• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Program revizyonu için yardım talebi

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Senry

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
7
Excel Versiyonu
Office 2013 TR
Konuyu Başlatan
Herkese merhabalar.
Aşağıya eklemiş olduğum program, sitenin program arşivi bölümünden bulup kullandığım bir program ancak kendi kullanım koşullarıma göre üzerinde bir takım değişiklikler (ve ilerleyen safhalarda eklemeler) yapmam gerekiyor. Maalesef ki tüm bunları kendi başıma yapabilecek kadar excel konusunda donanımlı değilim.

Programda yapmayı düşündüğüm şeyleri göz önüne alıp bir sıralama yaptığımda, atılması gereken ilk adımın programdaki ayarları etkileyen sayfalar olduğunu fark ettim. Programın kaynak olarak ele aldığı 5 adet sayfa mevcut (Ayarlar, Programayar, Şirket, Meslek ve Birim sayfaları). Ben bu sayfa kalabalığını sadeleştirip, söz konusu tüm verileri "Ayarlar" sayfası altında birleştirerek tek bir sayfa altında kontrol etmeyi planlıyorum ki yardımlarınızı beklediğim kısım da burası.

Bu çalışma üzerinde böylesi bir değişiklik mümkün mü emin değilim (formülleri bir şekilde zorlanarak da olsa çözebilirim sanırım ancak işin vba/makro tarafına yansıyan kısmı beni tamamen aşan bir yapı). Eğer bu mümkün olan bir şeyse, bunu gerçekleştirebilmem konusunda bana yol gösterebilir misiniz? Nereyi ne şekilde ayarlamalı, formülleri ne şekilde düzenlemeliyim?

Dosya üzerinde gerekli işlemi yapıp, revize edilmiş halini bana göndermenizdense "şurayı şu şekilde yap, şu formülü burada uygula" gibi yönlendirmelerde bulunmanız benim için daha makbule geçer. Böylelikle deneme yanılma yoluyla, hatalar yapacak olsam bile temel mantığı kavramaya başlayıp sizler sayesinde bir şeyler öğrenmiş olurum.

Ekli dosyalar

• PERSONEL KAYIT.xlsb
    344.4 KB · Gösterim: 8
Çözüm
"CALISAN" sayfasındaki A2 hücresinde yazılı olan =EĞER([@[TC NO]]="";"";SATIR()-1) formülü beni oldukça aşan bir düzeyde
Sayın Senry ;
Formülün bulunduğu yer tablo olduğu için biraz zorlandınız aslında çok sade şöyle açıklayayım:
=EĞER([@[TC NO]]="" @ işareti tablo olduğu için otomatik geliyor. ve şöyle bir kolaylık sağlıyor. formülü yazdığınız satırı yazmadan kendisi TC NO sütununda aynı satırı alıyor. bunu şu şekilde de yazabiliriz. A2 de formülü yazdığımızı varsayalım. =Eğer(B2="";"";SATIR()-1)
B2="" boş ise ;"" boş kalsın; aksi halde (başlık olduğu için) ;SATIR()-1) bulunduğu satırdan 1 çıkartarak yazılmasını sağlıyor)
Programın kaynak olarak ele aldığı 5 adet sayfa mevcut (Ayarlar, Programayar, Şirket, Meslek ve Birim sayfaları). Ben bu sayfa kalabalığını sadeleştirip, söz konusu tüm verileri "Ayarlar" sayfası altında birleştirerek tek bir sayfa altında kontrol etmeyi planlıyorum ki yardımlarınızı beklediğim kısım da burası.
Sayın Senry sizin söylediğiniz gibi 5 sayfa değil gizli sayfalar ile toplam 14 sayfa ve bunların içinde (izin, özlük, işten ayrılanlar, görevli vs.) tek sayfada toplamak mümkün mü? Programcılığın mantığına ters ama istenirse olur mu olur. Bunu yapmak için programı sil baştan yazmak gerekir. Size yardımcı olabilmek adına sil baştan yazmak değil ama mevcut üzerinde şurasının bu şekilde olmasını istiyorum diyeceğiniz bir nokta var ise yardımcı olabilirim.

CacaBey;
Programda totalde 10'un üzerinde çalışma sayfası olduğunun bilincindeyim hatta talep etmiş olduğum şeyin, programın iskeletini baştan şekillendirmekle eşdeğer olduğunun da farkındayım.

İlk mesajımda bahsetmiş olduğum gibi, bu değişikliği kendi başıma yapabilecek yeterliliğim bulunmuyor. En basitinden "CALISAN" sayfasındaki A2 hücresinde yazılı olan =EĞER([@[TC NO]]="";"";SATIR()-1) formülü beni oldukça aşan bir düzeyde. Görebildiğim kadarıyla (emin olmamakla birlikte), belli bir alandaki tablo'da ad tanımlaması yapılarak formül bir nebze sadeleştirilmiş (yanılıyor da olabilirim elbette). Bu nüansları yakalamıyorum, bodoslama bir şekilde söz konusu tüm ayar verilerini tek bir sayfada toplayabilirim, belki formülize etme aşamasını kendi başıma biraz zorlanarak da olsa çözebilirim ancak işin vba kısmında tek başıma hiçbir şey yapamam.

"Size yardımcı olabilmek adına sil baştan yazmak değil ama mevcut üzerinde şurasının bu şekilde olmasını istiyorum diyeceğiniz bir nokta var ise" sözünüzü gayet iyi anlıyorum, bu tarz planlarımda mevcut ancak benim önceliğim, sayfa kalabalığını sadeleştirip, gereken düzenlemeleri/eklemeleri daha sonraki etaplarda gerçekleştirmek. Böyle bir şey uzun vadede söz konusu değilse, müsait olduğum bir zaman diliminde diğer taleplerime yönelik yardım isteğinde bulunurum elbette. :)

"CALISAN" sayfasındaki A2 hücresinde yazılı olan =EĞER([@[TC NO]]="";"";SATIR()-1) formülü beni oldukça aşan bir düzeyde
Sayın Senry ;
Formülün bulunduğu yer tablo olduğu için biraz zorlandınız aslında çok sade şöyle açıklayayım:
=EĞER([@[TC NO]]="" @ işareti tablo olduğu için otomatik geliyor. ve şöyle bir kolaylık sağlıyor. formülü yazdığınız satırı yazmadan kendisi TC NO sütununda aynı satırı alıyor. bunu şu şekilde de yazabiliriz. A2 de formülü yazdığımızı varsayalım. =Eğer(B2="";"";SATIR()-1)
B2="" boş ise ;"" boş kalsın; aksi halde (başlık olduğu için) ;SATIR()-1) bulunduğu satırdan 1 çıkartarak yazılmasını sağlıyor)

Çözüm
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri